Yeni başlıyorum. Yardımcı olur musunuz.

Herkese hayırlı bol bereketli günler. Yonca ekimi yapıcam. Genel anlamda bilgim var ama yinede çıraklığını yapmadığım işin ustalığına soyunmak kötü olacağı için siz değerli ustaların yardımına ihtiyacım var. (Bölgemizde yanına çırak olacak kimse kalmadığı için.) Ekpman olarak balya makinem 100 beygir Bi traktörüm var. 150 dönüşme yakın arazi var. Yalnız uzun yıllardır işlenmiyor. Sonbaharda pulluk la sürüm yapamadım. (ekipman yoktu) şimdi bu sezona girsem tarlaya ne gibi işlem yapmalıyım (Nisan sonu mayıs başı gibi kar kalkınca) pulluk la sürsem toprağın nemi açısından mahsülde zararım olur mu? Veya bekleyip sonbaharda sürüp sonraki sezona mı hazırlanmalıyım? Eğer bu sezon işin olur derseniz yapacağım işlemleri sırasıyla yazıp yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.
Not:Ekipmanlar arkabamın ücreti mukabili kullanıcam.

• Beğen
Tepkiler: Selim239
Bende bu sene ilk defa yonca ekeceğim ama tarlamı sonbayarda sürdüm ve hayvan gübresi yarısına kadar taşıyabildim diğer yarısı için havaların düzelmesini bekliyorum. sonrasında hayvan gübresini dağıtıp tırmık yada küllivator la kesekleri parçalayıp ekim yapmayı planlıyorum. Bence çok sıkıntı olmaz sürüm yapıp ekim işlemi yapabilirsiniz. Tabi forumda çok daha iyi deneyimli üstat lar var onlarında bilgisini al bende takipteyim