Süne.pas

Gubretasin urunlerini kullandım:Çinko sülfat,potasyum nitrat.magnezyum sülfat,amino asit forcefull..mustang ot ilacı
Yani hepsi yeteri kadar kullanildi.combi dediğiniz resim atabilirmisiniz Süneye girerken bu tarlaya uygulayayim hocam

Güzel hocam erken dönemde çinkoyu falan daha bol vermek için hem daha az maliyetli olmuştur güzel uygulama yapmışsınız. Son dönemde bayrak yaprağı çıkışından sonra ben şu iki ürünü kullandım. Soldaki nispeten ucuz. 5kg 150ye almıştım. Dekara 50 gram kadar bile verilse faydası olur son pas ile birlikte.

Sağdaki biraz pahalı molibdeni yüksek diye aldım nohutlar için. 2.5 kgı 150 tlydi. 25 gram kadar da buğday için ayırmıştım. Son dönemde protein taşınımı ve tane dolum aşamasında herhangi bir eksiklik çekmemesi için veriyorum iyi bir amino asit kaynağı ile birlikte.

combi.jpg

Hocam ilçe tarım tarihi süne zararı başladıktan sonra veriyor. Sayım yapıyorlar analiz ediyorlar 3-5 gün geç kalıyor onların tarihleri. Siz kendiniz geceleri 11den sonra tarlaya gidin bakın. İyi bir ışık ile gezinin tarlada. Zaten kendini belli eder sayı çoksa. İlk dönemde zaten beslenmiyor süneler. Erkenden sayıyı kontrol ederseniz beslenmeye başlamadan önce atarsanız biraz daha düşürebilirsiniz zararı. Zaten 15-20 gün beslenecekler süt olum başladıktan sonra en çok zararı verirler. Onlar tam beslenemye başlamadan önce atacağınız bir ilaç yeterli olur. C büyüklüğünde beslenmeye başlar D boyuta ulaştığında ciddi zarar vermeye başlar. İlçe tarım C seviyesindekinin sayımını yapar riskli seviyenin üstüne çıkarsa tarih belirler. Onlar tarihi belirledikten sonra siz tarlaya girip atana kadar D boyuta ulaşanlar 2-3 günde verdiği zararla bile sizin rakamların çıkması normal. Zaten topu topu beslenebileceği 10-15 gün. Siz ilacı atana kadar 3-5 gün beslenmesi yeterli oluyor 1-2 puan zarar verebilmesi için.

Ben 2 gecede bir 11-01 arası dolaşıyorum tarlaları. Metrekarede 2-3 tane C büyüklüğünde süne görürsem ertesi gün ilaç atarım beklemem ilçe tarımı. Ancak tek bir yerde görmek yeterli değil. 10 dekar yerde 10-20 metre aralıklarla bakarım zaten yürürken de az çok izleyebiliyorsun 8-10 yerde dikkatli bakar yarısında 2-3 süne görürsem risk var demektir. İşi sıkı tutarsak daha az zararla kurtarabiliriz.

süne.jpg

Süne veya diğer zararlılarla mücadele için kimyasal mücadele sürdürülebilir değil. Elbette anlık fayda için atılmalı ancak eskiler tarlalara bazı ağaçları boşuna ekmemişler.

En önemlileri bağdem hırnap ahlat gibi. Veya bazı yabani meyve çalıları. Tarla kenarlarına ekilirse zararlılarla mücadele edecek predatör denilen avcı yararlı böceklere konukçuluk yapacaktır. Veya zararlıları yiyen kuşlara , onların yumurtalarını yiyen böceklere.

Sadece bir kaç kişinin yapmasıyla olmaz ancak bölgesel olarak toplu seferberliklerle herkes tarlalarının sınırlarına yol olarak kullanılmayan yerlerine veya tarlalarına bu tip ağaçlar ve çalıları ekerse yararlı böcekleri ve mikro organizmaları da öldürmeden ekosistemi de bozmadan doğanın zararlılarla kendi kendine mücadele etmesine katkıda bulunuruz.

Bir çok kişi vardır tarlasında ahlat badem vs ağaçlar olan süne zararı ya az olur ya hiç olmaz. Elbetteeki kimyasal mücadele zorunlu hallerde yapılmalı ancak her yıl attığımız bu böcek ilaçları yüzünden ertesi yıl bir başka zararlı böcek ile karşılaşmıyor muyuz ? Trakyada bilhassa son yıllarda envai çeşit değişik türde böcek zararları görülmeye başlandı. Böyle giderse tüm Türkiye'ye de yayılır. Bu şekilde devam edemeyiz. Hepimizin elimizi taşın altına sokması gerekir. Ekmiyorsak da dedemizin atamızın ektiği ağaçları köklemeyelim tarlalarımızdan. Saygılar..
Tam üstüne bastın Bu tarladaki badem ağaçlarını boşuna kesmiyorum.Herkez kes diyor tarla düzlensin ben kesmedim.Bu tarlada süne zararı hiç olmaz.Tarlanın diğer yanlarında badem ağaçları var..
13162499_1729727157297102_713650183_n.jpg
13162499_1729727157297102_713650183_n.jpg
13181073_1729727150630436_1116535609_n.jpg

Güzel hocam erken dönemde çinkoyu falan daha bol vermek için hem daha az maliyetli olmuştur güzel uygulama yapmışsınız. Son dönemde bayrak yaprağı çıkışından sonra ben şu iki ürünü kullandım. Soldaki nispeten ucuz. 5kg 150ye almıştım. Dekara 50 gram kadar bile verilse faydası olur son pas ile birlikte.

Sağdaki biraz pahalı molibdeni yüksek diye aldım nohutlar için. 2.5 kgı 150 tlydi. 25 gram kadar da buğday için ayırmıştım. Son dönemde protein taşınımı ve tane dolum aşamasında herhangi bir eksiklik çekmemesi için veriyorum iyi bir amino asit kaynağı ile birlikte.

Ekli dosyayı görüntüle 48966

Hocam ilçe tarım tarihi süne zararı başladıktan sonra veriyor. Sayım yapıyorlar analiz ediyorlar 3-5 gün geç kalıyor onların tarihleri. Siz kendiniz geceleri 11den sonra tarlaya gidin bakın. İyi bir ışık ile gezinin tarlada. Zaten kendini belli eder sayı çoksa. İlk dönemde zaten beslenmiyor süneler. Erkenden sayıyı kontrol ederseniz beslenmeye başlamadan önce atarsanız biraz daha düşürebilirsiniz zararı. Zaten 15-20 gün beslenecekler süt olum başladıktan sonra en çok zararı verirler. Onlar tam beslenemye başlamadan önce atacağınız bir ilaç yeterli olur. C büyüklüğünde beslenmeye başlar D boyuta ulaştığında ciddi zarar vermeye başlar. İlçe tarım C seviyesindekinin sayımını yapar riskli seviyenin üstüne çıkarsa tarih belirler. Onlar tarihi belirledikten sonra siz tarlaya girip atana kadar D boyuta ulaşanlar 2-3 günde verdiği zararla bile sizin rakamların çıkması normal. Zaten topu topu beslenebileceği 10-15 gün. Siz ilacı atana kadar 3-5 gün beslenmesi yeterli oluyor 1-2 puan zarar verebilmesi için.

Ben 2 gecede bir 11-01 arası dolaşıyorum tarlaları. Metrekarede 2-3 tane C büyüklüğünde süne görürsem ertesi gün ilaç atarım beklemem ilçe tarımı. Ancak tek bir yerde görmek yeterli değil. 10 dekar yerde 10-20 metre aralıklarla bakarım zaten yürürken de az çok izleyebiliyorsun 8-10 yerde dikkatli bakar yarısında 2-3 süne görürsem risk var demektir. İşi sıkı tutarsak daha az zararla kurtarabiliriz.

Ekli dosyayı görüntüle 48968
Bilgiler için teşekkürler hocam.emeginizin karşılığını almak için yaptıklarıniz çok guzel.bizim buralarda özellikle süneden çok fiyat kiriyorlar,1 in altına düsurmem lazım.az zararla.

• Beğen
Tepkiler: aenema
Arkadaşlar hava durumu yarın öğleden sonra yağış gosteriyor ve 8 gün sürekli kuvvetli yağış gosteriyor bu gün rüzgar çok şiddetliydi o yuzden süne uygulaması yapamadım.
Bu gece rüzgar 10kmh gece süne uygulamasi yapmayı dusunuyorum sizce doğrumu yaparım? Ayrıca bambul böceğine de rastladım.

Resimler ve ekler

• IMG-20200527-WA0021.jpeg
    IMG-20200527-WA0021.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 72
  • Screenshot_20200527-210515_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20200527-210515_WhatsApp.jpg
    722 KB · Görüntüleme: 71
  • 20200527_121938.jpg
    20200527_121938.jpg
    156.1 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG-20200527-WA0023.jpeg
    IMG-20200527-WA0023.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 72
  • IMG-20200527-WA0030.jpeg
    IMG-20200527-WA0030.jpeg
    948.8 KB · Görüntüleme: 69
  • IMG-20200527-WA0019.jpeg
    IMG-20200527-WA0019.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 71
Son düzenleme:
Arkadaşlar hava durumu yarın öğleden sonra yağış gosteriyor ve 8 gün sürekli kuvvetli yağış gosteriyor bu gün rüzgar çok şiddetliydi o yuzden süne uygulaması yapamadım.
Bu gece rüzgar 10kmh gece süne uygulamasi yapmayı dusunuyorum sizce doğrumu yaparım? Ayrıca bambul böceğine de rastladım.
Süne ilacı bildiğim kadarı ile sistematik bir ilaç. Yani atıldığı gibi etki edip hemen ortadan kaybolmuyor. Yağmur geçsin diye beklerseniz geç kalınma riski var bence .. Karar sizin kolay geldi

Bence uygulamanın biran önce yapılmasi doğru yağmur vs salla zaten hava 4-5 gün sonra iyice ısınmaya başladığında bugdaylarda hızlı bir değisim gözlenecek 10 gün içerisinde süne yavrusunun zarar verme evresini bile geçeceğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Arkadaşlar fabrikada calisiyor olmamdan akşam 4-12 den cikinca gece saat 01:30 da başladım sabaha kadar süne uygulaması yaptım.zaten izler belliydi.hem bu şekilde ARI popülasyonunada zarar vermemiş olduk inşallah mücadelemizi yaptık.wantex süne ilacı zaten uygulamadan 2 saat icinde gerekli etkiyi gösteriyormuş.

Resimler ve ekler

• 20200528_044232.jpg
    20200528_044232.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Luleburgaz tarım ilçe Köyler de süne uygulaması ıçin tespit ve takibe başlayacakmış ama bu süre zarfında süne zararlısı nasil bir tutum sergiler bilemeyiz.Ayrica buğdayın satışı esnasında labaratuar eksperi nasil bir tutum içerisinde olur .