Şeker Pancarı Fiyat Beklentisi | 2021

Süt para etmiyorsa, peynir, çökelek, tereyağı yapıp pazarda satabilirsiniz , deniyor.
Pancar para etmiyorsa , turşu, pekmez yapılması tavsiyesi versek olur mu?
Pancarı , danalar için ekiyoruz , birazda pekmezlik oluyor.
Komşu köyde pekmez hane var. Bir teneke pekmez yaptık mı kışı çıkarırız.
Vermişsin ayarı hocam ya bunlar kolay işler mi dışarıdan bakınca o kadar kolay ki iş yapmak farklı konuşmak farklı benim gibi işten anlamayan adamlar başkalarına çok akıl verir

• Muhteşem
Tepkiler: The_Hoca
Vermişsin ayarı hocam ya bunlar kolay işler mi dışarıdan bakınca o kadar kolay ki iş yapmak farklı konuşmak farklı benim gibi işten anlamayan adamlar başkalarına çok akıl verir
Bana mı taş attin bilmiyomda sana demedim yani benim ki gibi imkanı ekipmanı tecrübesi olan kişi 10 ton pancarın pekmezi ile uğraşmaz ülkeye zarardır bu ben ham madde ureteyim sanayici çikolata ,şeker,dondurma vs yapsın.
Benimde ham madde olan pancardan para kazanmam lazimki çark dönsün

• Beğen
Geçen sezon Kasım'da taban gübresini 2200 TL/ton 'den almıştık.
Bazı ürünlerde hala 2020 yılının verilmemiş tohum destekleri bekliyor.
%100 zamlanan mazot + gübre desteği, 16 TL ne oldu, bilmiyoruz.
Hem öğreniyoruz, hem de öğretiyoruz.

Bana mı taş attin bilmiyomda sana demedim yani benim ki gibi imkanı ekipmanı tecrübesi olan kişi 10 ton pancarın pekmezi ile uğraşmaz ülkeye zarardır bu ben ham madde ureteyim sanayici çikolata ,şeker,dondurma vs yapsın.
Benimde ham madde olan pancardan para kazanmam lazimki çark dönsün
Yok ben sana dermıyım kardeşimsin sen benim hoca bazen İnternet lerde felan işi bilmeyenlere iğneleme yapmış ona dedim seni sevıyorum ben emre senın yerin biliyon bende

Şeker pancarı üreticisinde durum kötü.

Yeni ekonomi modeli deneniyor lakin üretim maliyeti kar marjı gibi durumlar şeker kanununa uygun model olmadığı açık.

4634 sayılı şeker kanunu Kemal derviş tarafından 2001 yılında getirilerek Dünya bankası ve IMF in finasman desteği verilmesine bağlı çıkarılması şart koşulan kanundu, netekim uygulanacak serbest piyasa dalgalı kur rejimi ve öngörülen dövizin belirli bant aralığında harketine uygun stabilizasyon koşullarında üretim ve tüketim dengeli poltika olarak iyi işlemesi beklenen, ülkenin uzun vadede istikrarlı üretim tüketimi fiyat istikrarı ortamında sürdürmesi için çıkarılmıştı.

Kanunun çıkarılması şart koşulan ve o zamanlar uygulanmaya başlanan ekonomi modelinin üzerine bardak bardak su içildi,

Tabi paranın değersizleştirilmesi, yeni ekonomi modeli deneyenlerin ortaya çıkması bu kanun çıkarılırken hesaba katılmamıştı,

Artık şeker kanunu öngörülen şartlar olmadığından zarar veren kanun durumuna düşüverdi.

Yeni ekonomi modeli deneniyorsa acilen kanun ortadan kaldırılmalı

Şeker üreticiliği bu kanunlar ve ekonomik modellerle devam ettirilemez, üretici sürekli her yıl büyük zararlar görecektir.

Şu an zaten artan enerji fiyatları, gübre fiyatları girdi ve işçilik fiyatlarına yetişerek üretim yapacak çiftçiler kara kara düşünüyor, aslında düşünmeye gerek yok, fiyat politikası değişen sürekli yeni ekonomi modelleri denemelerine bu şartlarda üreticiliğin ayak uydurması ihtimali sıfır, bu şartlarda üretici el elde başta çıkamaz bile, fiyat istikrarının sağlanamadığı yerde sürekli alım fiyatları dibe dibe çekilecek bahanelere başvuruluyor çok yazık.

• Beğen
Şeker pancarı üreticisinde durum kötü.

Yeni ekonomi modeli deneniyor lakin üretim maliyeti kar marjı gibi durumlar şeker kanununa uygun model olmadığı açık.

