4 Dev Hanomag Amaç ?

Ynt: 4 Dev Hanomag Amaç ?

ibrahim_11 link=topic=55936.msg601315#msg601315 date=1338329253' Alıntı:
valla damlamada öyleydi o zamanlar bizdede çok dediler onun damlamasından ne olur diye ama 15 senedir herkez çok memnun şimdi
:) yani bizim insanımız yeni bi$eyi gördümü ilk önce negatif yönünden bakmayı seviyor bende kendimi bu gruba katıyorum ..

Ahmed Gülsu link=topic=55936.msg601267#msg601267 date=1338323200' Alıntı:
O değil de toprağın 20-25 cm ' den sonrasının tuz oranı yüksek verimsiz toprak olduğunu söyleyenler var. Bunun nedeni de toprağın yağmur ve kar sularıyla sürekli yıkanması ve zararlı asit ve tuzların 25 cm den sonrasında birikmesiymiş. Bizzat bir ziraat mühendisinden de duydum bunu. Peki bu doğruysa, yani toprağın 25 cm den sonrası asitli tuzlu verimsiz topraksa, bu derin sürümün faydalı olduğu iddiası nedir ?
Derin sürüm mü, sığ sürüm mü sorusu hala bir muamma olarak kalacak mı ? :)

Bir de bu semadaki partikül olayı nedir, anlamış değilim...

semadaki partikül olayını espiri olsun diye söyledim :)

Ali SARAÇ link=topic=55936.msg601307#msg601307 date=1338328440' Alıntı:
aslında bu konular önemli konular .. gerçekten aklına yatmayanın bile arazisinin kücük bi kısmında denemesinde fayda var .. geçen yıl hem bugday yerini hem mısır yerini derin sürdüm .. mısırda verim kaybı ya$adım .. buğdayda derin sürüp mısır ekeren çizel çekip ektiğim yer daha fazla verdi.yani yılda iki kez derin sürüm toprağın kendini toparlayabilmesi için gerekli zamanı kazandırmıyor bunu öğrendim .. bunlar hep deneme yanılma yöntemi .. bizim insanımız en iyi çiftçiliği kendinin yaptığını sanıyor genellikle yeni fikirlere açık değil .. biri fazla mahsül alıyosa hemen onun toprağı iyidir diyip geçiyor yada çok gübre atıyodur diyip geçiyor .. nedeninin derinlerine inmiyor çünkü kar$ısındakini küçük görüp o anlamaz diyor .. herkes çiftçilikte profesör gibi ( kimse üstüne alınmasın sözüm meclisten dı$arı ) ama bu sitede payla$ılan ekim dikim yöntemlerini insanlar denemeli bence .. misal bu yıl mısırları bugday anızına çizel çektikten sonra direk sırt yapıp sırta ekip daha sonra suluycam .. ne kazandırıcak yerim tava gelsin diye beklemiycem .. suladıgım suyun yarısı havaya topraga karı$ıp uçmıycak .. yani fikir fikiri doğuruyo arkada$lar yeni fikirlere acık olalım aklımıza yatmayanı bile 1 dekar yerde deniyelim .. 1 dekar yer adamı ne batırır ne çıkartır .. ama büyük tecrübeler kazandırabilir ..
10 Dekar Bi küçük tarlamız var bi orayı dedigin gibi sürüyüm bi ;) Birde ikilemede yani kazayagınıda mı derin atcaz yoksa sadece pulluk sürümü derin olsa olurmu :S

koparanlı 80.4 servet link=topic=55936.msg601436#msg601436 date=1338381322' Alıntı:
10 Dekar Bi küçük tarlamız var bi orayı dedigin gibi sürüyüm bi ;) Birde ikilemede yani kazayagınıda mı derin atcaz yoksa sadece pulluk sürümü derin olsa olurmu :S
olması gereken ikiside hem çizel çekilip hem derin sürülmeli .. biz yılda iki kez ektiğimizden 2 mahsüle payla$tırıyorum bu i$lemi ben .. ama tek mahsül yeti$tiriyorsanız bence önce çizel çekip sonra sürmenizde fayda olabilir ..
bi siteden alıntıdır
Toprak geçirgenliği; derin sürüm, toprak altı işleme ve kumlama gibi mekanik işlemlerle artırılır. Derin sürüm ile ince ve kaba bünyeli tabakaların karıştırılması ile üniform bir toprak elde edilirken; toprak altı işleme ile de geçirimsiz tabakalar kırılır. Diğer taraftan, derin sürüm ile sodyumdan etkilenmiş, yüzey yada yüzey altı toprakları önemli ölçüde jips içeren toprakların altına getirilirler. Başka bir deyişle jips tabakası toprak üstüne çıkarılır. Derin sürüm, geçirgen tabakalar arasında geçirimsiz tabakalara sahip topraklarda son derecede yararlı bir işlemdir.
geçirimsiz tabakaları biz geçirimli topraklarda bile çok güzel olu$turduk devamlı pullukla sürüp diskaro ile i$lemekle altta çok sağlam bi taban ta$ı olu$turduk .. buda verimi hergeçen gün dü$ürdü .. heleki böyle a$ırı yağı$lı geçen yıllarda ..

