ARPA tarlasına BUGDAY ekmek sizce dogrumu ?

Ynt: ARPA tarlasına BUGDAY ekmek sizce dogrumu ?

ilkertetik link=topic=78612.msg930034#msg930034 date=1414439343' Alıntı:
Abi dedigin gibi genc biri olarak denemeden bilemiyoz tecrübe kazanamıyoz .sonuc olarak arpaya devam ama yinede bi parça bugda deneyecegim çünkü insanın içinde kalıyo gercekten ..
abim yenilik ,arayış güzel bişey ama mantiken buğday yerine anız olan yere bile sertifikalı buğday tohumu ekmek büyük risk.kaldiki sen arpa yerine sertifikalı buğday tohumu ekmeyi düşünüyosun o yüzden risk daha cok olur.
şayet döküntü cok olduysa arpa buğdayı keser yine arpa cıkar.
keşke arpayı kaldırı kaldrımaz tarlyı sürüp bi sulasan döküntüyü yeşertip sonrada kazayagı gibi bişeyle yeşili öldürsen o zmn risk azalırdı.
yinede sen bilirisn .

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=78612.msg930040#msg930040 date=1414439686' Alıntı:
abim yenilik ,arayış güzel bişey ama mantiken buğday yerine anız olan yere bile sertifikalı buğday tohumu ekmek büyük risk.kaldiki sen arpa yerine sertifikalı buğday tohumu ekmeyi düşünüyosun o yüzden risk daha cok olur.
şayet döküntü cok olduysa arpa buğdayı keser yine arpa cıkar.
keşke arpayı kaldırı kaldrımaz tarlyı sürüp bi sulasan döküntüyü yeşertip sonrada kazayagı gibi bişeyle yeşili öldürsen o zmn risk azalırdı.
yinede sen bilirisn .

abi arpayı kaldırınca sürmeden önce ilaçlasak bide ekime hazırlarken ilaçlayıp tırmıklayıp öle eksek ne dersin ? ilaç öldürmezmi arpayı

senin gibi ekimi ben devre aldım artık bu iş komple benim elimde... geçen sene arpa ektiğim tarla son yağmurlarda yere yapışmıştı biçerken çok yavaş yerden kaldıra kaldıra biçmiştik... biçimden sonra hiç bi işlem yapmadım biçerin döktüğünden hariç başakta dökülenlerle birlikte şuan çıkanlarla tarla yem yeşil olmuş durumda... çevremdekiler seyrek olan yerlere mibzer ile aşılama yap başka bişey yapma diyolar ama malesef sınavlardan sonra tarlayı çizel ile bozup fiğ ekeceğim... başka bi yere arpa tarlası yine oraya buğday ekeceğim ama hala düşünce var kafamda... bence sulama imkanı varsa bulabilirsen sertifikalı yada bi önceki sene sertifikalı ekilmiş arpa ek...

tavaslı_okan link=topic=78612.msg930057#msg930057 date=1414441527' Alıntı:
senin gibi ekimi ben devre aldım artık bu iş komple benim elimde... geçen sene arpa ektiğim tarla son yağmurlarda yere yapışmıştı biçerken çok yavaş yerden kaldıra kaldıra biçmiştik... biçimden sonra hiç bi işlem yapmadım biçerin döktüğünden hariç başakta dökülenlerle birlikte şuan çıkanlarla tarla yem yeşil olmuş durumda... çevremdekiler seyrek olan yerlere mibzer ile aşılama yap başka bişey yapma diyolar ama malesef sınavlardan sonra tarlayı çizel ile bozup fiğ ekeceğim... başka bi yere arpa tarlası yine oraya buğday ekeceğim ama hala düşünce var kafamda... bence sulama imkanı varsa bulabilirsen sertifikalı yada bi önceki sene sertifikalı ekilmiş arpa ek...

arpa güzel fakat bugday kadar kazandırmıyo . varsa öle iyi bildigin bir cesit payşlasırsan iyi olcak

dediğin doğru arpa buğday kadar kazandırmıyo... bende çoğu tarlama bu sene buğday ekeceğim...
arpada sladuran larende benim bölgemde güzel olan benim denediklerim açıkçası... tarm-92 aydanhanım ekenlerde var ama onlar benim o kadar hoşuma gitmiyo...

Arkadaşlar bu tip durumlar için şu tablo aklınızda bulunsun:

1-) Yağlıtohum üstüne yağlı tohum: Uyumsuz. Sonuç: 'ciddi verim düşüklüğü'
2-) Hububat üstüne hububat: Yarı uyumlu. Sonuç: 'Besin takviyesi ile verim alınabilir'
3-) Baklagil üstüne baklagil: Uyumlu. Sonuç: 'Münavebesiz ekilebilir'

Tablo daha uzuyor (münavebe cetveli) ama yukarıdaki kıyaslama (istisnalar hariç) genel olarak kemikleşmiştir.

Arpalar yağmurla yeşerip çıktıysa onları tırmık ,kaz ayağıyla halledip buğday eksen bile genede arpa çıkar.Bence arpa yerine gene arpa ekin ,sulamada 400-500 aşağısına düşmez.Bizim burada bir kişi 3 seneden beri sulu araziye arpa ekiyor hala 500 kg dane verimi 14-15 balyada sap verimi alıyor.Suluda arcanda cinsi arpayı öneririm kıraçta 400-500 kg verimi var.Sulu anız tarladada 500 den aşağı düşmez.

aslan26 link=topic=78612.msg930077#msg930077 date=1414444928' Alıntı:
Arpalar yağmurla yeşerip çıktıysa onları tırmık ,kaz ayağıyla halledip buğday eksen bile genede arpa çıkar.Bence arpa yerine gene arpa ekin ,sulamada 400-500 aşağısına düşmez.Bizim burada bir kişi 3 seneden beri sulu araziye arpa ekiyor hala 500 kg dane verimi 14-15 balyada sap verimi alıyor.Suluda arcanda cinsi arpayı öneririm kıraçta 400-500 kg verimi var.Sulu anız tarladada 500 den aşağı düşmez.

Teşekkür ederim yardımcı oldugun için . peki larende ektinmi yada aydan hanım . tavsiye edebilecegin ceşitlermidir.

ilkertetik link=topic=78612.msg930299#msg930299 date=1414517715' Alıntı:
Teşekkür ederim yardımcı oldugun için . peki larende ektinmi yada aydan hanım . tavsiye edebilecegin ceşitlermidir.
Bu çeşitleri ne ektim nede biçtim bizim civarda bu çeşitleri pek eken olmadığı için hiç rastlamadım.