Buğday Başak zamanında atılacak yaprak gübreleri ?

Merhabalar,öncelikle Buğday Başak çıkarttığında geçen yıl sıvı azotlu yaprak gübreleri uygulamıştık bariz bir fark görmek çok zor du ama sizinde bu dönemde uygulayıp verim açısından etkili bir uygulama türünüz var mı ? Başakta yaprak gübresi atmanın ne faydaları olur ? Verime etkileri var mı ?

Dostum merhaba öncelike başak çıkarma zamanı azor verme zaten tabandan ve üstten azor veriyorsun o dönemde çinkolu,potaslı,veya colvin gübre gir mutlaka fark göreceksin.
Bizim buralarda bazi çiftçiler başak zamanı gübretaş uan32 sini falan kullandılar geçen senede biz de denedik tabi gözle görülür fark yoktu ama bu sene çinkolu ve organik menşeli bir gübre atmayı da denemek lazım.

Buğday Başak çıkardığında potasyumlu yaprak gübresi kullanımı tavsiye edilir. Verim de fark yaratıp yaratmadığını görmek için aynı tarlanın yarısına uygulanır yarısına uygulanmaz. Tarla ayrı ayrı biçilmelidir en güzeli bu şekilde anlaşılır ama bu zahmetli bir iş ve hiç birimiz bununla uğraşamayız. Ama potasyum un şuna kuşkusuz bir etkisi var proteini yükseltiyor. Proteinin yükselmesi ofise ürün teslim ederken fiyat farkını da oluşturuyor , tabi tüccara satılırsa bunun da pek bir önemi kalmıyor. Birde Kabataslak buğdaya yapılan uygulamalarda; (kökboğaz, ot ilacı ,pas ilaçları ile )birliktekardeşlenme dönemin de çinkolu ,dönem içinde combi tarzı izelementli ve son dönmede potasyumlu bir yaprak gübresi iyi olur. Ama tatbikide toprak altı ve üst gübrelemeyi zamanında ve yeteri kadar yapmak şartı ile.

• Beğen
Tepkiler: Barısogunc39
Buğday Başak çıkardığında potasyumlu yaprak gübresi kullanımı tavsiye edilir. Verim de fark yaratıp yaratmadığını görmek için aynı tarlanın yarısına uygulanır yarısına uygulanmaz. Tarla ayrı ayrı biçilmelidir en güzeli bu şekilde anlaşılır ama bu zahmetli bir iş ve hiç birimiz bununla uğraşamayız. Ama potasyum un şuna kuşkusuz bir etkisi var proteini yükseltiyor. Proteinin yükselmesi ofise ürün teslim ederken fiyat farkını da oluşturuyor , tabi tüccara satılırsa bunun da pek bir önemi kalmıyor. Birde Kabataslak buğdaya yapılan uygulamalarda; (kökboğaz, ot ilacı ,pas ilaçları ile )birliktekardeşlenme dönemin de çinkolu ,dönem içinde combi tarzı izelementli ve son dönmede potasyumlu bir yaprak gübresi iyi olur. Ama tatbikide toprak altı ve üst gübrelemeyi zamanında ve yeteri kadar yapmak şartı ile.
Aynen öyle denemek lazım dediğiniz gibi denemiş veya uygulamış birileri vardır belkide yardımcı olmaları çok iyi olur

• Beğen
Tepkiler: ErdemTek.
Sırf yapraktan gübreleme için başak döneminde tarlaya girilecekse, attığınız gübre yere düşen başakların maliyetini karşılayamayacaktır.

Bitkilerde eksikliği görülünce gelişime engel olan çinko, demir gibi iz elementleri yapraktan verilebilir. Onun dışında hububatta yaprak gübresini kullanmak pek mantıklı değil.
Peki neye dayanark bunu söylüyorsunuz?

Sırf yapraktan gübreleme için başak döneminde tarlaya girilecekse, attığınız gübre yere düşen başakların maliyetini karşılayamayacaktır.

