Büyükbaş Melezlemeler....

Ekli dosyayı görüntüle 23587 bu babası
Ekli dosyayı görüntüle 23588 bu anası
Ekli dosyayı görüntüle 23589 buda danası

Ham düveye aştık, doğum zor olmadı buzağı çok güzel gelişiyor fakat renk her gün açsada tam beyaz olmayacak sanırım. Yorumlarınızı bekliyorum[emoji3]

Maşallah

Renk beyaz olmaz bunun , şaroleler melezlemese krem ağırlıklı çıkıyor genelde IMG_3942.JPG

Burdaki krem ve beyaza yakın olanların hepsi montofon & şarole melezleri
Bereketli olsun
Süt isi varmi
Ahır değişik başka is yapiyormusunuz sadece hayvancilik mi
Kaba yem işi kesif yem işi kendinizdenmi satinmi aliyorsunuz
Yem karma makinesi varmi
Melezler guzel hosteine monyofon denedik çok güzel iki adet inek var montofon hem sut hem et hastalık dirençleri de iyi
Hostein angus var daha küçük
Montofona Norveç kırmızısı cok iyi sonuç verdi daha küçük
Hosteine simental var bazilari süper oldu bazıları okadar kötü iki ırkında kötü özelliklerini aldı
Bizde bagli yok ama cok çamur oluyor su an çamur isi bezdiyor

Bereketli olsun
Süt isi varmi
Ahır değişik başka is yapiyormusunuz sadece hayvancilik mi
Kaba yem işi kesif yem işi kendinizdenmi satinmi aliyorsunuz
Yem karma makinesi varmi
Melezler guzel hosteine monyofon denedik çok güzel iki adet inek var montofon hem sut hem et hastalık dirençleri de iyi
Hostein angus var daha küçük
Montofona Norveç kırmızısı cok iyi sonuç verdi daha küçük
Hosteine simental var bazilari süper oldu bazıları okadar kötü iki ırkında kötü özelliklerini aldı
Bizde bagli yok ama cok çamur oluyor su an çamur isi bezdiyor

Sütü yoğurt , peynir tereyağ gibi işliyerek satıyoruz.Sütçülüğü 3-4 seneye tamamen bırakacam bu melezleri damızlık tutacam. Aile işletmesi burası ben babam ve annem çalışıyoruz işçimiz yok, sadece hayvancılıkla uğraşıyoruz.İlk melezlerimin doğumlarıda başladı 52a6e467-09ab-4ea1-b26c-0db5c0318e75.jpg

F2 anguslar bunlar , sütleri anca buzağısına yetiyor . Melezlemeler arasında en kötü verimi montofon & simental melezleri oldu , en iyi verimi ise şaroleler oldu. Ben düvelerin tamamına Angus ile tohumluyorum , 2. Laktasyonda şarole atıyorum

Yem karma makinam yok , 1-2 seneye daha modern işçiliğin az olduğu bir sistemli çiftlik kuracaz inşallah

Açık bi yerim daha var orda boş düveler duruyor , çamur olayı yok bende fakat gübreden dolayı mırık oluyor yağmurda karda ,
Yazın perdeleri kaldırıyorum 3 tarafıda açık oluyor , çatı altı izocam olduğundan gayet serinde oluyor içerisi , buda verimi arttırıyor
IMG_0728.JPG

Güzel bilgiler Avşaroğlu
Yem bitkisi için tarim yapiyormusunuz
Bağlı hayvanlardan sorun çıkaran oluyormu ayak hastalığı gibi

Bu sene 16 dönüm bi arazi aldık, tarlanın yanı komple mera ya açılıyor.Çiftliğide oraya kuracaz bu sene komple yonca ekecez oraya

Ayak hastalığı bundan 2 sene önce tosunların birkaçında olmuştu , arpa ezmesinden kaynaklı enerji fazlalığı olduğu için 2 senedir arpa ezmesi kullanmıyorum , sadece kesif yem + premix, kaba yem olarakda Mısır slajı ve balya

Teşekkür ederim Nail hocam

Kardeş öncelikle hoşgldin belli ki tecrübeli bir arkadaşımızsın forumda tam olarak cevabını bir türlü bulamadığım bir sorum var cevaplıyabilirsen sevinirim

şimdi ben kars erzurum bölgesi ineklerinden(düve olrak) almayı düşünüyorum bunlar genellikle simental montofo olanlarından biliyosun bunlar yaylım hayvanı olduğu için erken boğa alıyo ve küçük kesim oluyolar yani bizimkiler gibi dev cüsseli değiller bunlar sadece içerde bakılsa günlük yem masrafları ne olur acaba

Kardeş öncelikle hoşgldin belli ki tecrübeli bir arkadaşımızsın forumda tam olarak cevabını bir türlü bulamadığım bir sorum var cevaplıyabilirsen sevinirim

