Üre gübresi atimi

Ankara'da bikac güne kar yağışı gösteriyor üre gubresini atmayı düşünüyorum.ureyi attık diyelim üzerine kar yağdı gündüz -6,geceleri -14 gösteriyor üç dört gün boyunca buğdayda sıkıntı yaratır mı arkadaslar.

ekim ayının 3. haftası ektim bende buğdayları. 20 kg kompeze(20+20+0+Zn) gübreyle. Sonrasında, aralık 12 de hemen yağmur öncesinde 10 kg üre attım. güzel yağmur yağdı. Buğdayda canlanma oldu. Acaba diyorum haftasonu beklenen kardan önce ilave 10 kg üre daha atsam mı? yoksa mart ayını mı beklesem? ne dersiniz? tavsiyesi olan var mı?

ekim ayının 3. haftası ektim bende buğdayları. 20 kg kompeze(20+20+0+Zn) gübreyle. Sonrasında, aralık 12 de hemen yağmur öncesinde 10 kg üre attım. güzel yağmur yağdı. Buğdayda canlanma oldu. Acaba diyorum haftasonu beklenen kardan önce ilave 10 kg üre daha atsam mı? yoksa mart ayını mı beklesem? ne dersiniz? tavsiyesi olan var mı?
kardan önce atabilirsen at yada don da at iç anadoludada başlandı mı artık aralıkda gübre atılmaya seviniyorum bu gelişmelere gerçekten

15 gun once donda attim 2 gun sonra don kalkti gubre eridi kac yildir donda atarim komsulardan asagi hic bicmedim hem yaprak gubresi kokbogazi da kullanmam yinede aldigim verim ortalamanin ustundedir

• Beğen
Tepkiler: 1011011
Toprağın altına geçinceye kadar geçen zamanda büyük bir kısmı uçar
Bırakın karda donda atmayı hafiften yağmurun nemlendirdiği yüzeye bile atmıyoruz.
Biz doğru bildiğimizi söyleyelimde yinede
Gübre sizin tarla sizin karar sizin ..

Toprağın altına geçinceye kadar geçen zamanda büyük bir kısmı uçar
Bırakın karda donda atmayı hafiften yağmurun nemlendirdiği yüzeye bile atmıyoruz.
Biz doğru bildiğimizi söyleyelimde yinede
Gübre sizin tarla sizin karar sizin ..
Üre gübresi çok sıkıntılı o zaman bol yağmur olmadan atmamak lazım demek ki.
Benim anlamadığım üre gübresini attıktan sonra hava çok soğuk olduğunda nasıl azot kaybı oluyor ürenin uçması için amonyağa dönüşmesi gerekiyor peki çok soğukta 0-3 derecede nasıl dönüşecek bu dönüşüm için güneş ve sıcaklığa ihtiyaç var (10derece ve üzeri) diye okumuştum.

Üre gübresi çok sıkıntılı o zaman bol yağmur olmadan atmamak lazım demek ki.
Benim anlamadığım üre gübresini attıktan sonra hava çok soğuk olduğunda nasıl azot kaybı oluyor ürenin uçması için amonyağa dönüşmesi gerekiyor peki çok soğukta 0-3 derecede nasıl dönüşecek bu dönüşüm için güneş ve sıcaklığa ihtiyaç var (10derece ve üzeri) diye okumuştum.
Ürenin 5 cm kadar toprak altına girebilmesi için 11-13 mm yağış olması gerektiği söyleniyor. Daha aşağı yağmurlar eritir elbet toprağa da karıştırır ama toprak üstü kurumaya başladığında kayıp yaşanmaya devam edecektir.

5 derece aşağısı pek kayıp olmaz sonrasında 15 derece üstü kayıp miktarı çok artar. 5 derece aşağısında 3-5 gün açıkta kalması çok fazla kayba neden olmaz.

Kuru yüzeye atmak ile nemli yüzeye atmak arasında da fark var. Kuru toprağa yağmur öncesi atmak en iyisi soğukta 3-5 gün baharda ılık havada 1-2 gün sonra üzerine yağmur yağmalı.