Saanen Keçisi Markalaştı

Saanen Keçisi Markalaştı
Türkiye ' de Saanen keçisini melezleştiren ve bunu da markalaştırarak dondurmasına Mado beyazı ismini veren MADO, şimdi de önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. MADO, sözleşmeli çiftçilik uygulaması ile 4 aileye 25 ' er keçi dağıttı.

MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, Mado beyazının genetik olarak bölgeye adaptasyonu sağlanmış Saanen ırkının bir temsilcisi olacağını belirterek, has bir ırk geliştirmenin de gerekli alt yapısı ve uygulaması için yabancı partnerleriyle çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

Kahramanmaraş ' ın Türkoğlu ilçesine bağlı Kılılı Beldesi ' nde keçi çiftliği kuran ve Saanen keçisi ile Halep keçisini melezleştirip, buna da Mado beyazı ismini veren MADO, şimdi de sözleşmeli çiftçilik projesini hayata geçirdi. Yüzde 80 ' inin MADO, yüzde 20 ' sinin de Türkoğlu Kaymakamlığı ' nın karşıladığı bu proje kapsamında, ilk olarak 4 aileye 25 ' er keçi dağıtıldı. Türkoğlu ve Kılılı bölgesi, projenin pilot bölgesini oluştururken, geniş verimli arazileri ve ulaşım imkânlarının kolaylığı ileri dönemlerde de Türkoğlu, MADO ' nun yeni yatırımlarına bir merkez olarak düşünülüyor.

Keçi dağıtım töreninde yaptığı açıklamayla proje hakkında bilgi veren MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, keçi alan ailelere 5 yıl süt alım garantisi de verdiklerini söyledi. Ailelere inek sütünün 1,5 katı fiyatla süt alım garantisi verdiklerini anlatan Kanbur, kendilerine yapılan 100 ' ün üzerinde müracaatın da değerlendirmeye alınacağını ifade etti.

Kahramanmaraş ' ın 200 ton süte ihtiyaç duyduğunun altını çizen Kanbur, sütü alıncaya kadar bunu destekleyeceklerini söyledi. İlerleyen aşamalarda da bu keçilerin sütünü, yoğurdunu, peynirini, sucuğunu satışa çıkaracaklarının altını çizen Kanbur, Türk tarımının geleceğini organize tarım ve hayvancılık uygulamalarında gördüklerini kaydetti. Kanbur, Kahramanmaraş ' a uzun dönemde yeni bir sektör kazandırmayı amaçlayan MADO ailesinin özel istihdama dayalı olmasını planladığı bu yeni sektörde, yatırım yapmak suretiyle bölge insanının işsizlik ve sosyal sorununa da yardımcı olunacağını aktardı.

MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, Kahramanmaraş ' ın Türk tarımında parlayan bir yıldız olarak ortaya çıkmasına ve bu alanda yapılacak sanayi yatırımlarının bir çekim merkezi olması için çalışacaklarını da vurguladı. Kanbur, bu konuda herkesi yardıma ve destek olmaya çağırdıklarını da sözlerine ekledi.