5625 önlastik sorunu

Ynt: 5625 önlastik sorunu

bu kadar şikayet var ama en çok satan jondere lastik konusunu araştırmak gerekir.lastikler mi adi ve klitesiz.yoksa traktörde gizli batinaj mı var.eger takılan ikinci lastikleride yiyorsa sorun traktörde.köyümüzdede var.jd. lastik sorunu var.araştırmak gerekir.

incesu85 link=topic=20010.msg177794#msg177794 date=1241726030' Alıntı:
bazı motorlarda ön teker dönüş hızıyla arka teker dönüş hızı uyşmuyor. yani ön arkadan fazla dönüyor buda lastiklerin çabuk bitmesine sebeb oluyor. örneğin ben valtra a 75 kullanıcısıyım ve lastik ölçüleri-dönüş oranları baz aldığımda önteker arkanın bir turunda, 30 cm fazla dönüyor buda önün devamlı tırmalaması oluyorki lastiğin çabuk bitmesine sebeb oluyor.
Çok doğru söyledin peki hangi traktörün ön ve arka çevrimleri eşittir

ERKAN87 link=topic=20010.msg252545#msg252545 date=1266180702' Alıntı:
Çok doğru söyledin peki hangi traktörün ön ve arka çevrimleri eşittir

buna tam bir cevap verebilmek biraz zor çünkü bu oranı lastik basınçları traktör ağırlığı -ağırlık dağılımı bile etkileyebiliyor.
lastiklerin markaları-modellerinde bile büyüklük farkları olabilmekte. yani bu iş uzmanlık gerektiren bir durum.

ben bi galerici ve aynı zamanda çifçi dostumdan aldıgım bilgiyi vereyim.. o bana ön tekerlere su doldurursan ön ve arkalar beraber biter dedi.. ön hafif oldugu için patinaj yapıyor surekli ve lastikleri yer diyordu.. ve mantıklıda bi bakıma ..

ceya023 link=topic=20010.msg252565#msg252565 date=1266182703' Alıntı:
ben bi galerici ve aynı zamanda çifçi dostumdan aldıgım bilgiyi vereyim.. o bana ön tekerlere su doldurursan ön ve arkalar beraber biter dedi.. ön hafif oldugu için patinaj yapıyor surekli ve lastikleri yer diyordu.. ve mantıklıda bi bakıma ..
dediğim gibi tekerlerin çevrim oranları birbirine uyumlu değilse su dolduğunda motor ve şanzumanda kasılma artar

tamamen dişli uyumsuzluğundan kaynaklanıyor bildiğim kadarıyla onun ayarı yapılıyor arka ile ön tekerin devri birbirini tutmuyor ama bunun avantajıda traktörün çekişini yükseltiyor. bizim 3105de böyle bişey yok yükte bayır yukarı çıkarken çiftçekere alınca traktör dahada zorlanıyor devir aynı ayrıyeten birde ön tekerleri çevirmek için uğraşıyor... sana tavsiyem hiç bişey yapamazsan boş işlerde sert zeminlerde traktörü tek çekerde kullanman

anayurtlu 3105d link=topic=20010.msg252571#msg252571 date=1266183836' Alıntı:
tamamen dişli uyumsuzluğundan kaynaklanıyor bildiğim kadarıyla onun ayarı yapılıyor arka ile ön tekerin devri birbirini tutmuyor ama bunun avantajıda traktörün çekişini yükseltiyor. bizim 3105de böyle bişey yok yükte bayır yukarı çıkarken çiftçekere alınca traktör dahada zorlanıyor devir aynı ayrıyeten birde ön tekerleri çevirmek için uğraşıyor... sana tavsiyem hiç bişey yapamazsan boş işlerde sert zeminlerde traktörü tek çekerde kullanman

bu dişlilerden kaynaklı değil lastik seçiminden kaynaklanıyor.
eğer senin motordaki 4 çekere taktığında zorlanma hissesiliyorsa senin motordada bir uyumsuzluk var çünkü uyumlu olsa ha tek çekerde gitmiş ha çift çekerde girmiş farkı anlayamazsın. sonuçta her teker dönüyor ha dişli ile ha boşta fark olmamalı kanaatindeyim

aslında bu konu çok önemli yeterince dengeli bi traktörde bu problemin olmaması lazım.. bidefa oldumu zaten arkalar %50 de iken önlere sıfır taktın mı yine ön tekerler patinaj edecektir fark edilmesi zor olur ama eder.. ön tekerler sıfır kende arkalar fazla tur atar önler arkayı frenler.. yani 4x4 traktörlerde bu sorun iyice araştırmak lazım öle secim yapmak lazım bu sorunu yaşayan markaları secmemek en mantıklısı.

