Traktör kliması çalışma prensibi?

Kabinli motorumuz yok bu yüzden tam bilmiyorum bu konuyu
Traktörlerdeki klimalar nasıl çalışıyor
Gücü motordan alarak mı
Yoksa elektrik ile mi
Soğutma sağlıyor ?

Aşağıdaki mantıkla çalışır arabalarla aynı genel olarak. 1 numaralı kompresör motorun ön tarafından kasnaktan güç alır. Elektrik ile çalışan görmedim ben. Çalışsa bile alternatörün o yükü kaldıracağını sanmıyorum, büyük alternatör kullanmakta yine motora yük bindirecek. Bu durumda en mantıklısı yine motordan ekstra kasnakla güç almak, en azından klima açık olduğundan motora yük biner.
klimasistemiparC3A7alarC4B1veC3A7alC4B1C59Fmaprensibi.jpg

11 senedir klimalı traktör kullanıyorum, klimalı çalışmayla klimasız çalışma arasındaki , yakıt tüketimi farkını hiç farkedemedim, sanki aynı gibi

Ne yakıyorsa helali hoş olsun klimaya bence.

Arkadaşın sorusuna gelince; gücü traktör motorundan alıyor. Klima devreye girince devir biraz düşüyor.

Arkadaşlar ben myo da öğretim görevlisiyim bölümde iklimlendirme ve Soğutma
Klima kayış kasnak ile motordan tahrikle çalışır traktör çalıştığı sürece kompresör kasnağıda döner ama boşta döner traktör ekstra güç harcamaz nezaman kabin içindeki klima düğmesine basıp soğutma istersek kompreserdeki manyetik kavrama sayesinde kompresör soğutucu gazı devirdaim etmeye başlar tabi (yükte çalışma diyoruz) yaklaşık 4 beygir lik güç tüketir buda yakıta azda olsa yansır ama çok az yansır