Adana'daki Fendt 936 Vario

Ynt: Adana'daki Fendt 936 Vario

Ağır abi link=topic=4713.msg49067#msg49067 date=1213472656' Alıntı:
sonra şanzımanı tarlada bırak gel

8 tekerin Şanzımanı Farklı mı ?

Traktör firmaları Bayilere kaç tekeli satacaksanız ona göre üretim yapalım mı diyolar?

Aynı şanzıman Aynı Motor. Ek olarak 4 teker daha... Daha Fazla alana yük basması ve daha fazla tutunmasını sağlar. Hepsi bu

DoYrAnLı#2# link=topic=4713.msg319603#msg319603 date=1293883924' Alıntı:
8 tekerin Şanzımanı Farklı mı ?

Traktör firmaları Bayilere kaç tekeli satacaksanız ona göre üretim yapalım mı diyolar?

Aynı şanzıman Aynı Motor. Ek olarak 4 teker daha... Daha Fazla alana yük basması ve daha fazla tutunmasını sağlar. Hepsi bu

daha fazla teker tutunmayı azaltır .. birim alana düşen ağırlık azalır ...

OkayKANGAL link=topic=4713.msg319611#msg319611 date=1293885573' Alıntı:
daha fazla teker tutunmayı azaltır .. birim alana düşen ağırlık azalır ...
bu toprak yapısına göre degişir bence okay abi.. birim alana düşen agırlık azalsada birim alan da artıyor sonucta toplam tutunmada cok degişme olmaz.. ust katmanı gevşek olan topraklarda tek tekerlek daha avantajlı olurken topragın alt kısmı gevsek se cok tekerlekli olması avantajlı olur diye düşünüyorum.. fakat burada cok tekerlek takmalarının amacı tarlayı basmaması fazla diye tahmin ediyorum..

ceya023 link=topic=4713.msg319614#msg319614 date=1293885852' Alıntı:
bu toprak yapısına göre degişir bence okay abi.. birim alana düşen agırlık azalsada birim alan da artıyor sonucta toplam tutunmada cok degişme olmaz.. ust katmanı gevşek olan topraklarda tek tekerlek daha avantajlı olurken topragın alt kısmı gevsek se cok tekerlekli olması avantajlı olur diye düşünüyorum.. fakat burada cok tekerlek takmalarının amacı tarlayı basmaması fazla diye tahmin ediyorum..

' birim alana düşen agırlık azalsada birim alan da artıyor sonucta ' bu hesap yanlış ... zaten alan arttığından , birim alana düşen ağırlık azalıyor ... kütle sabit .... neden traktöre ağırlık bağlıyoruz ... ??? iş te o hesap ... örneğin kuru zeminde paletlimi iyi çeker , tekerli mi ?

OkayKANGAL link=topic=4713.msg319616#msg319616 date=1293886271' Alıntı:
' birim alana düşen agırlık azalsada birim alan da artıyor sonucta ' bu hesap yanlış ... zaten alan arttığından , birim alana düşen ağırlık azalıyor ... kütle sabit .... neden traktöre ağırlık bağlıyoruz ... ??? iş te o hesap ... örneğin kuru zeminde paletlimi iyi çeker , tekerli mi ?

Birim alana düşen ağırlık tabiki etkili olur. Palet tutunmasıyla ilgili bir örnek yada bir soruda ben sormak istiyorum.

Aynı Ağırlıkta aynı iki traktörün birinda lastik birinde Palet olsun... ( Birim alana düşen ağırlık azalacağı için ) sürülmüş bir tarlaya girdiklerinde hangi traktör daha çok Nm üretecek ?

Bir örnek de şu olsun, Yine az önceki traktörleri tabanı beton gibi olmuş toprrak üzerinde olduğunu düşünelim... Aslına bakarsanız kuru zeminin yapısıyla ilgili.

Çamur veya Batak alan durumu daha farklı... Palet kendini sererek gittiği için Ve dişleri yumuşak toprağa batmasından kaynaklı ( burada daha fazla alan daha fazla tutunma anlamına gelir.) daha rahat yürümektedir.

Bu konuda farklı fikirleri olan varsa paylaşabilir.

Benim yaptığım yorum bunu açıklamaktadır.

Selam arkadaşlar başta fotğıraflar için ve sonra yorumlarınız için candan teşekür ben 25 yıldır traktör işi ile uğraşırım bende 4 tane traktörün bayiliyi var elimizin altında geçmiyen traktör kalmadı hepsini kulandık ben fendt,tı iyi biliyorum alan kesinlikle pişman olmaz navzat kutlucan abimiz türkiye dispretörü dır kendiside çok deyerli bir arkadaşımız traktöre diyecek yok ancak fiyatı çok yüksek kimse alamıyor keşke biraz uygun olsaydı herkes alabilseydi

DoYrAnLı#2# link=topic=4713.msg322214#msg322214 date=1294513903' Alıntı:
Birim alana düşen ağırlık tabiki etkili olur. Palet tutunmasıyla ilgili bir örnek yada bir soruda ben sormak istiyorum.

Aynı Ağırlıkta aynı iki traktörün birinda lastik birinde Palet olsun... ( Birim alana düşen ağırlık azalacağı için ) sürülmüş bir tarlaya girdiklerinde hangi traktör daha çok Nm üretecek ?

Bir örnek de şu olsun, Yine az önceki traktörleri tabanı beton gibi olmuş toprrak üzerinde olduğunu düşünelim... Aslına bakarsanız kuru zeminin yapısıyla ilgili.

Çamur veya Batak alan durumu daha farklı... Palet kendini sererek gittiği için Ve dişleri yumuşak toprağa batmasından kaynaklı ( burada daha fazla alan daha fazla tutunma anlamına gelir.) daha rahat yürümektedir.

Bu konuda farklı fikirleri olan varsa paylaşabilir.

Benim yaptığım yorum bunu açıklamaktadır.

tekerlere motordan iletilen tork motorun o anki devir ve durumuna göre sabittir .... lakin çamurlu zeminde gevşek zeminde paletin alanı daha fazla olduğundan birim alana düşen yük azdır ve batmadan rahatça ilerler ... lakin kuru bir zeminde ağırlıkları vede gücü aynı birisi tekerli birisi paletli traktörlerin çekişmesinde ise tekerli traktör avantajdır ... zaten batma olayı yok ... tekerli traktör taban alanın az olması nedeniyle daha iyi bir tutş yaparak paletliyi çeker . en azından newtonun ikinci kanunu doğru ise böyle olmalıdır .... ki yanlış olmadığı hususundada ben eminim:))