bu sorunu yaşamayan bildiginiz bi marka var mı?

zorlama dedimse yanlış anlaşılmasın hissedilmetyecek derecede ben traktörümden çok memnunum demek istediğim arka teker kaçırmadığı sürece yolda tek çekerde daha randımanlı lastikleri düzenli aşınıyor çift çekerde hiç bi sorun yok. bu ford 7740 lardada aşınma görülüyor ha şunuda söyleyim good/year ın üzerinede lastik tanımam

Bende bir kaç yorum yazayım bu bölüme.
Ben torbalıda tarımla uğraşan bir makina mühendisiyim. kısaca sorunun nedenini ve çözümünü açıklayayım.
ön tekerleklerin çabuk açınması sorunu tamamen ön tekerleklerin daha fazla patinaj yapmasından kaynaklanır. eğer rot ayarlarında sorun varsa lastiğin bir tarafı daha fazla aşınır. tabiki birde şöyle bir gerçek var bu jd nin kullanım klavuzunda da yazıyor. bir arka tekerlek ömrü boyunca bir kaç kere ön tekerlek değiştirilenilir. çünkü ön tekerlekler hem kalınlık hemde boyut olarak küçük olduğundan daha çabuk aşınır.
Eğer traktörünüz iş yaparken sürekli patıinajda kalıyorsa bu lastikleri aşındırır o yüzden ona ağırlık eklemeniz gerekir. eğer zorlandığında patıinaj yapmıyor ve kesiliyor ise ondan da ağırlık almalısınız.
bir de uygun ekipman kullanmak çok önemli.
Arkadaşım bana en çok hangi işleri yapıyor anlatırsa ne yapması gerektiğini söylerim. birde pek çok yazılar yazılmış çoğuda yanlış bilgiden kaynaklanıyor lütfen traktörünüzün kullanma kılavuzunu okuyunuz, yoksada servislerden temin edebilirsiniz.

BENDEDE 5625 4W4 2009 MODELİ VAR YAKLAŞIK 10 SAATE İKEN ÖN LASTİKLER DİŞ DİPLERİNDEN ÇATLADI ANCAK BİR YIL SONRA LASTİK FİYATININ 3 DE BİRİNİ BEN DİGER 3 DE İKİSİNİ GALERİ VE JD ÖDEDİ BAŞKA ÇÖZÜ BULAMADIM LASTİK FİRMASI HERKESE DEDİGİ GİBİ KULLANICI HATASI DEYİP GEÇİYOR anlş-*s

Bu tür olaylarda mesela lastiklerin 1-2 haftada zarar görmesi veya başka konularda. eğer cihazını garanti süresinde ise hemen bir mahkemeye başvurup bilirkişi ile incelemede bulundurun. bilirkişi raporunu aldıktan sonra rapor lehinize ise hertürlü hakkınızı ararsınız.

sadece john deere lerde duyuyorum böyle lastik problemi. tümosanda nh de veya erkuntta böyle bişey hiç duymadım. onlarda da oluyom u bu tür problem. eğer dişli dengesizliği yani ön teker arka teker dönüş devir ayarsızlığı varsa bu gerçekten büyük bi problem. ha bire lastik mi değiştiricek bu arkadaşlar

mrb arkadaşlar bende nh td65d 4x4 var şu an 1000 saatte benim öyle bi sornum yok. eğer aşınma dişli ayarsızlığından oluyorsa 4 yada 5000 saat dolduğunda dişlilerde arıza vericektir çünk sürekli kasılma altında çalışıyorlar birde arkadaş çin malı diferansiyel dedi eğer öyleyse bu dediğim kaçınılmaz olur. bu problemi yaşayacak en son markalardan biri diye düşünüyorum jd ama yanılmışım...