yem bitkileri maliyet hesabı

26.11.2008
1,400
353
43
İstanbul

selam arkadaşlar istanbul beykoz riva köyünde yaklaşık 1000 dekar kumsal denize yakın susuz araziye yem bitkisi ekmek istiyorlar .
bunun için maliyuet hesabı istediler ben traktörle işçiliğini yapacağım korunga yonca rygrass tulaf hertürlü yemlik bitkiyi ekmek istiyoruz.arzi kumsal bildiğim kadar perşembe gidip bakacağız ..ama sulama imkanı yok kesinlikle sizden ricam burada nasıl bir sistem uygulamalıyım ki zarar ettirmeden işin içinden çıkayım.
açıkcaısı dönüm maliyet hesabı lazım atıyorum kurunga içn tohum fiyatlarını bilmiyorum şuan

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Araziyi kendin gör çok deniz seviyesinde ise kimse ekmiyorsa pek ürün yapmaz tuzlu su basar
Bende deniz kenarında yaşıyorum
Saydığın ürünler içinde reygras en uygun
En iyi en verimli yerinede fiğ ekersin su olmayinca yonca olmaz
Tabi yem bitkisinde sadece ekim tohum maliyeti değil
Ekim tohum bicme toplama baglama nakliye hammaliye depolama kira
Kendi imkanlari yoksa büyük ihtimal zarar ederler
Nasipleri varsa destekleme ile belki zarardan kurtulurlar
Ben kendi yerlerimizi kendim biçiyorum kendim topluyorum
4 bin balya sadece 2 tl yükle boşalt hammaliye 3 tl bağlama makineciye 20 bin tl para küçük balya pahaliya geliyor
Destekleme alamazsalar hiç niyetlenmesinler
Allah kolaylık versin

ismail abi perşembe gidecegiz araziye şuan kesinleşmiş bir durum yok ama düşünce var dedğim gibi işçiliğini ben yapacağım balya makinası falan alır onlar bir iki ekipman eksiğim var diskarow ve hububat mimzerim yok onlarıda alırlar sorun yok yabancımız değil önemli olan kar ettirebilmek mahçup olmamak
arazi esasında 10 000 dönüm civarı daha önce trakyalı biri işliyormuş 90 larda ben yetiştim büyük valmet motorları vardı o bıraktı bir mikltar satıldı deniz kıyısı olan yerde var deniz 2 km olan yerde var taşlık yrde var çoğunluk kumsal ama ve su yok şimdi bir miktar yem bitkisi ekmek için böyle bir düşümce olşunca bende sizlerle paylaşamak istedim daha önce böyle büyük arazi çalışmadım en büyük parçam 5 dönüm..
duurm bu saygılar ....bir önerisi olan var ise paylaşır ise sevinirim.