PATATES TARLASINDA ARPA VERİMİ NASILDIR

Merhaba dostlarım 50 dönüm patates ektim bu senede arpa ektim. Verim nasıl olur bazılar olmaz diyor bazilarida iyi olur diyor. Arpanın simdiki halı fotodaki gibi yer kayseri pınarbaşı

Resimler ve ekler

• IMG-20210507-WA0001.jpg
    IMG-20210507-WA0001.jpg
    260.2 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG-20210507-WA0000.jpg
    IMG-20210507-WA0000.jpg
    229.2 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG-20210427-WA0009.jpg
    IMG-20210427-WA0009.jpg
    194.7 KB · Görüntüleme: 54
  • Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Yani cok basit mantik bugday kötu olur arpa iyi olur diye bir şey yok bence patates tarlalarina donume cok fazla gubre atiliyor ve diger seneye bir gubre kalintisi kaliyor halen toprakta.Bizim patates ektigimiz tarla diğer tarlalarimizim ortalama 1.5 ile 2 kat fazlasini veriyor ort verim 250 kg ise 400 450 kg rahatlikla veriyor bir hastalik vs yoksa tabi.

İlk resim patates yeri
İkinci resim pancar yeri aradaki fark böyle pancar yerine tabana 15 kilo 20 20 taban gübresi atıldı patates yerine taban gübresi atmadim
Pancar yeri sert oluyor eğer güzel işlenirse Ekim yatağı bir fark olmaz .
Patates yumuşak çek kültivatör ek. Pancar yerine çizel arkasına tavı uygunsa rotavatör veya tiller olmadı kültivatör le işle bir fark olmaz.
Tarlayı kiraya veriyorsunuz galiba hiç patates ve pancar dan paylaşım yapmıyorsunuz

Pancar yeri sert oluyor eğer güzel işlenirse Ekim yatağı bir fark olmaz .
Patates yumuşak çek kültivatör ek. Pancar yerine çizel arkasına tavı uygunsa rotavatör veya tiller olmadı kültivatör le işle bir fark olmaz.
Tarlayı kiraya veriyorsunuz galiba hiç patates ve pancar dan paylaşım yapmıyorsunuz

Aynen yerler kiraya verilen arazi arazinin bir kısmı ekili alan diğer kısmı nadasa bırakılan yerler nadas yerleri kiraya verilyor hasat sonu hububat ekiliyor bu yıl pancar ekecektim yeni ekici istemediler mevcut ekicilerede kota getirdiler geçen yıl aşırı pancar eken vardı ülke genelinde verimlerde iyi olunca fabrikalara aşırı mal gitti sulama ekipmanı aldım mecbur pancar işi yatınca buğdayı sulayacam fasulye ekmek de istemedim
Patates yeri aşırı gubreli oluyor dönüme belki alt ve üst gubre olarak 200 kilo gubre atıyorlar üst gübre olarak sülfat atıyorlardı görmüştüm tarlanin üzerine sanki kar yağmış gibiydi
Pancar yerine ağır makine girince tarla taş gibi oluyor özellikle tek sıralı makine tarlayı beton gibi ediyor toprak tohum için uygun hale getirilse bile patates yeri gibi yine verim olmuyor illaki az da olsa taban gübresi istiyor patates yerinı kaz ayağı ile sürüp alt gübresiz ekiyorum yetiyor
Pancar da ortalama verim 7 8 ton 20 25 arasi Polar
Patates de 5 7ton arasi verim alınıyor
Sulama parasida bugdayda 40 tl pancar patates de galiba 90 di sezonluk

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32

Aynen yerler kiraya verilen arazi arazinin bir kısmı ekili alan diğer kısmı nadasa bırakılan yerler nadas yerleri kiraya verilyor hasat sonu hububat ekiliyor bu yıl pancar ekecektim yeni ekici istemediler mevcut ekicilerede kota getirdiler geçen yıl aşırı pancar eken vardı ülke genelinde verimlerde iyi olunca fabrikalara aşırı mal gitti sulama ekipmanı aldım mecbur pancar işi yatınca buğdayı sulayacam fasulye ekmek de istemedim
Patates yeri aşırı gubreli oluyor dönüme belki alt ve üst gubre olarak 200 kilo gubre atıyorlar üst gübre olarak sülfat atıyorlardı görmüştüm tarlanin üzerine sanki kar yağmış gibiydi
Pancar yerine ağır makine girince tarla taş gibi oluyor özellikle tek sıralı makine tarlayı beton gibi ediyor toprak tohum için uygun hale getirilse bile patates yeri gibi yine verim olmuyor illaki az da olsa taban gübresi istiyor patates yerinı kaz ayağı ile sürüp alt gübresiz ekiyorum yetiyor
Pancar da ortalama verim 7 8 ton 20 25 arasi Polar
Patates de 5 7ton arasi verim alınıyor
Sulama parasida bugdayda 40 tl pancar patates de galiba 90 di sezonluk
Yerinde olsam sulu yerin varsa kiraya verme ek fasulye ek gitsin korkma sulu tarımda en fazla kâr etmez ama zarar da etmez madem boru var hemen 20 dekar yapıştır bir kuru fasulye.
Sivas'ta fabrika yok siz hangi ilin fabrikası ile ekiyorsunuz köyünüzde

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin 58 58
Yerinde olsam sulu yerin varsa kiraya verme ek fasulye ek gitsin korkma sulu tarımda en fazla kâr etmez ama zarar da etmez madem boru var hemen 20 dekar yapıştır bir kuru fasulye.
Sivas'ta fabrika yok siz hangi ilin fabrikası ile ekiyorsunuz köyünüzde

Arazilerin toplamı sulu elimdeki sermayeyi farklı yere harcadım fasulyeye sermaye kalmadi fasulye işi seneye kısmetse 22 dönümü pancar başlangıcı için sonbaharda 110 luk erkunt ile arkadaş olabildince en derin şekilde sürdü pancar işi iptal olunca nisan başında komik ama yulaf ektim😊 adam daha derin olsun diye pulluğun birini söktü pancarı Erzincan ve Turhal a veriyorlar patatesi nigdeliler ekiyor çerezlik ayçiçeği maraşlilar köyden sarımsak denemesi yapan var geçen yıl fasulye deneyen oldu bu sene fasulye ekenler çoğaldı bir ara nohut revactaydi vaz geçildi silajlik mısır var v.s durumlar böyle