Buğdaya karışmış arpaya çözüm

Arkadaşlar bu sene buğday olarak sertifikalı makarnalık tohum ektik ama tohumda arpa da varmış fark edemedik. Eleme tesisleri bu buğdayın içindeki arpayı ayırabilir mi yoksa yeniden mi sertifikalı almalıyım?

Arkadaşlar bu sene buğday olarak sertifikalı makarnalık tohum ektik ama tohumda arpa da varmış fark edemedik. Eleme tesisleri bu buğdayın içindeki arpayı ayırabilir mi yoksa yeniden mi sertifikalı almalıyım?
Yanlış bilmiyorsam ayıramaz lazerli eleme tesisi bulabilirseniz belki ayırır sormak lazım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz
Bizim kasabadaki selektör makinesi eski ayırmıyor yeniler belki ayırır
Tohumluk biicerken biçer in nerden çıkıp geldiği önemli
Bicerin içinde illa birkaç cuval tane kalır ve sonraki depoya geçer
Yani sizden önce ne biçtiği önemli
Hic olmazsa önden 500 kg kadar başka bir yere bosaltmak gerek bicerin içi temizlensin , tohumluk bicilecekse

• Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz
Setifikali tohumun içine arpa nasıl karışmış. Tarlada önceki yıldan kalma arpa olabilirmi ? Lazerli son sistem eleme tesisi hariç zor ayiramazsiniz diye düşünüyorum
bizde sertifikalı arpa aldık..mibzerin ekmediği yerden çok güzel buğday çıktı..her başakta 40 a yakın buğday vardı..7 senedir ekilmeyen tarla..halen çözemedik

Arpa daha önceden bu tarlalara hiç ekmedim. Evde artan tohumu tek tek incelediğimde içinde yüzde 1 2 civarı arpa olduğunu gördüm. Arıtamazsa tesis yeniden komple sertifikalı alacağım. Zaten dip fiyattan alıyorlar bir aklım da ek gitsin böyle diyor

• Beğen
Tepkiler: mkoc