Bitkilerde eksikliği görülünce gelişime engel olan çinko, demir gibi iz elementleri yapraktan verilebilir. Onun dışında hububatta yaprak gübresini kullanmak pek mantıklı değil.
Trakya bölgesinde şuan hastalık önlem amaçlı pas ilacı atılıyor söylenilen yaprak gübresi de bununla birlikte verilmekte yatacak Başak kısmına gelince bir çok yerde artık izli Ekim olduğu için Başak yatırma sorunu da olmuyor

• Beğen
Peki neye dayanark bunu söylüyorsunuz?
Defalarca denedik nafile. Sadece iz elementleri seviyesinde bitki gelişimine olumsuz derecede etki edecek bir noksanlık varsa uygulama yapılabilir. Toprakta potasyum noksanlığı varsa 3-5 kilogramlık potasyumun onlarca dönüm araziye ve milyarlarca bitkiye bir fayda vermesini beklemek yerine potasyum içerikli taban gübresini kullanmak daha akil kârı olur.

Olur da biri burdan çıkıp bunu itiraz ederse, bilin ki o gübre satıyordur.

• Beğen

Defalarca denedik nafile. Sadece iz elementleri seviyesinde bitki gelişimine olumsuz derecede etki edecek bir noksanlık varsa uygulama yapılabilir. Toprakta potasyum noksanlığı varsa 3-5 kilogramlık potasyumun onlarca dönüm araziye ve milyarlarca bitkiye bir fayda vermesini beklemek yerine potasyum içerikli taban gübresini kullanmak daha akil kârı olur.

Olur da biri burdan çıkıp bunu itiraz ederse, bilin ki o gübre satıyordur.
İklimsel farklılıklar olabilir profilinizde Adıyaman yazıyor iklim toprak yapısı çok farklı özellikler var o yüzden bu şekil uygulamar gerçekten farkını gösteriyor

• Beğen
Başakcık döneminde kullanılan ürenin proteine bir faydası olduğu söyleniyor sadece. İzli ekim yapılmışsa bunu yapabilirsiniz. Onun dışında o kadar çok yaprak gübresini üreteb firma var ki, sorsan hepsi faydalıdır der. Esasında bunlar sadece satış stratejileridir.

• Beğen
Bunun Güneydoğu ya da Trakya ile pek bir ilgisi yoktur. Ben bir üretici olarak sadece size yardımcı olmaya çalışıyorum. Böyle boş ürünlere paranızı vermeyin. Bitki gelişiminden az anlayan ve tecrübesi olan biri bunu çok iyi bilir. Ayrıca yaprak gübreleri çok pahalıdır.

• Beğen
Cenap hocam ezbere değilde gerçekten ihtiyacı olunanın bitkiye verilmesi çok fark yaratıyor. Yaprak analizi bu konuda çok önemli.
Yukarıda belirttiğim gibi iz element seviyesinde bir eksiklik varsa, kritik dönemlerde uygulama yapılabilir. Yoksa günümüz Türkiye şartlarında yoğun girdilere bir de yaprak gübresini ekleyip yükümüzü arttırmaya ne gerek var.

• Beğen

3 farklı tarlada aynı cins buğdayda aynı taban ve üst gübrelemesi ama başaklanma zamanı farklı dozlarla uygulama yaptım. Ofis fiyatlarına göre tecrübeme dayanarak söylüyorum. 1,05-1- 0,97 tl fiyat yazdılar 2 sene önce.
Ben zaten yazmışım, başakcık döneminde izli ekim yapılmışsa olur. Yoksa ekini bozmaya değmez.

• Beğen
3 farklı tarlada aynı cins buğdayda aynı taban ve üst gübrelemesi ama başaklanma zamanı farklı dozlarla uygulama yaptım. Ofis fiyatlarına göre tecrübeme dayanarak söylüyorum. 1,05-1- 0,97 tl fiyat yazdılar 2 sene önce.

Kesinlikle katılıyorum, attığım, atmadığım farklı ürün kullandığım tarlalarımı bende analiz yaptırdım. Ürün değerlerinde mutlak bir fark oluyor ve bu fark ürünü satarken fiyata yansıyor. Kullandığınız ürüne harcadığınız para ile satışta kazandığınız fark bariz ortaya çıkıyor. Kesin bir dille bir işe yaramaz demek bence yanlış. Ürün kullanırken tarlada şahit alan bırakacaksınızki atılan yerle atılmayan yerin gelişimini ilk önce gözle göreceksiniz. Daha o aşamada kaliteli ürünler kendini belli ediyor. En sonundada yapılan analizde değerler arasındaki fark ortaya çıkıyor.

• Beğen