Arpa'da son durum

Buda benin arpa burdada 10 gün önce cok soguk ve don oldu arpanın soguktan etkilenceni sanmıyorum ilac zararı yada hastalık olabilir tahminimceEkli dosyayı görüntüle 46642
Cemo bizim buğdaylarda aynı hava buralarda gece -5 ,6 larda oldu 10 gün önce ,hem üre hem 26 attım.
20200401_143634.jpg
20200401_143659.jpg

Arpanızın adı nedir?

Ot ilacı ne zaman attın.Ot ilacı sonrası bu yapraklarda leke oluyor.Nedeni strese giren bitkide bu mantar hastalıkları daha kolay oluşuyor.Arpa zaten bu yaprak leke hastalığına çok hassas.Bence pas ilacı ve amino asit kullan.Kalite pas ilacı dersen ilk seçenek input,diğeri amistar tiro.Ben bu sezon hepsinde amistar tiro kullandım çok memnunum.Dahada ilerleyebilir mutlaka pas ilacı atmalısın.

Amistar tiro da etikette arpa yazmıyor input da pahalı önerebileceğiniz arpa için pas ilacı var mı? Ya da daha önceleri Amistar Tiro yu arpada kullandığınızda bir sıkıntı oldu mu?

Yaprak uçlarındaki sararmalarin nedeni nedir acaba? Benim arpada da var ve yaprak yanıklığı diyorlar. Fungisit kullanmaya gerek var mı. Ayrıca soğuk zararı olma ihtimali nedir? Ekli dosyayı görüntüle 46640
Hocam Rhynchosporium secalis (Arpa yaprak yanıklığı) hastalığı gibi duruyor. Biz bu sene yaşadık. Belirtilerin ilk görüldüğü zaman uygulanmasi gerekiyor. Görüldüğü kadarıyla pek ilerlememiş.

Priaxor , İnput, İmtrex ve Balaya ruhsatlı fungusitleri.

• Beğen
Tepkiler: aenema
Amistar tiro da etikette arpa yazmıyor input da pahalı önerebileceğiniz arpa için pas ilacı var mı? Ya da daha önceleri Amistar Tiro yu arpada kullandığınızda bir sıkıntı oldu mu?
Amistar hububatta yaprak hjastalıklarında etkili.Ruhsasatında hubabat ve buğday demiş.Arpayada kullanılır.İlla acıkca arpa yazması gerekmez.Etken maddesi hububatta kıullanılır.Amistar tirio piyasadaki çoğu ilaçdan daha kalitelidir.Arpa yaprak leke hastalığında bir numara ilacım.Şuan hiç leke yok.

Priaxor çok etkili bi ilaç bence arpaya da bir çok hastalığa karşı ruhsatı var. Ben kökboğaz için bile priaxor kullandım pas septorya hepsine karşı etkili, tek ilaç ile tam koruma gibi birşey oldu. 75 gram önerilen dozdu ama ben 120 gram kadar kullandım kökboğaza da etkili olması açısından arpa için de öneririm ama dozunu firma yetkilisiyle konuşun

• Beğen
Tepkiler: wolfclub
Priaxor çok etkili bi ilaç bence arpaya da bir çok hastalığa karşı ruhsatı var. Ben kökboğaz için bile priaxor kullandım pas septorya hepsine karşı etkili, tek ilaç ile tam koruma gibi birşey oldu. 75 gram önerilen dozdu ama ben 120 gram kadar kullandım kökboğaza da etkili olması açısından arpa için de öneririm ama dozunu firma yetkilisiyle konuşun
Fiyat ne kadar acaba bilginiz var mı?

Cinsi ramata ise arpa üzerine arpa ekilen yerlerde çok zarar yapar.Bir sene buğday bir sene arpa ekilirse çok az oluyor zarar yapmıyor.
Hocam geçen sene buğday ekildi sonra biz hasad zamanı baktık herkes seneye buğday ekecek biz çicek ekmeyelim diye onlarla aynı ektik şimdi buğday ekecektik şu yemlik hayvanlara v.s sonra %30 %40 verim kaybı olur denildi buğday üstüne buğday bizde arpa ekmek zorunda kaldık.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı