100 bin ton patatesi don vurdu

Ynt: 100 bin ton patatesi don vurdu

ALINTIDIR..... :S :S

NİĞDE (CİHAN)- Türkiye’nin en fazla patates üretim yeri olan Niğde’de don şoku yaşanıyor. Niğde’de patatesler mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklıklardan dolayı tarladan sökülmeden dondu.
Konaklı, Edikli, Gölcük, Alay kasabaları ile Ağaçaşar köyünde toplam 15 bin hektara yakın sökülmemiş patates don yüzünden tarlada kaldı. En ağır bilanço Orhanlı kasabasında yaşandı. Yaklaşık 10 bin dekar patates arazisinde söküm yapılamadı. Çiftçiler, don vuran patateslerinin tek geçim kaynağı olduğunu belirterek, yetkililerden yardım istedi.
Konaklı Belediye Başkanı Feridun Bilge, yaşanan don olayı sonrası bin 350 dekar arazide sökülmeyen 15 bin ton patatesin toprak altında kullanılamaz hale geldiğini vurgulayarak, acil yardım istedi.
Bu arada, Edikli ' de de yaklaşık 10 bin tonun üzerinde patates kullanılamaz hale geldi. Patates üretmek için yeraltı sularını yüksek enerji bedeli ile yeryüzüne çıkararak sulama yapıldığını ifade eden çiftçiler, maliyetin 30 kuruş olduğu patates üretiminde, çiftçilerden patatesin 20-25 kuruşa alınarak ciddi zararlar edildiğini kaydettiler.
Alım fiyatlarındaki düşüklüğün üzerine bir de don olayının yaşandığını ifade eden çiftçiler, bu konuda acil çözüm için devletin yardım elini uzatması gerektiğini bildirdiler.
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, bu yıl yağışların uzun süreli ve etkili olmasının, patates üreticilerini doğrudan etkilediğini, patates ekiminin mevsim normallerine göre yaklaşık 20 gün geç yapıldığını söyledi. Kenar, buna bağlı olarak ürün hasadının geç başlamasıyla sıcaklığın mevsim normallerinin altında olmasından dolayı 100 tonu aşkın patatesi, tarladan sökülmeden don vurduğunu ifade etti.
Kenar, borçlu çiftçilerin ödemelerinin, genellikle Kasım ve Aralık aylarında olmasından dolayı, don olayında yaşanan kaybın çiftçiyi tedirgin ettiğini söyledi. Kenar, 'Don olayı Edikli, Konaklı, Alay kasabası, Gölcük, Ağaçaşar gibi üreticilerin olduğu yerlerde zarar meydana geldi. Çiftçilerin zararı bir an önce tespit edilip gereken yardımlar yapılmalıdır.' dedi.

evet arkadaşlar durum vahim il tarım ekipleri hasar tespiti yapıyor ama bir şey çıkacagını zannetmiyorum Allah tan gelen hayırlısı vardır bundada bi hayır işin gercegi bayram öncesi patates depolarının çogu dolmuştu donana mahsuller satılacak ayrılmış piyasada o zaman 200 250 civarına düşümştü don olayı piyasayı biraz hoplattı şimdi bizim bölgede 350-450 arası satılıyor herşeyde bi hayır vardır inşallah.... :S :S :S

buyıl gitti artık buna çare düşünmek sizlere ve yetki
lilere kalıyor.bu sökme çuvallama makinaları arştırılmalı.insanoglu işçiliğine yatırım veya kazanç bağlanmamalı.böyle yarıda bırakırlar.fırsatçılık yapıyorlar bu milletin kanına işlmiş.biz ve ben bu işçilikten çok çektim ve makinalı sisteme döktüm hiç bir derdim yok.buna sizler kafa yoracaksınız.hadi boşverle seney olurla bu işler olmuyor.adam işe ihtiyacı yok devlet herşeyini karşılıyor....

bizde yetişemedık bayrama grimme makınası vardı spkuyor topluyor depoluyor tepo15 ton asnında taskvıye yaptık ama gunluk 25 dk ancak iş cıkardı telde fotoları var ama yuklemeyede zaman yok ddd