TZOB Başkanı Bayraktar: "Hububat Alım Fiyatları Revize Edilmeli

3.png

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, 2024 Yılı Hububat Alım Fiyatlarını Değerlendirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından duyurulan 2024 yılı hububat alım fiyatlarını değerlendirerek, açıklanan fiyatların üreticileri hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Bayraktar, açıklanan fiyatların birlik tarafından kilogram başına 10 lira 87 kuruş olarak tespit edilen buğday maliyetine eşdeğer seviyede, prim dahil kilo başına 11 lira olarak açıklandığını vurguladı.


Bayraktar'ın Açıklamaları:​


Bayraktar, şunları kaydetti: "Bu yıl ki alım fiyatı, geçen yıl prim dahil açıklanan kilo başına 9 lira 25 kuruş olan fiyatın sadece yüzde 18,9 üzerinde gerçekleşti. Buğday hasadının başladığı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ekmeklik buğdayda piyasa fiyatları 9 lira 85 kuruş seviyelerindedir. Açıklanan düşük alım fiyatı, ülke genelinde hasadın artması ile şu an piyasada oluşan fiyatların gerilemesine neden olacaktır."


Son 10 Yılda Buğday Ekim Alanları Yüzde 13,7 Azaldı:​


Çiftçilerin buğdaydan hak ettiği geliri elde etmesi için birlik ve odaların yoğun çaba sarf ettiğine dikkat çeken Bayraktar, buğday fiyatlarının acilen revize edilmesi gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'a buğday fiyatlarının revize edilmesine yönelik talebimizi de bir mektupla bildireceğiz. Son 10 yılda buğday ekim alanlarında yüzde 13,7 azalma görülüyor. TÜİK verileri hububatta toplam üretimin geçen yıla göre yüzde 5,4 azalacağını, bu azalma buğday üretiminden kaçış olduğunu gösteriyor. Fiyat revize edilmezse, bu yıl çiftçilerimiz buğdaydan ailesinin geçimini sağlayacak geliri elde edemeyecek, üretimden daha fazla kaçacak."
 
En güzel işte bunlarınki, yönetim saraylarda makamlarında itibardan tasarruf etmeden, bunlarda odalarda hiçbir işe yaramadan geçinip gidiyor oh mis gibi.

Yönetim ister halkın karnı ucuza doysun vurun çiftçiye, aman geç kalmayın, her gün mazota zam ona zam buna zam yapıp, ürün fiyatları düşüren alım politikaları açıklanırken, ne güzel odasından bi yazı yazıp imzalıyori zahmet edip üst makamlara gönderiyor, posta masrafı dahil hepsi kimin cebinden çıkıyor, bu enflasyon devaliüasyonda halkı ucuz ürünle bakıp, üzerine tonla aidat verip bunları bakıp besleyip zahmet verdiriyoruz, odasında yılda bir iki defa konuşturuyoruz ya aferin bize.

Artık neyi keseceğiz düşünmeye gerek yok? tabiyki aidatları ödememek en güzel fikir, yeter herkese bizmi bakıcaz, kimse çiftçinin halinden anlamaz etmezken.
 
  • Beğen
Tepkiler: poyyraz

Benzer Konular