2020 harman dönemi Çeltik fiyat ve verimleri hakkında

Az önce markete gittim, Baldo pirinç 19,5 TL, CAMEO pirinç 18,5 TL

Resimler ve ekler

• 20210101_151728.jpg
    20210101_151728.jpg
    420.7 KB · Görüntüleme: 12
Bu arada çeltik fiyatları ile ilgili şöyle bir durum olabilir mi?

Maalesef ciddi bir kuraklık var, buna bağlı olarak 2021 de ekim alanında azalma olma ihtimali çok yüksek. Hatta Meriç Nehrinden Çorlu da ki sanayi bölgelerine, Kırklareli de ki Armağan barajından İstanbul'a su sağlanması dusunuluyormus.

Dolayısıyla 2021 de daha az ekim yapılma ihtimaline karşılık firmalar Nisan mayıs gibi daha fazla alım yapmak isteyebilirler , bu da fiyatların yükselmesine sebep olabilir.

Siz ne dersiniz?

Bu arada çeltik fiyatları ile ilgili şöyle bir durum olabilir mi?

Maalesef ciddi bir kuraklık var, buna bağlı olarak 2021 de ekim alanında azalma olma ihtimali çok yüksek. Hatta Meriç Nehrinden Çorlu da ki sanayi bölgelerine, Kırklareli de ki Armağan barajından İstanbul'a su sağlanması dusunuluyormus.

Dolayısıyla 2021 de daha az ekim yapılma ihtimaline karşılık firmalar Nisan mayıs gibi daha fazla alım yapmak isteyebilirler , bu da fiyatların yükselmesine sebep olabilir.

Siz ne dersiniz?
Bu durumu öngererek mi yoksa bazı çevrelerin baskısıyla mı bilmiyorum ama 30 Nisan'a kadar çeltik ve pirinçte gümrük neredeyse sıfırlandı. Tabiiki de damak tadı bizim yerlinin yerini tutmaz. Hatta daha yeni 5000 ton çeltiğe GDO'lu olma sebebiyle Hatay gümrükte elkonuldu. Buna benzer bir olay Tekirdağ limanında da olmuştu. Sonra gümrükte kontrol yapan mühendis değişti bir de baktık ürünler GDO'suz çıktı...

Ocak ayının sonuna doğru yaklaşıyoruz, piyasa yavaş yavaş yükselir mi, ne dersiniz?
Öngörüleriniz nedir?

Şubat ayında kısıtlamaların gevşemesiyle birlikte fiyatların yükseleceğini düşünüyorum.
Merhaba abi.Piyasa şu an harman döneminin %-10-15 altında seyrediyor.Kısıtlamalar kalkarsa ancak mart gibi eski seviyelerini yakalar diye düşünüyorum.Şu an yaprak kıpırdamıyor

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Ocak ayının sonuna doğru yaklaşıyoruz, piyasa yavaş yavaş yükselir mi, ne dersiniz?
Öngörüleriniz nedir?

Şubat ayında kısıtlamaların gevşemesiyle birlikte fiyatların yükseleceğini düşünüyorum.
Aslında son üç yıla bakarsak aşağı yukarı aynı senaryo...Mart başı gibi canlanma ile fiyatlar kıpırdar, nisan ayında gideceği yeri görür. Teyitli olduğu söylenip 65 randıman cammeo için 6200 TL , colombo için 4200 TL işlem gerçekleştiğini duyuyoruz...

• Beğen
Tepkiler: wallace22