4634 sayılı şeker kanunu Kemal derviş tarafından 2001 yılında getirilerek Dünya bankası ve IMF in finasman desteği verilmesine bağlı çıkarılması şart koşulan kanundu, netekim uygulanacak serbest piyasa dalgalı kur rejimi ve öngörülen dövizin belirli bant aralığında harketine uygun stabilizasyon koşullarında üretim ve tüketim dengeli poltika olarak iyi işlemesi beklenen, ülkenin uzun vadede istikrarlı üretim tüketimi fiyat istikrarı ortamında sürdürmesi için çıkarılmıştı.

Kanunun çıkarılması şart koşulan ve o zamanlar uygulanmaya başlanan ekonomi modelinin üzerine bardak bardak su içildi,

Tabi paranın değersizleştirilmesi, yeni ekonomi modeli deneyenlerin ortaya çıkması bu kanun çıkarılırken hesaba katılmamıştı,

Artık şeker kanunu öngörülen şartlar olmadığından zarar veren kanun durumuna düşüverdi.

Yeni ekonomi modeli deneniyorsa acilen kanun ortadan kaldırılmalı

Şeker üreticiliği bu kanunlar ve ekonomik modellerle devam ettirilemez, üretici sürekli her yıl büyük zararlar görecektir.

Şu an zaten artan enerji fiyatları, gübre fiyatları girdi ve işçilik fiyatlarına yetişerek üretim yapacak çiftçiler kara kara düşünüyor, aslında düşünmeye gerek yok, fiyat politikası değişen sürekli yeni ekonomi modelleri denemelerine bu şartlarda üreticiliğin ayak uydurması ihtimali sıfır, bu şartlarda üretici el elde başta çıkamaz bile, fiyat istikrarının sağlanamadığı yerde sürekli alım fiyatları dibe dibe çekilecek bahanelere başvuruluyor çok yazık.

Gelecek yıl için açıklanan fiyat ile şu anki girdi maliyetleri böyle kalırsa seneye ekilir
El elde baş başda çıkmamak dışında minimum verim de kâr da bırakıyor.

Çiftçi gübreyi şuan peşin para ile alsa kazanır .
Fabrika gübreyi verdiği zaman fiyat yükselir se ekmez olay böyle

Dolar kuru 2020 yılını 7,43 TL den kapattı,

henüz bir yıl olmadan 17 TL oldu bugün henüz yıl bitmedi

artış % 130 oldu

iki katı olsa 15 yapmaz, gübre dünyada artıyor bu yılki fiyalarıda katlıyor, koy üst üste bu yıl 420 olan seneye 840 kurtarmaz kafadan.

gelecek yıl açıklananlar hikaye kimse bu zamandan öngöremez gelecek yılı, gelecek yıl emtia fiyatları ne olacak kimbilir, üretici kazanmıycakmı kazancında artış olmasınmı? hep zarar etmeden emekmi verecek sermayesini toprağa gömüp tekrar sermayeyi geri alınca elde kazanç kalmazsa nasıl geçinsin ? tezgahı nasıl ayakta tutsun? üretimi nasıl sürdürsün?

bu gidişle seneye pancar 1,5 liraya olursa anca üretici kazanma noktasında olabilir,, şimdiden fiyat biçmek anlamsız diyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Fiyat 1,5 lira olursa anca üretici kazanma noktasında olur demişiz aylar önce.

Peki fiyat nooldu?

1450

Peki kazanma noktasına gelindimi?

Tabikide hayır, çünkü geçen zaman içinde gübre fiyatı katladı, elektrik mazot fiyatı katladı, işçilik fiyatları malzeme makine fiyatları katladı, kimse gelecek yılı öngöremez diyerek haklı çıkmış olmasaydım keşke.

Durum tamda bu, yani yeni ekonomi modeli tam bir çiftçi düşmanı olduğunu gösterdi, böylede olacağı belliydi çünkü ihracat odaklı modelin ana teması paranın değersizleştirilerek sadece ihracat yapanın kazancı olan dövizin satın alma gücünün kuvvetli tutarak ihracattan düşmemek gerekiyor, teşviklerle ihracatı artırmaktansa bu model ile döviz kazanan ödüllendiriliyor.

Şimdi bu durumda içeriye üretim yapan TL kazanan TL ye göre hesabını kitabını yapan aldanıyor, çünkü geleceği bilemiyor, gelecekte neyin ne kadar olacağını bilemediği için üretici açıklanan rakam iyi diyor aldanıyor emek veriyor, hemde maaş alamadan bir üretim sezonunu heba ediyor, eline geçene bakıyorki iyi dediğil, fiyat fiyat değil.

Durum bundan ibaret, enflasyon devalüasyon ortamında üreticilik yapılacak en son iş vesselam.