Tarla ekimi konusunda yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Cümleten selamınaleyküm Eskişehir ilinde çiftçilik yapmaktayım 40 degar büyüklüğünde bir tarlamız var 15 sene önce 20 kamyon tavuk könü attık tabi normal olarak ekin yandı fazla bir verim alamadık sulanabilirdi ama sulama faliyeti etkin değildi geçen sene sulama faliyetini devreye soktular bizde çekirdeklik kabak ektik fazla bir verim olmadı toprak cinsi biraz kepir toprak kabağı kaldırdıktan sonra buğday ekip bir su verdim buğday 400 kg civarı verim verdi şimdi kararsız kaldım sizce ne ekmeliyim veya 1 yıl dinlendirmelimiyim yardımcı olursanız sevinirim

sulama imkanı varsa yılda 2 ekim yapmayıda düşünebilirsiniz aslında,
slajlık mısır arkasından kapya veya domates tarzı sebze düşünebilirsiniz?
tabi imkan ve ekipman durumunuzu bilemem.ilk önce tarlanızın toprak analizini yaptırıp ne eksik ne fazla görmenizi öneririrm.

40 dönüm sulu tarlam olsa yıllık iş durumuma göre sebze ekip ilgilenemeyeceksem-işçi ile uğraşamayacaksam dinlenmek için buğday ekerdim.:)

sürekli domates eken bir arkadaş kıştan slajlık mısır ekip nisan-mayısta biçip yerine domates ekiyor,domates ortalama dönümde 6-7 ton aldığını söyledi. 6x40=240 ton domates yapar bu sene en kötü 4 tl fabrikaya dökmüş.960 bin lira eder.masrafını sormadım ama 960 bin liranın 1/3 ü kar kalsa 320 bin eder.slajlık mısırın karını eklemiyorum bile.

ben 1 yıl mesaili işimde çalışınca 90 bin lira kazanıyorum ve günlük 8 saatimi satıyorum 40 değil 20 dönüm sulu tarlam olsa bugün istifa ederim.
saygılar..

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK