Buğdayda sararma ve seyreklik

Geçen sene nadas olan arazime 27 kg sertifikalı kate-A1 ile ektim taban gübresi 19 kg çinkolu 20-20 uyguladım tarlanın üst tarafları iyi ama alt tarafları çok kaba gibi duruyor sankj bide seyrek gibi ve halen toprak üstüne çıkamayanlar var ve çıkamayanların çoğu sararmıs bu neden olur soğukmu hastalıkmı yada yohum derinemi düşmüs acaba foto ekliyorum lütfen yorumlarınızı bekliyorum

Screenshot_2021-03-03-21-20-14-037_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-20-09-334_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-20-01-602_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-57-271_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-53-142_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-45-158_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-24-217_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-15-827_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-11-382_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-07-073_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-19-03-955_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-18-39-168_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-17-45-600_com.whatsapp.jpg
Screenshot_2021-03-03-21-16-44-134_com.whatsapp.jpg

Toprak altındakilerin sarı olması çok normal değil mi? Bence onu dert etmeyin. Bölge Ankaranim neresi bilmiyorum ama bizim bölgede de çıkışı tamamlamış kuru tarla yok. Hatta daha yeni yeni yer yer çıkışlar olan tarlalar çok. Maaleswf ilk yağışlar çok geç geldi.

Toprak altındakilerin sarı olması çok normal değil mi? Bence onu dert etmeyin. Bölge Ankaranim neresi bilmiyorum ama bizim bölgede de çıkışı tamamlamış kuru tarla yok. Hatta daha yeni yeni yer yer çıkışlar olan tarlalar çok. Maaleswf ilk yağışlar çok geç geldi. Bölge Çorum Sungurlu Çankırı kızılırmağada yakın ben bu sene ilk kendim ekiyorum ondan sordum normalse sorun yok demektir telaş yaptım danışmak istedim

Çok derin ekilmiş
Ekermak mibzerim 230 dönüm arpam var anız çok güzel çıktılar sadece bu arazide böyle derinlik ayarı ortada 5-6 cm deidi ama bu tarla nadas kazayağı ve tırmık sonrası ektim ama çok kabarık ziraat mühendisi ile konuştum merdane çeksem fayda olurmu diye önermesi taş gibi yaparsn bı işe yaramaz dedi iyi bı yağmur yağarsa inşallah iyi olur

Çok derine ekilmiş mibzer ayarınız normal olabilir ama 2. Ve daha sonraki işlemeler derin yapılmış tarla oturmamış ondan dolayı mibzer ayarı ne kadar da normal olsa ister istemez derine düşmüş, bizde yaygın bir inanış olan tarlayı ne kadar derin işlersek o kadar iyi mantığı son derece yanlış.Mahsül düzgün çıksa bile derin ekildiği için yeterli kardeşi sağlayamayacaktır.

Çok derine ekilmiş mibzer ayarınız normal olabilir ama 2. Ve daha sonraki işlemeler derin yapılmış tarla oturmamış ondan dolayı mibzer ayarı ne kadar da normal olsa ister istemez derine düşmüş, bizde yaygın bir inanış olan tarlayı ne kadar derin işlersek o kadar iyi mantığı son derece yanlış.Mahsül düzgün çıksa bile derin ekildiği için yeterli kardeşi sağlayamayacaktır.kazayağı tırmık Ekim keşke diskaro cekeydim şuan neyapbilirim peki

Bir şey yapmana gerek yok.Derin ekilmiş.Aynı şey bu sene bendede var.az bir yerde.Birde yağışlar geç düştü.Derin ekim hiç bir zaman için iyi değildir.Çok cansız oluyor.Toparlıyor ama düzgün çıkış olan buğday gibi verimi olmuyor.Kardeş sayısıda azalıyor.İlaç atarsın ilaçtan etkilenir kökboğaz yapar septorya yapar her türlü hastalık olur derin ekimde.Bitki sağlam olmadığı için her türlü hastalığa yakalnıyor.Zamanı geldiğinde Kökboğaz ilacını at gübreni at toparlayacaktır.

Bir şey yapmana gerek yok.Derin ekilmiş.Aynı şey bu sene bendede var.az bir yerde.Birde yağışlar geç düştü.Derin ekim hiç bir zaman için iyi değildir.Çok cansız oluyor.Toparlıyor ama düzgün çıkış olan buğday gibi verimi olmuyor.Kardeş sayısıda azalıyor.İlaç atarsın ilaçtan etkilenir kökboğaz yapar septorya yapar her türlü hastalık olur derin ekimde.Bitki sağlam olmadığı için her türlü hastalığa yakalnıyor.Zamanı geldiğinde Kökboğaz ilacını at gübreni at toparlayacaktır.
Kökboğaz atayımmı ot ilacı atmıycam tarlalarda ot hiç yok sıvı gübre veya solcan gübresi takviye olurmu gübre öncesi acaba

Senin derine düşen tohumlar çıkar.Çıktıktan sonra bir türlü toparlayamıyor.Kardeş sayısı az oluyor.Yani normal çıkan buğdaya göre gözle görülür bir gelişim geriliği oluyor.Ben bunun işin gelişimi hızlandırsın diye amino asit verecem.Benim çıkışlarda seyrek bazıları yeni çıkıtı.10 cm den fazla.İncecik gövde var.Geçen senede bir tarlada böyler bir sorun yaşamaıştım.Çıkıştan sonra gübre ve amino asitle istediğim duruma gelmişti.Senin çıkışlar tamamlandığında bir amino asit çinko deniz yosdunu vs güzel bir combi yap at.Çok faydasını görürsün.Böyle çıkışı zor yapmış cansız gelişme gerliği olan birkiyede ot ilacı filan atma.Dahada bozarsın.Dedğim gibi çıkıştan sonra güzel bir combi sonrasında ot ilacı ve kökboğaz atarsın düzelir buğdayın.Senin toprak kumsal galiba yağışta az olduysa ondan sorun çıkmıştır.Yoksa o toprakta 10 cm bile geçse o tohum çıkar.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
T
Senin derine düşen tohumlar çıkar.Çıktıktan sonra bir türlü toparlayamıyor.Kardeş sayısı az oluyor.Yani normal çıkan buğdaya göre gözle görülür bir gelişim geriliği oluyor.Ben bunun işin gelişimi hızlandırsın diye amino asit verecem.Benim çıkışlarda seyrek bazıları yeni çıkıtı.10 cm den fazla.İncecik gövde var.Geçen senede bir tarlada böyler bir sorun yaşamaıştım.Çıkıştan sonra gübre ve amino asitle istediğim duruma gelmişti.Senin çıkışlar tamamlandığında bir amino asit çinko deniz yosdunu vs güzel bir combi yap at.Çok faydasını görürsün.Böyle çıkışı zor yapmış cansız gelişme gerliği olan birkiyede ot ilacı filan atma.Dahada bozarsın.Dedğim gibi çıkıştan sonra güzel bir combi sonrasında ot ilacı ve kökboğaz atarsın düzelir buğdayın.Senin toprak kumsal galiba yağışta az olduysa ondan sorun çıkmıştır.Yoksa o toprakta 10 cm bile geçse o tohum çıkar.
Tamam çok teşekkür ederim düşüncelerin için bekleyip ilk olarak dediklerini yapıp peşine gübre atayım bakalım inşallah hayırlısı

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca