BUĞDAYA ÇİÇEKTE PAS İLACI UYGULAMASI

07.01.2016
906
1,127
osmaniye

ARKADAŞLAR BUĞDAY ÇİÇEKKEN PAS İLACI ATILMAZ.YA ÖNCE YA DA ÇİÇEKTEN DÜŞÜNCE ATILIR DİYE BİR SÖYLENTİ VAR..MÜHENDİSLER BU KONUDA İKİYE AYRILMIŞ DURUMDA..KİMİ ATILIR KİMİ DE PAS İLACININ ÇİÇEKTE UYGULANIRSA DANE GÖZLERİNE ZARAR VERİP VEYA BAŞKA SEBEPLERLE VERİM DÜŞÜKLÜĞÜNE SEBEP OLABİLECEĞİ YORUMLARI VAR..BU KONUDA YAZILMIŞ DENENMİŞ HERHANGİ MAKALE DE BULAMADIM...TECRÜBESİ OLAN ARKADAŞLAR YORUMLAYA BİLİR Mİ..

ARKADAŞLAR BUĞDAY ÇİÇEKKEN PAS İLACI ATILMAZ.YA ÖNCE YA DA ÇİÇEKTEN DÜŞÜNCE ATILIR DİYE BİR SÖYLENTİ VAR..MÜHENDİSLER BU KONUDA İKİYE AYRILMIŞ DURUMDA..KİMİ ATILIR KİMİ DE PAS İLACININ ÇİÇEKTE UYGULANIRSA DANE GÖZLERİNE ZARAR VERİP VEYA BAŞKA SEBEPLERLE VERİM DÜŞÜKLÜĞÜNE SEBEP OLABİLECEĞİ YORUMLARI VAR..BU KONUDA YAZILMIŞ DENENMİŞ HERHANGİ MAKALE DE BULAMADIM...TECRÜBESİ OLAN ARKADAŞLAR YORUMLAYA BİLİR Mİ..
Hafta sonu girecem abi ciceklenme bitmistir galiba.

• Beğen
Tepkiler: MASAY
Ben çiçekte geçen sene ve ondan önceki sene duette attım. Bir olumsuzluk olmadı. Traktörün her yeri çiçek oldu ilaçlamayı yaparken. Ama dilerseniz çiçeklenme 3-4 gün sürüyor zaten ondan sonra atın garanti olsun.
Her sene bizimkilerde 3-4 gun süruyordu.anlamadim bu yil benim bugdaylarda çiçeklenme bir haftadır stabil bir şekilde son hizla devam ediyor

Konuyu değiştirmiş gibi olmayimda streste olan bir yerim var su stresi yasiyor kumsal arazi pas ilaciyla birlikte amino asit girmelimiyim mühendis bir arkadaş bu yönde öneride bulundu.
Hocam bitki gelişim düzenleyicileri bitki strese girmeden ve mümkünse toprakta su problemi olmadığı zaman özellikle yağmur sonrası vermek gerekiyor. Üretenlerin tavsiyesi bu yönde. Bence siz durumu başka bir mühendise daha sorun. Bitki daha fazla strese girebilir.

• Beğen
Tepkiler: Kartal01
Hocam bitki gelişim düzenleyicileri bitki strese girmeden ve mümkünse toprakta su problemi olmadığı zaman özellikle yağmur sonrası vermek gerekiyor. Üretenlerin tavsiyesi bu yönde. Bence siz durumu başka bir mühendise daha sorun. Bitki daha fazla strese girebilir.
Görüştüm hocam oda aynı şekil amino asit kullan dedi. Karar veremedim hafta sonu opera girecem ne yapmalıyım sizce.

Amino asidi daha erken atman gerekiyordu.15-20 Gün sonra çalışmaya başlar.Ama sen su stresi görüyosan arpalarda şimdide atsan olur.Sorun varsa opera ile beraber at.

Bitkilerin en hassas dönemi çiçek zamanıdır, bu dönemde ilaç uygulamasindan kaçının, pas ve septoerya hastalıklarında erken dönemde (çok erken olamamak kaydı ile) uygulama yapılması daha isabetli olacaktır (kullanılan ilaçların sistemik ve ortalama 21-28 gün gibi bitkide bakiyesi olacağını da hesaba katar isek), bir nevi koruyucu aşı gibi...

• Beğen
Tepkiler: MASAY ve adurak59
Yield on da aminoasit. Bitkisel aminoasit.
Yieldon büyüme aktivitoru..bir nevi doping...ama ben buğdayda memnun kalmadim.bitkiyi ani büyütmeye zorladı. Bitki strese girdi.Belki bayrak yaprak zamani uygulamak doğru olmadi..Zaten etikette kardesleme ve çiçekte kullanın yazıyor ama satan bayiler bayrak yaprakta tek uygulama da yapmayi önerdiler...Bence etiketteki uygulama daha faydali olabilir. .Amino asit ise megafol. ..

• Beğen
Tepkiler: Kartal01