Buğdaya 1. gübreyi verdim

Ynt: Buğdaya 1. gübreyi verdim

ydincbayram link=topic=80993.msg967806#msg967806 date=1423340764' Alıntı:
Bizde mümkün değil, gübre ve yabancı ot ilacı atmadan verim alamayız. Eğer sizdekiler biraz bakım yapsalar çok güzel verim almaları mümkün demek ki.

Kolay gelsin bereketli olsun. Bende dusunuyorumda cesaret edemiuorum cok erken yav. Belki dogrusu atmaktir ama bugdaylar calismaya baslamadi. Bu gubre toprakta çözülür ve kaybolmaz mi. Sonucta ekinler hala calismiyor ve sari yaprakli

kursatkesikbas link=topic=80993.msg967849#msg967849 date=1423345218' Alıntı:
Kolay gelsin bereketli olsun. Bende dusunuyorumda cesaret edemiuorum cok erken yav. Belki dogrusu atmaktir ama bugdaylar calismaya baslamadi. Bu gubre toprakta çözülür ve kaybolmaz mi. Sonucta ekinler hala calismiyor ve sari yaprakli
Sağolasın, Gübre atmanı tavsiye ederim yağış varsa üre, yağış az sa 26 ya da 33 nitrat kullan. Dün dolaştım buğdayların rengi daha güzel acar bir yeşil olmuş, gübre atarken arayı fazla açtığım dolayısıyla gübre ulaşmayan yerlerde sararmalar göze çarpıyor, hiç atmasaydım bazı yerler sararacaktı benimde.

Kolay gelsin bizde hava şartlarını kolluyoruz artık soğuk vuran arpalarımıza üre aldık atacağız. Ot konusunda aynı sorun bizde de var yalnız buğdaylarda ilaç yapılacak gibi

maygun10 link=topic=80993.msg968142#msg968142 date=1423424278' Alıntı:
Yakup kolay gelsin.İyi is yapmissin ,bu işte aradan cikmiş oldu.Bende 13 torba üreyi 50 da. attim ,sonuna doğru saat 15.oo gibi yagis başladı.Gübretaş marka 57tl ' te aldim.
Sağolasın Abi. Çok isabet oldu, gübrenin çok az geldiği kıyıda köşedeki yerlerde sararmalar göze çarpıyor.
Tokmakcı link=topic=80993.msg968144#msg968144 date=1423424462' Alıntı:
Kolay gelsin bizde hava şartlarını kolluyoruz artık soğuk vuran arpalarımıza üre aldık atacağız. Ot konusunda aynı sorun bizde de var yalnız buğdaylarda ilaç yapılacak gibi
Sağolasın Ali kardeşim. İlk fırsatta acil işim ot ilacı atmak.

ibrahim_11 link=topic=80993.msg968264#msg968264 date=1423439208' Alıntı:
kolay gelsin bereketli olsun yakup abi
Sağolasın İbrahim.

ydincbayram link=topic=80993.msg961704#msg961704 date=1422030705' Alıntı:
Buğdaya 33 nitrat vermek niyetiyle yola çıktım. Üre de karar kıldık. Sebep %33 nitrat 45 TL, Üre 50 TL.
Dekara 15 kg üre attım. Bazı yerler özellikle foto çektiğim yerler ot ilacı istiyor. Hava çok güzeldi, akşama yağmur gösteriyor yağarsa çok güzel olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=aWDzOKSkET4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=XiKj6DBJX9U&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=QWKkrORFiQc&feature=youtu.be

Bazı yerler bayağı çamur;

ydincbayram link=topic=80993.msg961704#msg961704 date=1422030705' Alıntı:
Buğdaya 33 nitrat vermek niyetiyle yola çıktım. Üre de karar kıldık. Sebep %33 nitrat 45 TL, Üre 50 TL.
Dekara 15 kg üre attım. Bazı yerler özellikle foto çektiğim yerler ot ilacı istiyor. Hava çok güzeldi, akşama yağmur gösteriyor yağarsa çok güzel olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=aWDzOKSkET4&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=XiKj6DBJX9U&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=QWKkrORFiQc&feature=youtu.be

Bazı yerler bayağı çamur;

Yakup kardeş , bizim buralarda buğdaya üre atma alışkanlığı pek yok. Çiftçiler buğdayın yanacağını düşünerek atmıyorlar. Atanlarda Şubat ayında 1 kez üre atıp , sonrasında Nitrat kullanmıyor, sebep yanarmış. Afyonla Isparta iklimi hemen hemen aynı. Ben 3-4 gün önce dekara 10 kğ. üre attım, MArt sonu veya nisan başı gibi de dekara 10 kğ. % 33 Nitrat atmayı düşünüyorum. Sizdeki uygulama nasıl ? Bu arada tarlalar susuz .

sagalassos link=topic=80993.msg968826#msg968826 date=1423560959' Alıntı:
Yakup kardeş , bizim buralarda buğdaya üre atma alışkanlığı pek yok. Çiftçiler buğdayın yanacağını düşünerek atmıyorlar. Atanlarda Şubat ayında 1 kez üre atıp , sonrasında Nitrat kullanmıyor, sebep yanarmış. Afyonla Isparta iklimi hemen hemen aynı. Ben 3-4 gün önce dekara 10 kğ. üre attım, MArt sonu veya nisan başı gibi de dekara 10 kğ. % 33 Nitrat atmayı düşünüyorum. Sizdeki uygulama nasıl ? Bu arada tarlalar susuz .
Abi üreyi bende pek kullanma taraftarı değilim yağış olmadığında buğdaya dokunabiliyor ama eğer yağmur yeterli gelecekse gönül rahatlığı ile kullanabilirsin hatta geç yıkandığı için daha da avantajlı olur. Sapa kalkarken bende bi uygulama yapacağım ama 16-17 kg 26 Nitrat ya da 14-15 kg 33 nitrat uygulayacağım. Senin içinde 10 kg yeterli gelmeyebilir yani verimin iyi görünüyorsa 300-350 kg geliyorsa azotu biraz arttır derim.

144fenomen link=topic=80993.msg968827#msg968827 date=1423561061' Alıntı:
Bizim köyde çoğu kişi cumartesi pazar attı pazartesi de 4 parmak kadar karla kaplandı heryer sizce kar iyi mi gelir kötü mü yıkanma açısından ?
Kar her zaman ekin için iyidir bence, hemen erimediği için yıkanmada çabuk olmaz kaldıki yıkanma olsada bitki alacağını almış olacaktır nasılsa.

ydincbayram link=topic=80993.msg968829#msg968829 date=1423561504' Alıntı:
Abi üreyi bende pek kullanma taraftarı değilim yağış olmadığında buğdaya dokunabiliyor ama eğer yağmur yeterli gelecekse gönül rahatlığı ile kullanabilirsin hatta geç yıkandığı için daha da avantajlı olur. Sapa kalkarken bende bi uygulama yapacağım ama 16-17 kg 26 Nitrat ya da 14-15 kg 33 nitrat uygulayacağım. Senin içinde 10 kg yeterli gelmeyebilir yani verimin iyi görünüyorsa 300-350 kg geliyorsa azotu biraz arttır derim.
Dostum bu sene biraz canım sıkkın, ikinci el ekermak mibzer almıştım, 400 dekar buğday ektim. Ekinler yeşerdi. Lakin mibzerin sağ tarafı normal tohum atmış, sol tarafı çok seyrek. Yalnız olduğumdan , mibzeride kontrol edecek kimse yoktu. Tarlalar yolak yolak oldu. Birde mibzerin bir kaç hortumunu kesilmemiş , onlarda sıkıştırmış, tam bir acemilik örneği :( Üreyi attıktan 1 gün sonra , tarlalara merdane çektim. Arkasından dün yağmurlar başladı. Bakalım sonuç ne olacak.. Bu yüzden gübreye acıyorum, elim titriyor :)

144fenomen link=topic=80993.msg968827#msg968827 date=1423561061' Alıntı:
Bizim köyde çoğu kişi cumartesi pazar attı pazartesi de 4 parmak kadar karla kaplandı heryer sizce kar iyi mi gelir kötü mü yıkanma açısından ?

Soğuk buharlaşma kaybını ciddi ölçüde azaltır. Lakin faaliyete geçmesini de geciktirir.

Karın üzerine üre atsak. Gübrede ne gibi etki eder. Ürenin çözünmesi için 10-15 derece arasında sıcaklık olması gerekiyormuş. Gübre o sıcaklığı ulaşıncaya kadar bekler mi? Bu arada ürede bir kayıp olur mu?

ŞEVKİ TINMAZ link=topic=80993.msg968843#msg968843 date=1423565701' Alıntı:
Karın üzerine üre atsak. Gübrede ne gibi etki eder. Ürenin çözünmesi için 10-15 derece arasında sıcaklık olması gerekiyormuş. Gübre o sıcaklığı ulaşıncaya kadar bekler mi? Bu arada ürede bir kayıp olur mu?

Gübrenin erimesi (çözülmesi) ile yarayışlı hale gelmesi birbirinden farklı şeyler.

Örneğin üre, gübreyi attıktan sonra yağan ilk yağışda erir. Bunun için bir öyle bi sıcaklık gereksinimi yok aslında. 0 dereceye kadar bu erime gerçekleşebilir. Bu buharlaşma ile oluşan sıcak kaybı açısından iyi birşey.

Lakin bitkinin alabileceği amonyum ve nitrat formatına dönüşmesi, (sıcaklık, yağış ve yoprak durumuna göre değişiyor) ortalama 12-14 gün sürüyor. Bunun gerçekleşebilmesi için topraktaki bakterilerin çalısması gerekiyor. Bu bakteriler de genel olarak 8 dereceden sonra çalışmaya başladığından havanın 10 derece ve üstünde olması iyi olur.

Bunun hesabı basittir aslında. Gübreyi attıktan sonraki 10 derece ve üstüne çıkan sıcaklıktaki günleri sayın. 12 günü geçti ise, üre faaliyete başlamıştır.

Bu tarihten sonra bitki azotu almaya başlıyor ama ne kadar süre boyunca alabiliyor?

Üre faliyete başladıktan sonra (yine bitki türü, alım hızı, yağış, çevre şartları ve sıcaklık yüzünden değişmekle birlikte) ortalama 3 ay boyunca etkinliği sürdüyor. Bu hafif bünyeli kumlu topraklarda 2 aya kadar inerken, ağır yapılı killi topraklarda 4-4,5 aya kadar çıkıyor.

Burda önemli olan nokta, azotun bitki tarafından alınabilmesi değil, azotun çok haraketli bir element olması.

Üre Nitrat ' a dönüştü diyelim, 3 ay içinde bitki aldı, aldı. Alamazsa, 3 ay içinde topraktan yıkanıyor. Bitkinin alamayacağı (1 metre ve üstü) derinliğe akıyor. Ordan yer altı sularına, ordan deniz ve barajlara, ordan musluklara, ordan soframıza...

Üre amonyuma dönüştü diyelim, 3 ay içinde bitki aldı, aldı. Amazsa 3 ay içinde Amonyak gazına dönüşüp buharlaşıyor. Atmosferdeki azot döngüsüne katılıyor.

Gelelim kayıp olayına.

Hava ısısı arttıkça, üredeki kayıp artar
Kuraklık oldukça, üredeki kayıp artar.

Kar öncesi (benim görüşüme göre) olabilecek en iyi gübreleme zamanıdır. (Kayıp bakımından)

Bunla ilgili bir makale vardı ve çok ilginçti. Çıkan sonuç:

- üre atıldıktan sonra, 24 saat içinde kar yağdığı taktirde, atılan gübrenin %96 ' sından bitki faydalanabiliyor. (Kayıp mükemmel. Yok denecek kadar az)

- üre atıldıktan sonra 15 gün yağmur yapmadığında, daha sonra herşey mükemmel bile olsa, atılan gübrenin en çok '%26 ' sı alınabiliyor bitki tarafından. KAYIP %74!

Kayıp konusu (bence) çok daha önemli olduğu için kar öncesi üre atımı olabilecek en iyi yol.

Not: kar dolayısı ile buharlaşamayan azot, karın erimesi esnasında damla sulama ile toprağa verilecek.

sagalassos link=topic=80993.msg968834#msg968834 date=1423563057' Alıntı:
Dostum bu sene biraz canım sıkkın, ikinci el ekermak mibzer almıştım, 400 dekar buğday ektim. Ekinler yeşerdi. Lakin mibzerin sağ tarafı normal tohum atmış, sol tarafı çok seyrek. Yalnız olduğumdan , mibzeride kontrol edecek kimse yoktu. Tarlalar yolak yolak oldu. Birde mibzerin bir kaç hortumunu kesilmemiş , onlarda sıkıştırmış, tam bir acemilik örneği :( Üreyi attıktan 1 gün sonra , tarlalara merdane çektim. Arkasından dün yağmurlar başladı. Bakalım sonuç ne olacak.. Bu yüzden gübreye acıyorum, elim titriyor :)
Abi kısmet o kadarmış sen çiftçiliği yaş itibariyle benden daha iyi bilirsin, bazen nasıl oldu bu iş deyip te anlamadığımız işler olabiliyor. Ekinin yol yol çıkmış anladığım kadarı ile o zaman senin dediğin miktarda kullanılabilir fayda getiri açısından düşünürsek eğer. Eğer kök oranı %25 eksikse sende o oranda kullanacağın gübreyi azaltabilirsin tabii.

ŞEVKİ TINMAZ link=topic=80993.msg968843#msg968843 date=1423565701' Alıntı:
Yılmaz cevaplamış sağolsun, kar üzerine hiç gübre kullanmadım bizim buralarda pek kar gördüğümüzde yok açıkçası ama ilk aklıma gelen; kar üzerine gübre atacaksan kar alttaki bitkiye en az zararı verecek kıvamda iken (mümkün olduğunca katı) yaparsan çok güzel olacaktır.

ydincbayram link=topic=80993.msg969022#msg969022 date=1423590644' Alıntı:
Abi kısmet o kadarmış sen çiftçiliği yaş itibariyle benden daha iyi bilirsin, bazen nasıl oldu bu iş deyip te anlamadığımız işler olabiliyor. Ekinin yol yol çıkmış anladığım kadarı ile o zaman senin dediğin miktarda kullanılabilir fayda getiri açısından düşünürsek eğer. Eğer kök oranı %25 eksikse sende o oranda kullanacağın gübreyi azaltabilirsin tabii.
Evet . Bende dekara 10 kğ üre, 10 kğ. nitrat ayırdım.