Arpa Para Etmiyor Bittik!!!

Bugün biçtim 15 dönüm kadar kum araziden dönüme 550 kg arpa çıktı.daha önceki verimler en fazla 400 kg dı.Bölgemizde bu sene verimler yüksek.6300 den verdim dedim ama son anda vazgeçtim çektim eve römorklarda duruyor.cidden verdikleri bu fiyat insanın gücüne gidiyor..Balıkesirde yaşıyorum önümüz cumartesi pazar filan yağış var.yağıştan sonra filan birazda beklesek tmo alım yapmaya başlar herhalde.Arpayıda fazla bekletemiyosun başak kırar.Saçma sapan işin içindeyiz.geride 385 dönüm biçilecek arpa var.Şuanda tmodan randevu alamıyosun.Tmo alımlara başladığında tmo ya verilmese bile piyasa birazdaha hareketlenir.Fiyatlar yerine oturur diye düşünüyorum.Şuan biçme kararı aldığım arpayı yağmur sonrasına bıraktım.Şuan biçilmesi gerekirdi.Fiyatlar yüzünden bekliyoruz.

Bugün biçtim 15 dönüm kadar kum araziden dönüme 550 kg arpa çıktı.daha önceki verimler en fazla 400 kg dı.Bölgemizde bu sene verimler yüksek.6300 den verdim dedim ama son anda vazgeçtim çektim eve römorklarda duruyor.cidden verdikleri bu fiyat insanın gücüne gidiyor..Balıkesirde yaşıyorum önümüz cumartesi pazar filan yağış var.yağıştan sonra filan birazda beklesek tmo alım yapmaya başlar herhalde.Arpayıda fazla bekletemiyosun başak kırar.Saçma sapan işin içindeyiz.geride 385 dönüm biçilecek arpa var.Şuanda tmodan randevu alamıyosun.Tmo alımlara başladığında tmo ya verilmese bile piyasa birazdaha hareketlenir.Fiyatlar yerine oturur diye düşünüyorum.Şuan biçme kararı aldığım arpayı yağmur sonrasına bıraktım.Şuan biçilmesi gerekirdi.Fiyatlar yüzünden bekliyoruz.
Bereketli olsun, hayırlı olsun
Arpalar olduysa yağmurdan önce almaya baksan daha iyi değilmi, harman davran demişler.

Bereketli olsun, hayırlı olsun
Arpalar olduysa yağmurdan önce almaya baksan daha iyi değilmi, harman davran demişler.
ya şuanda piyasada kim kime dum duma.Tüccar tmonun mal almamasından dolayı düşük fiyat veriyor.6000 üzeri fiyat verse müstahsil kesmiyor.Bunca zamandır böyle belirsiz bir piyasa görmedim.Şuan arpayı biçmemeiz gerekiyordu ama belirsizlikten dolayı biçemiyoruz.Hayırlısı bakalım bekleyip görecez.

Bereketli olsun.
Allah yemeyi nasip etsin.
Ofis, 5100 TL/tondan hayvancıya arpa veriyordu.
Piyasada yem tüketimi de az , kış sezonu tüketiminin yarısı ancak oluyor.

Uzunköprü TMO bugün randevu vermeye başlayacak arpa için Tmo vermek en iyisi

Her zaman şunu dedik; bize sadaka verir gibi destek verme, bizim mahsulümüz değerinde fiyatlansın bize yeter.
Yok bunlar piyasayı normale soksalar bile destek dahil fiyat belirlemekten yana olurlar, maksat belli maaşa kaç simit kaç ekmek geliyor hesabı yapacaklar illaki, saçma sapan hesaplar yüzünden hem hazinenin milletin parası olmadık şekilde kullanılıyor, hem piyasa dengesizleşiyor.

Ne üretici ne tüccar, ne değirmenci ne fırıncının aklı ermedi yaptıklarına, vatandaşında heberi olmuyor haliyle, kendileride biliyormu hiç ses çıkmıyor, iyi bişey yapmış olsalar her gün reklam eder söylerlerdi şöyle yaptık böyle ettik, ama sesleride çıkmıyor hiç, sessiz ve derinden yürütülen icraatlar.

TMO çiftçinin düşmanıdır.
Tarım Bakanları dış güçler tarafından Türk Çiftçisine yaptıkları için nişanla ödüllendirilmektedir.
Hükümet ülkenin kendi kendine yetebilen bir ülke olmaktan çıkartıp dışa %100 bağımlı hale getirmiştir.
Ekonomik olarak bağımsız olmayan devletler emirde alır. Tavizde verir.
Dünyanın en güçlü ilk 20 ülkesi sıralamasında 17.sıradan 23. sıraya kadar düştük. Onu da geçtim afrika ülkeri bizden daha iyi duruma geldiler.
Bir Türk Emeklisi afrikada bile tatil yapamaz durumda. Ne söylesek az. Eğitimin olmadığı yerde neyi kime niçin anlatıyorsun ki !

geçense 6300 den sattığımız arpalan solis 90 traktör aldık 180.000 liraya 100 liraya yunus balya maikanası aldık.Şimdi 6000 liradan zorda verebilirsek arpayı aldığımız traktör 700.00 balya makinası 400.000 olmuş. aradaki farka bak.bu nasıl bir fakirleşme eyyyy..Sanayi malı nerde çiftçi malı nerde..
Bunlar ülkeyi yönettiği sürece tarıma ara vermek gerekiyor.