şimdi ben kars erzurum bölgesi ineklerinden(düve olrak) almayı düşünüyorum bunlar genellikle simental montofo olanlarından biliyosun bunlar yaylım hayvanı olduğu için erken boğa alıyo ve küçük kesim oluyolar yani bizimkiler gibi dev cüsseli değiller bunlar sadece içerde bakılsa günlük tem masrafları ne olur acaba

Önerilen rasyonlarda canlı ağırlığının %1,5-%2 si kadar kesif yem kullanılmalı , fakat sizin alacaklarınız düve olduğu için yağlandırmamak adına %1,5 yeterli olur

Ortalama 300 kg gelse sabah akşam 2 şer kg kesif yem yeterli olur, geri kalanını maliyeti düşürme açısından mısır slajı olabilir ve arpa sapı balyası , günlük 5-6 tl maliyeti olur

Bağlı bir şekilde düveye bakmak iyi bir yatırım olmaz , meradan faydalanmak gereklidir.Bizim bölgemizde hava şartlarına göre Kasım ın sonuna kadar meraya çıkar , 3-4 ay içeride bakılır sonra yine Mart sonu Nisan başı gibi tekrar meraya çıkar.

Önerilen rasyonlarda canlı ağırlığının %1,5-%2 si kadar kesif yem kullanılmalı , fakat sizin alacaklarınız düve olduğu için yağlandırmamak adına %1,5 yeterli olur

Ortalama 300 kg gelse sabah akşam 2 şer kg kesif yem yeterli olur, geri kalanını maliyeti düşürme açısından mısır slajı olabilir ve arpa sapı balyası , günlük 5-6 tl maliyeti olur

Bağlı bir şekilde düveye bakmak iyi bir yatırım olmaz , meradan faydalanmak gereklidir.Bizim bölgemizde hava şartlarına göre Kasım ın sonuna kadar meraya çıkar , 3-4 ay içeride bakılır sonra yine Mart sonu Nisan başı gibi tekrar meraya çıkar.
kardeş benim asıl amacım besilik hayvan yetiştirmrlk bu inekler 250 kilo gelse 2 kilo fenni yem 10 kilo mısır silajı 2 kilo saman yeterli olur mu acaba doğan dişi hayvanların ihtiyaç fazlalarını satıp erkeklerini de besiye çekmeyi düşünüyorum bu rasyon maliyeti 7 lira civarı yılda 2500 tl eder doğan buzaların 5 ay analarını emdiğini düşünürsek 250 tl buza yeminden kar etsek masraf 2250 olur ne dersin abi yapılır mı bu iş rasyon yeterli olur mu ayrıca hayvancılık zaten yaptığım için yer çoban vb masraflar olmayyyacak

trakkulup.net

kardeş benim asıl amacım besilik hayvan yetiştirmrlk bu inekler 250 kilo gelse 2 kilo fenni yem 10 kilo mısır silajı 2 kilo saman yeterli olur mu acaba doğan dişi hayvanların ihtiyaç fazlalarını satıp erkeklerini de besiye çekmeyi düşünüyorum bu rasyon maliyeti 7 lira civarı yılda 2500 tl eder doğan buzaların 5 ay analarını emdiğini düşünürsek 250 tl buza yeminden kar etsek masraf 2250 olur ne dersin abi yapılır mı bu iş rasyon yeterli olur mu ayrıca hayvancılık zaten yaptığım için yer çoban vb masraflar olmayyyacak

trakkulup.net

Gayet yeterli olur tabi bunlar kağıt üzerinde ,
Vitamin takviyeleri ve prostaglandin ile kızgınlığada gelir
Simental pek önermem , kızgınlığa gelmesi biraz zor oluyor montofona göre
Birde alacağınız kişinin hayvanlarına mutlaka kan tahlili yaptırın , o bölgeden çok fazla brusella lı düve inek çıkışı oluyor , ilerde başınız ağrımasın

Gayet yeterli olur tabi bunlar kağıt üzerinde ,
Vitamin takviyeleri ve prostaglandin ile kızgınlığada gelir
Simental pek önermem , kızgınlığa gelmesi biraz zor oluyor montofona göre
Birde alacağınız kişinin hayvanlarına mutlaka kan tahlili yaptırın , o bölgeden çok fazla brusella lı düve inek çıkışı oluyor , ilerde başınız ağrımasın

kardeş bi sorum daha var sen melezleme yapmışsın montofon x şarole , montofıon x anguz , simentalxşarole , simental x angus hangi melezleme daha iyi olur bide bunlardan doğacaklar erkek olursa problem yok yalnı bu melezlerin dişilerine hangi tohumdan atmak gerekir sence