Standart Pullukta Ayar

Merhaba,
8075 traktörüm için Alpler 4'lü 14 inç pulluk aldık.
Fakat bir konuda sizlerin tecrübesine ihtiyacım var.
Pulluk tekerleği traktörün tekerleğinin izine denk geliyor. Eğer traktör toprağı biraz gevşetir yahut çok az da olsa patinaja düşerse pulluk tekerleği oraya düşüyor, pulluk derine batıyor haliyle traktör patinaja düşüyor. Bu kısır döngüden kurtulmak için lütfen önerilerinizi paylaşır mısınız.

Merhaba,
Pulluk tekerleği traktörün tekerleğinin izine denk geliyor. Eğer traktör toprağı biraz gevşetir yahut çok az da olsa patinaja düşerse pulluk tekerleği oraya düşüyor, pulluk derine batıyor haliyle traktör patinaja düşüyor. Bu kısır döngüden kurtulmak için lütfen önerilerinizi paylaşır mısınız.
4/14, pulluk teker izini kapatmaz zaten 4.16 kapatir.
Galiba siz ayarı tam yapamıyorsunuz, ilk olarak gidip gelin çiziyi açın, hata girince pulluğu ayarlayın ne çok sola ne çok sağa getirin, çok sikmayin pulluğu hassasiyet yapması için

Merhaba,
PULLUĞUNUZ kaç lı ve kaç numara olursa olsun, pulluğunuzun geniş ara olmasına özen gösterin, mükemmel çift sürüşü pulluğunuzun geniş ara olup olmamasıyla alakalı. Dar ara pulluk larda genel şikayet, pulluk batmıyor, batınca ise traktör çekmekte zorlanıyor. Geniş ara olması, pullukların olmazsa olmazıdır....

Benim motorun takım çantasında su terazisi ve bir şerit metre sürekli durur.
Düz bir yerde çeki kollarının lastik iç yüzleri ile olan mesafesini eşit olacak şekilde ayarlayıp yan gergi kollarını sabitleyin .
Sürüş sırasında pulluk toprağın içindeyken hem ön arka eksende hem sağ sol eksende yere paralel durumda olmalı.
Göz kararı ile kaba bir kol yüksekliği ayarı yapıp bununla bir kere gidip çizi açıp.Sonra çiziye girip biraz giderek pulluk toprağın içindeyken üzerine su terazisi koyup önce orta kol ayarını sonra diğer yönde koyup kol yüksekliklerini ayarlayın.Toprak içinde zor oluyorsa pulluk toprak üstüne alınıp ayarlanabilir.
Ben dönerli pulluğu bile böyle ayarlıyorum.

Benim motorun takım çantasında su terazisi ve bir şerit metre sürekli durur.
Düz bir yerde çeki kollarının lastik iç yüzleri ile olan mesafesini eşit olacak şekilde ayarlayıp yan gergi kollarını sabitleyin .
Sürüş sırasında pulluk toprağın içindeyken hem ön arka eksende hem sağ sol eksende yere paralel durumda olmalı.
Göz kararı ile kaba bir kol yüksekliği ayarı yapıp bununla bir kere gidip çizi açıp.Sonra çiziye girip biraz giderek pulluk toprağın içindeyken üzerine su terazisi koyup önce orta kol ayarını sonra diğer yönde koyup kol yüksekliklerini ayarlayın.Toprak içinde zor oluyorsa pulluk toprak üstüne alınıp ayarlanabilir.
Ben dönerli pulluğu bile böyle ayarlıyorum.
Kendi yazdığım yazıya bir ayar veriyim.Son cümlemi değiştiriyorum.Pulluğun takma yerleri egzantirikse yani aynı seviyede değilse , pulluğu kol başlarına taktıktan ve orta kolu da yerine taktıktan sonra şerit metreyle yan kol (kaldırıcı kol) uzunluklarını ölçün. İkisi tam olarak aynı olsun .Bu durumda zaten pulluk sola yatar. Pulluk bu ayarla çiziye girince üstü düz olur.Hala ihtiyaç varsa su terazisi ile tam düz olması ayarlanır. Ben bu yıl son sürümleri böyle yaptım.Sürüm çok daha güzel oldu.

Merhaba,
Tekeri içe doğru çevirirsen traktörün izinden kurtulabilir belki