Şeker pancarı yerine ne ekilir?

Merhabalar dostlar abiler herkese hayırlı akşamlar
100 dönüm arazim var şuan icara pancar ekili pancar kalktıktan sonra arpa veya buğday ekmek istiyorum ancak biraz bilgiye ihtiyacım var
Öncelikle arpamı buğdaymı mantıklı
Sürümü pullukla yap diyenler var kültivatörle yap diyen var nasıl bir sürüm ekim yapmam lazım
Taban gübresi pancardan sonra kullanmıyorlar burda sizce kullanmalımıyım
Pancar ekim kasımı buluyor kalkması geç olurmu sizce
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Resimler ve ekler

• AF6E0278-4FA8-4E11-B160-1D428155CC15.jpeg
    AF6E0278-4FA8-4E11-B160-1D428155CC15.jpeg
    291.3 KB · Görüntüleme: 28
Bölge neresiydi?, biz eskisehirde kasım sonuna kadar bugday ekimi yapıyoruz...pancar yeri söküme göre değişir, bazı makineler taş gibi yapıyor zemini, pulluk bile zor işliyor.pancar yerinin buğdayı güzel olur lakin azda olsa taban gübresi iyi olur.
Elazığ’da ekim yapıyorum ben
Zemin sert olur pullukla işleme kesek atar düzeltemessin kültivatörle çapraz sür dediler de kararsız kaldım
Siz taban gübresi ne kullanıyorsunuz
Buğdayı suluyormusunuz verim ne alıyorsunuz

Toprak işleme olarak ekipman neler kullanırsınız?

5 9" pullukla 15 cm gibi tavda iken inceden bir sürüm ,
Tarla bir kaç gün havalandıktan sonra iki kat 70 diş tırmık veya iki kat disk tiller,
Kasım 15 gibi ekim yapılabilir.

Toprak nöbeti sürekli buğday, pancar dönüyorsa ,
Toprak yapısını gevşetmek için ayçiçek ,
Kasım ayında kılçıksız buğday veya arpa ile beraber fiğde ekilebilir.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Toprak işleme olarak ekipman neler kullanırsınız?

5 9" pullukla 15 cm gibi tavda iken inceden bir sürüm ,
Tarla bir kaç gün havalandıktan sonra iki kat 70 diş tırmık veya iki kat disk tiller,
Kasım 15 gibi ekim yapılabilir.

Toprak nöbeti sürekli buğday, pancar dönüyorsa ,
Toprak yapısını gevşetmek için ayçiçek ,
Kasım ayında kılçıksız buğday veya arpa ile beraber fiğde ekilebilir.
Toprak işleme ekipmanım biraz kısıtlı 3 14 ve 5 9 pulluk 11 Li yüksek bacak kültivatörüm var pullukla sürüp 2 sefer kültivatör le işleyip arpa ekimi yapıyordum 2 senedir pancara icara verdim
Uzun zamandır buğday ekilmiyor
Pulluk kültivatör yeterlimi sizce tırmık alayımmı

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Toprak işleme ekipmanım biraz kısıtlı 3 14 ve 5 9 pulluk 11 Li yüksek bacak kültivatörüm var pullukla sürüp 2 sefer kültivatör le işleyip arpa ekimi yapıyordum 2 senedir pancara icara verdim
Uzun zamandır buğday ekilmiyor
Pulluk kültivatör yeterlimi sizce tırmık alayım mı
Tırmığı 60 diş geriye 6 sıralı tavsiye ederiz.
21 li tiller ve demir merdane de kullanmak gerekebilir.

Pancardan çıkan toprak dinç olur, ikliminiz uygunsa buğday ekebilirsiniz
Pancar yeri hazırlığı ekim ayı sonlarına kalacağı için en hızlı şekilde tohum yatağını hazırlayıp tohumu tarlaya saklamak isteriz
Eğer tarla üzerinde çok ot kalmışsa yüzeysel pulluk süreriz
Eğer fazla anız ve ot kalmamışsa yaylı çizelle toprağı yırtarak patlatırız, eğer toprak patlamaz da dilim dilim dilinirse ikinci kat çizel çekeriz bu seferde toprak patlayıp kabarır
Toprak üstten ufralanınca hemen dikey freze rotovatörle gireriz, dik rotovatör yoksa c bıçak rotovatör de iş görür ancak makine içine birikecek sıkı çamur tabakası bıçakları çok hızlı zımparalar
Tekrar toprak ufralanınca öğlen sıcakta ekim yaparız, gübreyi normal tohumu normalden biraz fazla atarız
toprağı ancak ceviz büyüklüğüne kadar ufalayabildiğimiz için ekim sonrası üzerine döküm merdane çekeriz.yağmura güvenmiyorsak 5 saat yağmurlama yaparız.

Son düzenleme: