1/Baş Süt İneği'nin Günlük Maliyetini Düşürme.(Analiz)araştırmamSağlık Tavsiye's

Ynt: 1/Baş Süt İneği'nin Günlük Maliyetini Düşürme.(Analiz)araştırmamSağlık Tavsiye's

vetali link=topic=83185.msg992697#msg992697 date=1428819665' Alıntı:
benim itirazım ikinci rasyona değildi zaten :) ilk rasyondaki pancar posasının yüksek olmasınaydı. Bakanlık onaylı dediğin için ilk rasyonu bakanlık onaylı sanmış o yüzden pancar posasının yüksek miktarda kullanılmasının doğru olmadığını söylemiştim .

ikinci rasyona benimde itirazım yok zaten mükemmel diyebileceğimiz oranlar yakalanmış özellikle %4 yağ oranı çok süper.
:) tm ,
Konuyu düzenliyordum bitti bi bakın eskisinden iyi olmuş mu

Ynt: 1/Baş Süt İneği'nin Günlük Maliyetini Düşürme.(Analiz)araştırmamSağlık Tavsiye's

omeryucel link=topic=83185.msg992406#msg992406 date=1428757524' Alıntı:
Valla kusura bakma bantun kardeşim. Yazdıklarını okuyorum okuyorum ama anlamıyorum. belli bir süreden sonra içerik olgusu kayboluyor yazdıklarında.

Takdir ediyorum seni. araştırmacısın bişeyler yapmaya heveslisin. Ama ne olur Allah aşkına biraz yazım kurallarına dikkat et. Cümlelerinde anlam kayması var. Ne dediğini anlayamıyorum. birimler rakamlar birbirine karışmış.

Melek Subaşı nı anlamadım ama kusura bakma seni anlayamadım.

Sırf sana yardımcı olması için araştırma yapacağım. Süt inekçiliği için sürü yönetim ve kar-zarar programı bulacağım.
düzelttim abi :D

SA,
rasyonun son halini böyle yazsan daha güzel olur bence.
eski hali falan, yok düsürdük gibi seylere gerek yok.

Ama güzel calisma,tebrik ederim.

Mısır Slajı > 15 Kg
Yonca > 5 Kg
Arpa > 3 Kg
Buğday Sapı> 1 Kg
Süt Yemi > 6,5 Kg

foktay57 link=topic=83185.msg992745#msg992745 date=1428832975' Alıntı:
SA,
rasyonun son halini böyle yazsan daha güzel olur bence.
eski hali falan, yok düsürdük gibi seylere gerek yok.

teşekkür :)

Mısır Slajı > 15 Kg
Yonca > 5 Kg
Arpa > 3 Kg
Buğday Sapı> 1 Kg
Süt Yemi > 6,5 Kg

vetali link=topic=83185.msg992548#msg992548 date=1428777955' Alıntı:
bakanlık onaylı demiş olduğun rasyonda hata olduğunu düşünüyorum. birincisi 15 kg pancar posası verilmiş, yanlı bir uygulama, kandaki şelat oluşum miktarını yükseltir ve hayvanın böbrek fanksiyonlarınaa etki eder. hayvanın uzun ömürlü olmasını engeller. hayvanların %20 4-5 yaşında kestirmek zorunda kalırsın. hayvan sayım fazla sürekli anaçları değiştireceğim dersen o zaman da olmaz. çünkü böbrek hastalıkları özellikle şelat kaynaklıysa dışa zor vuran bir hastalık olur ve stresten 2-3 kg süt kaybın olur.
Ali abi pancar küspesini bizde yediriyoruz silajımızda var pancar küspesini hayvanlara çeşit yem olsun diye veriyoruz ve maliyetide düşürüyor hemde Küspeyi verdiğimiz zaman yemi daha iyi tüketiyorlar. Pancar küspesi vermeyip tamamen silaj vermemiz mi doğru olur yoksa az miktarda versek faydamıza mı olur?
bu yıl işlenmemiş pancar aldık(şekerli) 'pancar ucu' diyorlar parçalanmış pancar formunda veterinerimiz bundan az vermemizi söyledi hayvanları şeker komasına girdirebilirmiş verime etkisi oldu ama ileride sağlık sorunları ile karşılaşmamak için sence versek mi iyi olur vermesek mi ?

ali şen link=topic=83185.msg992874#msg992874 date=1428861036' Alıntı:
Ali abi pancar küspesini bizde yediriyoruz silajımızda var pancar küspesini hayvanlara çeşit yem olsun diye veriyoruz ve maliyetide düşürüyor hemde Küspeyi verdiğimiz zaman yemi daha iyi tüketiyorlar. Pancar küspesi vermeyip tamamen silaj vermemiz mi doğru olur yoksa az miktarda versek faydamıza mı olur?
bu yıl işlenmemiş pancar aldık(şekerli) 'pancar ucu' diyorlar parçalanmış pancar formunda veterinerimiz bundan az vermemizi söyledi hayvanları şeker komasına girdirebilirmiş verime etkisi oldu ama ileride sağlık sorunları ile karşılaşmamak için sence versek mi iyi olur vermesek mi ?

pancar küspeden daha mantıklı. 6-10 kilo arası pancarın çöpünün yerine tüm halinde bütün besin değerleri tam olan pancarı 1-1,5 kg vermek daha mantıklı. fiyatları tam bilmiyorum ama ekonomik olarakda daha cazip olacağını düşünüyorum.
ama yinede veterinerinizin dediği gib hayvan verimine belli bir kotayı geçmemek gerekir. çünkü posadan farklı olarak pancarın içerdiği şeker miktarı çok yüksek. dediğim miktarlarda kullanılırsa ve hipokalsemi riskine karşı besinci doğumu yaptıktan sonra anaçların değiştirileceği baz alınırsa herhangi bir risk sorunu olmaz. zira staj yaptığım veteriner kendi sürüsünde de bu oranlar da kullanıyor du. laktasyonu 8 ton ineklerde 1kg 9,5 ton ve üzeri olanlarda 1,5 kg rasyona ekliyordu.

vetali link=topic=83185.msg992883#msg992883 date=1428861935' Alıntı:
pancar küspeden daha mantıklı. 6-10 kilo arası pancarın çöpünün yerine tüm halinde bütün besin değerleri tam olan pancarı 1-1,5 kg vermek daha mantıklı. fiyatları tam bilmiyorum ama ekonomik olarakda daha cazip olacağını düşünüyorum.
ama yinede veterinerinizin dediği gib hayvan verimine belli bir kotayı geçmemek gerekir. çünkü posadan farklı olarak pancarın içerdiği şeker miktarı çok yüksek. dediğim miktarlarda kullanılırsa ve hipokalsemi riskine karşı besinci doğumu yaptıktan sonra anaçların değiştirileceği baz alınırsa herhangi bir risk sorunu olmaz. zira staj yaptığım veteriner kendi sürüsünde de bu oranlar da kullanıyor du. laktasyonu 8 ton ineklerde 1kg 9,5 ton ve üzeri olanlarda 1,5 kg rasyona ekliyordu.

pancarın fiyatı 55 krş küspenin fiyatı ise 85 krş fiyat olarakta hesaplı fiyatının ucuz olmasının sebebi çabuk bozuluyor bozmadan muhafaza etmek zor(şekerli olduğu için bozuluyormuş) bozulmaması için pancarın üzerine küspe dökerek hava alması engelleniyor küspe dökülmediği zaman çok bozuluyormuş. abi staj yaptığın yerin rasyonunu burada paylaşırsan çok sevinirim.

şu anda elimde TMR si yok. ancak yaz ve kış dönemi 4 er grubu oluyor işletmenin. Yaz rasyonunda enönemli özelliği sla miktarının 5 kg altına inmesi. şu an istanbuldayım. konyayabir hafta sonragidecem. konyaya gittiğimde letişime geçip tmr yi aldıktan sonra paylaşırım burda

vetali link=topic=83185.msg992930#msg992930 date=1428867719' Alıntı:
şu anda elimde TMR si yok. ancak yaz ve kış dönemi 4 er grubu oluyor işletmenin. Yaz rasyonunda enönemli özelliği sla miktarının 5 kg altına inmesi. şu an istanbuldayım. konyayabir hafta sonragidecem. konyaya gittiğimde letişime geçip tmr yi aldıktan sonra paylaşırım burda

eyvallah abi sağol