Büyükbaş Melezlemeler....

Birkac sayfayi geriye dogru okudum ne oldugunu anlamadim. Sayin Avsaroglu kizmislar ama neye kizmislar kime kizmislar anlamadim. Melezleri ile calismalarindan bilgi vermislerdi ,faydalandim. Kimseye karsi kirici olmadan aciklasalar anlarim, ama belki burada kesip birakmak da hayirli olabilir.

[MENTION=76975]çiftcigardo[/MENTION] gibi öfke dolu mesajlar görünce benmi birşey dedim diye düşündüm. [MENTION=74375]muhammed6[/MENTION] diye bir arkadaş mühendis kendisi inekle mandayı ayırt edemicek kadar hayvancılıktan uzak bu işşere girmek istiyor. [MENTION=74051]Avşaroğlu[/MENTION] ne sebeple yazdı hiç bilmiyorum hodri meydan diye bir mesaj yazdı neden yazdığını ben hiç anlamadım açıkçası muhammed hayırdır gardaş gibi birşeyler yazdı.
heral dedim hayvanın yok hayvancılık anlatıyon diye bana bir tepki geldi.
açıkçası bu tepkilerden sonra banada kar amacı güdüyor gözüyle bakılıyor olabilir diye düşünmeye başladım.
eğer öyle ticari bir amacım olduğunu düşünen varsa yönetimden rica eder üyeliğimi banlatırım kullandığım tüm ip takip edebilirsiniz.

Ben olsam angus atarım. Montofon şarole melezleri de iyi oluyor ama her hayvan kolayca doğuramaz şaroleyi o yuzden angus
Bu yil dogan buzagilara simenter kullanmistim.geneli renk kirmizi alinlari sakar oldu. Bacakli gūzel buzagilar ama angusuda denemeyi cok istiyorum. Sadece tereddùtūm bagli sistemde angus verimli olurmu baglaninca hircin olduklarini duyuyorum

Bu yil dogan buzagilara simenter kullanmistim.geneli renk kirmizi alinlari sakar oldu. Bacakli gūzel buzagilar ama angusuda denemeyi cok istiyorum. Sadece tereddùtūm bagli sistemde angus verimli olurmu baglaninca hircin olduklarini duyuyorum
Üstadım denemedim tecrübem yok duyduğuma göre montofon şarole çok iyi sonuc veriyor. O melezden besi yapan biriyle konusmustum. Hayvan daha 13 aylıkken ahıra şaplı hayvan gelmiş ölür endişesiyle kesmişler. 313 kilo karkas gelmiş. O yaşta o kadar karkası her hayvan veremez. Montofon simental melezlerinde iyi sonuc elde edemeyen de çok gordum. Onu da belirteyim bu genetik işi sıkıntı tutmuyor birbirini herzaman dominant gen resesif gen işleri. Ama angusun gen aktarımı daha yüksek. Bunu da duymuştum. Angus ile melezleyip de angusa benzemeyen buzağı görmedim hiç.

IMG_0359.JPGarkadaslar holştayn-belçika melezleyeniniz varmı.Benimkiler dişi oldu bunların ilk doğumları sıkıntılı olur diyorlar bu doğrumu hurafemi Ömrümüz olurda görürsek bunlara ilk angus mu atayım

Ekli dosyayı görüntüle 24328arkadaslar holştayn-belçika melezleyeniniz varmı.Benimkiler dişi oldu bunların ilk doğumları sıkıntılı olur diyorlar bu doğrumu hurafemi Ömrümüz olurda görürsek bunlara ilk angus mu atayım
Abi bak tekrar belirterek söylüyorum saha tecrubem yok ama onlar sana anaç hayvan görevi yaparken etçi kanı olduğu icin doyurmak masraflı olabilir. Acaba besi yapıp kessen kaç kg karkasla kac tl den kesersin ki? Düve kesim fiyatlarından haberim yok valla senin bilgin varmı? Bide o dedigimi dusun

Abi bak tekrar belirterek söylüyorum saha tecrubem yok ama onlar sana anaç hayvan görevi yaparken etçi kanı olduğu icin doyurmak masraflı olabilir. Acaba besi yapıp kessen kaç kg karkasla kac tl den kesersin ki? Düve kesim fiyatlarından haberim yok valla senin bilgin varmı? Bide o dedigimi dusun

Kandemir bunları anaç kullanırım ben deniycem bakalım tek korku doğuruken sıkıntı olurmu işte Kesimlerden benimde haberim yok

Kandemir bunları anaç kullanırım ben deniycem bakalım tek korku doğuruken sıkıntı olurmu işte Kesimlerden benimde haberim yok
B. Mavisinin dişisi bildigimiz duydugumuz bi hayvan değil maalesef. O yüzden tam bilemiyorum hocam ama yerli ufak hayvanlar bile kolayca angusu doğurur. Onda şüphe yok. Ama dikkatsiz beslersen o düveler hemen etlenir o zaman zor doğurur. Hangi buzagi olursa olsun zor dogurur o zaman

B. Mavisinin dişisi bildigimiz duydugumuz bi hayvan değil maalesef. O yüzden tam bilemiyorum hocam ama yerli ufak hayvanlar bile kolayca angusu doğurur. Onda şüphe yok. Ama dikkatsiz beslersen o düveler hemen etlenir o zaman zor doğurur. Hangi buzagi olursa olsun zor dogurur o zaman

Saolasın kardesim aynen etli hayvan zor doğurur ayarı wercez artık ilk angus atıp nabzını bi ölçerim hem değişik bişey olur

Saolasın kardesim aynen etli hayvan zor doğurur ayarı wercez artık ilk angus atıp nabzını bi ölçerim hem değişik bişey olur
Canlı agırlığını ölçün devamlı bir veteriner zooteknist yani teknik adam yardımıyla rasyon hazirlayin yaşam payı ve gebeligini idame ettirecek kadar enerji ve protein verin fazlasını vermeyin. Yoksa etlenir. Zaten belçika mavisi genetik olarak koca götlü bişey bi besiye alsan tır dorsesi gibi arkası olur. O zaman bırak doğumu büyük abdestini bile zor yapar😂. Tabi bunu esprisine söyluyorum ama ciddi dogum zorluklarıyla karsilasirsin.

Canlı agırlığını ölçün devamlı bir veteriner zooteknist yani teknik adam yardımıyla rasyon hazirlayin yaşam payı ve gebeligini idame ettirecek kadar enerji ve protein verin fazlasını vermeyin. Yoksa etlenir. Zaten belçika mavisi genetik olarak koca götlü bişey bi besiye alsan tır dorsesi gibi arkası olur. O zaman bırak doğumu büyük abdestini bile zor yapar[emoji23]. Tabi bunu esprisine söyluyorum ama ciddi dogum zorluklarıyla karsilasirsin.

Aynen Kandemir simdi bile belli arka kas hatları kabak selinde[emoji4]

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Ekli dosyayı görüntüle 24328arkadaslar holştayn-belçika melezleyeniniz varmı.Benimkiler dişi oldu bunların ilk doğumları sıkıntılı olur diyorlar bu doğrumu hurafemi Ömrümüz olurda görürsek bunlara ilk angus mu atayım

Maşallah bereketli olsun.Eklediğim videoda bu konuyla ilgili bilgiler var izlemeni tavsiye ederim.Bizde bu sene holstein ineklere angus tohumlatıyoruz.Ama red angus kullanmak daha mantıklı gibi.Belçika mavilerinin doğumları nasıl oldu