Bitkiler ve Uygun Gübre ve tohum ihtiyaçları

[size=10pt]Belli başlı ektiğimiz bitkilerin hangi gübreye ne kadar ihtiyacı olduğuyla ilgili bir şablon[/size]

[size=12pt]
Şablon kuru şartlardaki hububata göredir.
Sulu şartlarda iki katı gübreleme yapılır.[/size]

Ynt: Bitkiler ve Uygun Gübre ve tohum ihtiyaçları

Bi eklemede ben yapiyim kuru ve suluda aradaki artırıp azaltacağınız miktar sadece azot miktarı.fosfor ve potasyum kuru sulu farketmez trakkulup affetmez :))

Ali SARAÇ link=topic=81186.msg964148#msg964148 date=1422572432' Alıntı:
Bi eklemede ben yapiyim kuru ve suluda aradaki artırıp azaltacağınız miktar sadece azot miktarı.fosfor ve potasyum kuru sulu farketmez trakkulup affetmez :))
bence kuru sulu olarak değil ama torak analiz sonuçlarina göre değişir. çünkü toprakta potasyum ve fosfor değişik miktarlarda mevcuttur analiz size ne kadar atacağınızı söyler..azota gelince toprakta hali hazırda azot yoktur illaki atacaksın

Eksiklikler var, buradaki gibi net olarak şuna ihtiyacı var demek doğru değil. Daha doğrusu eksik. Örneğin ayçiçeği ( veriler temsili ) 100kg tane oluşturabilmek için 6kg N, 3kg P, 12kg K ... besin elementlerine ihtiyaç duyar şeklinde olmalı. Verilecek gübrede analiz sonucu, alınabilir formadaki besin elementlerinden sonraki, alınabilecek verimde ihtiyaç duyulan miktardan kalan kısmı kadar atılmalı. Yani toprakta kabaca 50kg verim için besin var, sizin alabileceğiniz miktar 300kg kalan 250kg de ihtiyaç duyulan miktarı, olması gerektiği zamanda alınabilir şekilde toprakta hazır etmelisiniz.

İklim, toprak yapısı, ekilen çeşit, bakım şartları bu kadar değişken iken ' verilecek gübrenin ' bu kadar net olması mümkün olamaz.

Konuyu açan kişi yazdıklarıma alınmasın lütfen. Hiçbir şey boşuna değil. Bu konuyu açmasaydı kimse cevap diye bir şeyler yazıp, bir şeyler okuyamazdı.

Kaldı ki neyin tablosu net belli değil ama rakamlarda yanlış olanlar var.

Arslanlar 5070 link=topic=81186.msg964160#msg964160 date=1422574230' Alıntı:
peki neye güre ne kadar verime göre :)
her bitki kendine özgü olarak topraktan azot,fosfor,potasyum kaldırır(ihtiyaç duyar) buna göre..verime gelince o cok değişken bir konu sadece bu 3 ana maddeye bağlı olamaz..sonuçta toprak bir canlı ve sayısız elementler var.kabaca verim senin toprak yapın ve içerik zenginliğinle alakalı..
ör:ben çerezlik ayçiçeği ektim faklı iki tarla aynı işlemler uyguladım araları ise 500m tarlanın birinden 550 kg. alırken diğeri 750 kg geldi..verim birazda sana bağlı sen hersene aynı ürünü ek verim düşer illaki kim nederse desin ekim münavebesinde bulunmalısınız...

ofas link=topic=81186.msg964164#msg964164 date=1422575126' Alıntı:
Eksiklikler var, buradaki gibi net olarak şuna ihtiyacı var demek doğru değil. Daha doğrusu eksik. Örneğin ayçiçeği ( veriler temsili ) 100kg tane oluşturabilmek için 6kg N, 3kg P, 12kg K ... besin elementlerine ihtiyaç duyar şeklinde olmalı. Verilecek gübrede analiz sonucu, alınabilir formadaki besin elementlerinden sonraki, alınabilecek verimde ihtiyaç duyulan miktardan kalan kısmı kadar atılmalı. Yani toprakta kabaca 50kg verim için besin var, sizin alabileceğiniz miktar 300kg kalan 250kg de ihtiyaç duyulan miktarı, olması gerektiği zamanda alınabilir şekilde toprakta hazır etmelisiniz.

İklim, toprak yapısı, ekilen çeşit, bakım şartları bu kadar değişken iken ' verilecek gübrenin ' bu kadar net olması mümkün olamaz.

Konuyu açan kişi yazdıklarıma alınmasın lütfen. Hiçbir şey boşuna değil. Bu konuyu açmasaydı kimse cevap diye bir şeyler yazıp, bir şeyler okuyamazdı.

Kaldı ki neyin tablosu net belli değil ama rakamlarda yanlış olanlar var.
rakamlar benimde dikkatimi çekti bencede bir yanlışlık var gibi özellekle atılan tohum miktarlarında.diger istatistiklerle karşılaştırılmalı