Trakya geneli 2 yılda bir yerlerini 16 ' ' -18 ' ' pulluklarla sürüyor genelde 1 yıl ayçiçek 1 yıl buğday ekeriz
buğday verimlerimiz 500 ile 700 kg 1000m2 de ayçiçekte yağışlara göre değişir 180 ile 300 kg dır,
ben bu sitede Trakya harici 16 ' ' pulluk kullananı pek görmedim.

Şimdi teknik bilgi vermek yerine tecrübelerle konuşmak daha iyi. Trakyada neden derin sürüm yapılır? Toprağı ne kadar çok iŞlersen o kadar çok verim alınır. Ben gözümle gördüm adam üsttten üstten sürüyor ve fazla işçilik yapmıyor. Gündendisi saat kapağı gibi oluyor. Fakat bizim gibi işleyenlerin de fark edilir derecede fazla verimi var.

Toprağı konuşmak lazım önce tanımak lazım her yöntem her yöreye uygun değil bizde kendi kafana kendi silahınla sıkmak gibi bu kadar derinden çevirmek yada karıştırmak toprağın 20 -30 cm lik kısmı canlı ve verimli bizde ama liper yada dip kazan ne kadar derin olursa olsun iyi oluyor bizde çevirme yapmadan toprağı havalan dırdığı ve taban suyunun yükselmesini önlediği için.

bartu link=topic=55936.msg601556#msg601556 date=1338398921' Alıntı:
Trakya geneli 2 yılda bir yerlerini 16 ' ' -18 ' ' pulluklarla sürüyor genelde 1 yıl ayçiçek 1 yıl buğday ekeriz
buğday verimlerimiz 500 ile 700 kg 1000m2 de ayçiçekte yağışlara göre değişir 180 ile 300 kg dır,
ben bu sitede Trakya harici 16 ' ' pulluk kullananı pek görmedim.

kardeş topragınız ayçiçegine pek uygun deil o zaman.biz bugdayı 200-550 kg arası alıyoruz fakat ayçiçegi 200-400 hatta 450kg ayçiçegi alınan sulu yerlerimiz bile var.

Böyle toprağın verimi artacağını düşünüyorum bende.Bizim köydede yılda 2 ekim yapılır hatta 3 bile oluyo.1 veya 2 ekim yapacak olanlar boş zamanda toprağı devirip dinlensin diye boş bırakırlar anız olarak kalmaz toprak.Ekim yapılacağında toprağın tavına göre işlem yaparlar.Verim yüzdesi olarak bi oran veremem çünkü gözlemlemedim sürekli köyde durmadığım için.Bu arada geçmeden edemeyeceğim Ali abi bilgilerin için teşekkürler...

bazı toprakların alt katmanları verimsiz. bazı toprakların da üst katmanları ph açısından tarıma elverişli değildir. buradaki uygulama üstteki asitlik yani ph açısından tarıma uygun toprağı alta gömüp alttaki daha randımanlı toprağı üste çıkararak tarım yapmak içindir.

maydanoz ekicekler..

hanomag alman malı..
1969 model var bende ama emekli..
almanlar makina yaptıysa en iyisi çıkar..

almanyada çalışmış bi tanıdık vardı..
orada bir makina tasarım fabrikasında..
orada mühendisin biri.. demişki.
insanlığa yararlı bu tasarımlar
1000 yıl bizi yaratana.ibadet etmekle aynıdır..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=55936.msg963765#msg963765 date=1422471425' Alıntı:
maydanoz ekicekler..

hanomag alman malı..
1969 model var bende ama emekli..
almanlar makina yaptıysa en iyisi çıkar..

almanyada çalışmış bi tanıdık vardı..
orada bir makina tasarım fabrikasında..
orada mühendisin biri.. demişki.
insanlığa yararlı bu tasarımlar
1000 yıl bizi yaratana.ibadet etmekle aynıdır..
Çok güzel bir mantık eminim bütün sanayiciler bu mantıkla yaklaşıp en iyisini üretmeye çalışıyolar almansa kötü değildir anlayışı oluştu artık