Buğdaya Pas İlacı uygulaması, Adım adım finale doğru

Buğdaylara yapraktan son uygulama olarak opera max ve deniz yosunu uyguladım. Hava şartlarından ve yağışlardan, fazla azot kaynaklı yer yer yatmalar oluşmuş. Bazı yerlerde püsküllü otlardan çıkmış. 3 farklı çeşit var fotoraflarda.

HAMZA
IMG_1615.JPG
IMG_1617.JPG

TEB0693
IMG_1636.JPG
IMG_1626.JPG

MASACCİO
IMG_1638.JPG

Forumdaki deneyimli ve tecrübeli arkadaşlarımızın tavsiye ve önerilerine ihtiyacımız var.
Orta Anadolu'da daha önce hiç görülmeyen mantari hastalıkları yoğun şekilde görmeye başladık.
Mart ortasında başlayan yağışlar halen devam ediyor, septorya ve sarı cücelik hastalıkları mevcut.
Sarı cücelik hastalığının ayırıcı tanısı nedir bilmiyorum ama septorya kesinlikle yaygın.
Sarı pas, kırmızı pas, karakör veya karapas şimdilik görmedim.

Sorum ve isteğim şu ki
Mantari hastalıklar konusunda tecrübeli olan arkadaşlar, özellikle kıyı şeridi veya yağışı bol bölgedeki arkadaşlarımız.
Mantari hastalıklarla ilaçlı mücadele nasıl yapılır, hangi dönemde başlanır, kaç tekrarlı ilaçlama yapılır.
Bir ilaçlama programı yazar mısınız?

Forumdaki deneyimli ve tecrübeli arkadaşlarımızın tavsiye ve önerilerine ihtiyacımız var.
Orta Anadolu'da daha önce hiç görülmeyen mantari hastalıkları yoğun şekilde görmeye başladık.
Mart ortasında başlayan yağışlar halen devam ediyor, septorya ve sarı cücelik hastalıkları mevcut.
Sarı cücelik hastalığının ayırıcı tanısı nedir bilmiyorum ama septorya kesinlikle yaygın.

Sorum ve isteğim şu ki
Mantari hastalıklar konusunda tecrübeli olan arkadaşlar, özellikle kıyı şeridi veya yağışı bol bölgedeki arkadaşlarımız.
Mantari hastalıklarla ilaçlı mücadele nasıl yapılır, hangi dönemde başlanır, kaç tekrarlı ilaçlama yapılır.

2 aydan fazladır hergün yağiş var neredeyse
Bölgemiz nemli ve çok çiğ olan biyer
Şimdiye kadar bircok çesit tohum ceşidi ektim
Hastalık oluyordu ozmanlar pas falan bilen yoktu
Şimdi adagio ekiyorum ilk defa aynı marka tohumu 2. Yıl ektim heryil tohum değiştiridik
Her sene 0 sertifikalı ekeriz
Busene okadar yağış olamsina rağmen hastalık şimdiye kadar olmadı hasat zaten 1 aydan az kaldı
İnsallah istemdimiz verimleri alırız

Sorum ve isteğim şu ki
Mantari hastalıklara karşı 25-30 gün aralıklar ile 3 uygulama yapıyorum. Yıllardan beri basf firmasını kullanırım hiç sorun yaşamadım. Bayer, hektaş, fmc firmaların ürünlerini kullanan arkadaşlarımda memnunlar. Yabancı ot ilacını attıktan 3-5 gün sonra kökboğaz ilacı olarak priaxor, ara pas olarak revycare veya eşdeğeri, 2.pas olarakta operamax kullanıyorum. Etken maddesi aynı olan farklı firmaların ürünleride kullanabilirsiniz. Dekara yapıcağınız maliyet fazla gelebilir ancak hastalık oluştuğunda oluşan kayıplar daha çok zarar ettirmekte.

Sorum ve isteğim şu ki
Sari cuce virusunun bi ilaci yok henuz.
Ot ilacindan sonra kok bogaz icin Basf Priaxor,Syngenta Fusazil kullaniyoruz. 2. Olarak pas ilaci Fmc Topguard kullandim cok memnunum. Azoxtrobin icerigi en yuksek ilac buğday yemyesil oluyor.

Sarı pas, kırmızı pas, karakör veya kara pas şimdilik görmedim.
Sorum ve isteğim şu ki
Buğdayda erkenci ve geççi çeşitler var, gelişim 15 gün ayırabildiğinden ilaçlama tarihi veremeyiz.
Bu yıl Mayıs ayında gece sıcaklıkları 7 C görülebiliyor, mısır ekimlerini 19-23 Nisanda yapabiliyorduk.
Bu yıl 21 Mayıs'ta mısır ekmek durumunda kaldık, soğukta mısır sarı sarı kalır ve büzülür, gelişmez.
İklim durumuna göre Mart 15 ile Mayıs 15 arasında ilaçlama yapılabilir.
Buğdayda bayrak yaprak çıktığında ve 10 gün, 2 hafta arayla çift ilaçlama yaparız.
Pas ilacı + iz mineral takviyesi kullanıyoruz.
Geçmiş sezonlarda kuraklık haritalarında gösterilen koyu yeşil bölgede çok nemli iklim kuşağındayız.

Buğdaylara yapraktan son uygulama olarak opera max ve deniz yosunu uyguladım. Hava şartlarından ve yağışlardan, fazla azot kaynaklı yer yer yatmalar oluşmuş. Bazı yerlerde püsküllü otlardan çıkmış. 3 farklı çeşit var fotoraflarda.

HAMZA
Ekli dosyayı görüntüle 75686Ekli dosyayı görüntüle 75687

TEB0693
Ekli dosyayı görüntüle 75688Ekli dosyayı görüntüle 75689

MASACCİO
Ekli dosyayı görüntüle 75690
merhaba

kayseri pınarbaşı bölgesinde ciddi pas hastalığı var. size birşey soracağım. iletişim bilgisi verebilir misiniz ?

merhaba

kayseri pınarbaşı bölgesinde ciddi pas hastalığı var. size birşey soracağım. iletişim bilgisi verebilir misiniz ?
Ziraat mühendisi olmadığım için %100 doğru ilacı öneremem. Bölgenizdeki firmaların danışmanlarından bilgi alırsanız sizin için daha yararlı olur. Kısa sürede iyileşme görürsünüz.

• Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz
Bölgemizde geçen yıl septorya vardı, daha önceden karşılaştığımız hastalıklar değildir.
Yağış fakiri olduğumuz için mantari hastalıklara karşı tecrübemiz yok
Bu sene fazla gelişen ekinler kıştan soğuk vurgunuyla çıktılar, şimdilerde toparlanma süreci devam ediyor.ben bu şekilde olan iki tarlama bugünlerde biraz fosfor, deniz yousunu ve aminoasit uygulayacağım.

İki yıldır nisanın 15inden sonra (ekinler ikinci üçüncü dirseği büyütmeye başladığı zamanlara denk gelir) havalar kapanıyor, nem yükseliyor, yağış oluyor.bu dönemde mantari hastalıklar hızlı ilerliyor.
Mantari hastalıklara karşı takip edilmesi gereken belirtiler ve uygulanması gereken ilaçlar ve hangi dönemde uggulanmalı.var mı tecrübesi olan.

Bölgemizde genellikle BASF PRİAXOR, FMC IMPACT ilaçlar kullanılıyor. Ben 3 gün önce priaxor attım. 100gr önerdi ziraat mühendisi. Nisan ayında hava şartlarına göre pas hastalığı olursa bu sefer ınpuct atarız. İnşallah tek uygulama ile kurtarırız.

Bölgemizde geçen yıl septorya vardı, daha önceden karşılaştığımız hastalıklar değildir.
Yağış fakiri olduğumuz için mantari hastalıklara karşı tecrübemiz yok
Bu sene fazla gelişen ekinler kıştan soğuk vurgunuyla çıktılar, şimdilerde toparlanma süreci devam ediyor.ben bu şekilde olan iki tarlama bugünlerde biraz fosfor, deniz yousunu ve aminoasit uygulayacağım.

İki yıldır nisanın 15inden sonra (ekinler ikinci üçüncü dirseği büyütmeye başladığı zamanlara denk gelir) havalar kapanıyor, nem yükseliyor, yağış oluyor.bu dönemde mantari hastalıklar hızlı ilerliyor.
Mantari hastalıklara karşı takip edilmesi gereken belirtiler ve uygulanması gereken ilaçlar ve hangi dönemde uggulanmalı.var mı tecrübesi olan.
Mantari hastaliklar toprak analizi olmadan besleme düşük fotosentez düşük mikrobiyal canlilik olan ortamda daha fazla görülur bazi ilaclar hastalik görmeden atilirsa dahada zarar verebiliyormus onada dikkat etmek gerek