CASE JX65C pullukta 2

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

bu şekilde sürmemenin bi zararı olurmu acaba amacımız kar suyunu toprağa emdirip nemi kaybettirmeden ufak bi işlemle mahsülü ekebilmek
[video=youtube;dohhbOSAVlg]https://www.youtube.com/watch?v=dohhbOSAVlg[/video]
[video=youtube;1yuwMEaTDg0]https://www.youtube.com/watch?v=1yuwMEaTDg0[/video]

Hava durumu müsait gidiyor, tarlanın durumuna göre buğday ekimi de yapılabilir gibi. 10 gün sıcaklık yeterli olsa çimlenmeye yeter.Diskaro çekip direk ekim yapılabilirdi fakat sürüm yapıyorsunuz.

Baharda Arpa ekeceğim demiştiniz, sonbaharda niye ekim yapmadınız?
hocam arazimiz kısıtlı 350 dönüm civarı 50 60 dönümde icar yapıyorum herke bırakmıyoruz mecbur baharda ekmek zorundayız

Kolay gelsin bu şekilde sürmek yakıtı biner, pullugun ön iki kulağı arkadan az mı batıyor bana mi öyle geldi. Pulluk yerine patlatma ile sürüp bırakılsa nasıl olurdu ☺
çok saol mahmut acıkcası çizelden beklediğim verimi alamıyordum gecen senede bu şekilde işlediğimiz yerler cok güzel verım verdi

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bizde bu sene 30 dönüm kadar yeri yetiştiremedik goble çekmiştik aysan çekip ekecektik dün için eski çiftçilerden dayım ekmeyin şubatta ekin dedi sözünüde martın sıpası şubatın arpası güzel olur dedi hayırlısıyla bizde şubatta ekeceğiz kalan yeri bakalım nasıl olacak

Kolay gelsin ben olsam bu çamurda o tarlayı böyle çamura süreceğime keleme bırakırım yaza girerken sürerim ekecek olsan hemen tamamda yazık o toprağa 7 li çeksen daha iyi biz ancak çeltik yerlerini böyle çamura süreriz su tutsun diye yer malum su çok pahalı bizde

abi gecen senede bu yöntemle işledik toprakları
ortalama verim olarak 300 kg yı yakaladık bu bizim köy için ve bizim için güzel değelerlerdi

Hafif nemli mibzerin diskler rahat dönecek şekilde ekmek iyidir,gübrenin erimesi ve tohumun çimlenmesinde nemin faydası çok. Biraz daha erken sürme şansın yokmuydu? Azda olsa güneş görse daha iyi olurdu,bizde baharda acele ediyorlar tarla tam kurumadan arkasıne tapan olmadan kültivatör çekiyorlar toprağın nemi kayboluyor ondan gronra toz toprak kaldırarak ekiyorlar.

Bizde bu sene 30 dönüm kadar yeri yetiştiremedik goble çekmiştik aysan çekip ekecektik dün için eski çiftçilerden dayım ekmeyin şubatta ekin dedi sözünüde martın sıpası şubatın arpası güzel olur dedi hayırlısıyla bizde şubatta ekeceğiz kalan yeri bakalım nasıl olacak
cok güzel oluyo bizim köy hiç ekim aylarında arpa ekmıyor bakalım nasıl oalcak verimleri paylasırsanız iyi olur

Kolay gelsin ben olsam bu çamurda o tarlayı böyle çamura süreceğime keleme bırakırım yaza girerken sürerim ekecek olsan hemen tamamda yazık o toprağa 7 li çeksen daha iyi biz ancak çeltik yerlerini böyle çamura süreriz su tutsun diye yer malum su çok pahalı bizde
saolasın abibizdeki amaçta aslında su olayı
Hafif nemli mibzerin diskler rahat dönecek şekilde ekmek iyidir,gübrenin erimesi ve tohumun çimlenmesinde nemin faydası çok. Biraz daha erken sürme şansın yokmuydu? Azda olsa güneş görse daha iyi olurdu,bizde baharda acele ediyorlar tarla tam kurumadan arkasıne tapan olmadan kültivatör çekiyorlar toprağın nemi kayboluyor ondan gronra toz toprak kaldırarak ekiyorlar.
abi bizim köydede son2 yıldır yağmurlar tarla hazırlamaya pek elverişli olmuyor harmandan sonra hiç yağmur yağmıyor bu günlerde yağdı yağmurlar şimdi sürmessek buseferde kar gelecek daha bela :)

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün