Tarıma Başlayacağım,, YARDIM....

Ynt: Tarıma Başlayacağım,, YARDIM....

ozgurbicer link=topic=86220.msg1031363#msg1031363 date=1446444281' Alıntı:
Hayvancılık yapsanda yapmasanda bişeyler ekip biçeceksin :) ben biçtiğimi satayım hayvanlara vermeyeyim bundaki kar ve zahmet hayvan bakmaktan daha müsait değilmidir hocam saolasın çok yardımcı oldun

Eğer köyde yaşamıyorsan, ya da çok zamanın yoksa hayvancılık yapmak uygun olmaz dediğin gibi. Tarlaya birşeyler ekiceksiniz evet. Ama yemi satın almaktansa kendin yapmak çok daha karlı. Şu şekilde düşün sen buğdayı 0.75 e sattın , tüccar bunu fabrikaya verdi, fabrika bunu işledi ve sana sattı. Bu şekilde hem fabrikatör hem tüccar hem hamal kazanır.

Ama kendin buğdayı kenara atıp kendin yarma yaparsan çok daha karlı.

Bu söylediklerim 300 kg için. 600 kg verim ile 1. Sınıf buğday üretip 0.95 kuruşa satarsan direk satmak daha karlı. Ama tabiki karar sizin. Başlamadan önce hesapları yapın ona göre başlayın yapıcağınız işe derim.

Hayvan bakmak zahmetli evet ama ne kadar emek o kadar ekmek diye düşünüyorum ben. :)

* Yemde ve gübrede KDV kaldırılacak

* Genç çiftçilere proje bazında 30 bin lira nakdi karşılıksız destek verilecek

* Ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden çiftçiye kira desteği sağlanacak

Profilinde belirttiğine göre Bartınlı 18 yaşında girişimci genç çiftçisin

Yukarıda seçimde kazanan ve hükümeti kuracak olan partinin seçim vaadi var ve bunlar kesin yapılacak deniyor

Bu durumda projeni hazırla 30 Bin lirayı kap ve çiftçiliğine başla derim

Yapacağın şey sanırım uygulama başladığında Tarım il yada Tarım ilçe müdürlüklerine gidip bu desteğin başvurusunu yapmak olacak

Proje olarakda yine yem bitkisi üretimi ve hayvancılık üzerine bişeyler hazılarsan mesela elindeki arazininde büyüklüğü ve kiralamayı yapacağın yerlerinde risk durumuna göre fazla olamayacağını hesabedersen bu işlere başlayabilirsin gibi geliyor bana, ama tabiii tarla kiralayarak kök bitkisi pancar patates soğan vb ek gelir getirecek zirai faaliyetinde olması gerekir derim, elden düşme çalışır balya makinesiylede hiç orada yapılmayan balyacığı hem yapar hem yem bitkisi yonca vs. ni bağlarsın.

her gününü çalışarak geçireceğin şekilde kendini ayarlaman lazım yoksa zaman geçtikçe ilerleyemezsen çıkmaza düşme riskin olur, çiftçilikte her yıl bereket ve kazancı hesabedemezsin, bir yıl Allah vermesin tökezlersen toparlanman zor olabilir, onun için ilk şart işi ilk yıllardan sıkı tutman olacaktır, kafaya koyduysan yaparsın ama değermi diye bana soracak olursan hiç deymez, değil 30 bin lira hibe nakit para, 100 bin liraya bile değmez bence, fakat son karar senin tabikide.

Şimdi çoğu bölgede tarım bitti dedikleri gibi ne balya yapan var ne makine var ne ekiliyor ne biçiliyor nede hayvan bakan kaldı, devlette bunu biliyor, gençlere hibe destek projesi vardı zaten hani işsizlik ortamında kendini çıkmazda gören gençlerin azda olsa çiftçiliğe meyilli olanını desteklemeyi düşünmüş olmalılar, fenada olmaz memleket sanayileşemedi sonuçta hep dışardan alıyoruz bari içerde gençlerin bir kısmı boşalan yeri doldurursa memlekete zararı olmaz gerçektende, ama ne kadar faydalanır bu işten gençler bilinmez.

Tarla sulak, kapalı sistem boruda ki suyun tazziği ile yerine göre 30 ila 50 arası fıskiye çevirebilen bir yapıya sahip. Adam konusunda ise 3 kişiyiz, işçilik bizden. Ben kendim devlet memuruyum, biçim zamanı olmasa da toplama zamanı köyde olabilirim. Bu da çok önemli bir ayrıntı değil zaten, arkadaşlarım ellerinden geleni yapacaklardır.