çiftçilik mi memurluk mu?

Ynt: çiftçilik mi memurluk mu?

bu konu tamamen kişisel cesaretine ve hayatta amaç edindiğin sewdiğin zewk aldığın şeye bağlı. başka birinin fikriyle veya akıl vermesiyle çözebilcen bişey değil.
şunu söyemek istrerim ; ben her zaman mutlu olduğum yerde oldum, mutlu olduğum işi yapıyorum, mutlu olduğum keyif aldığım kişilerle takılırım..
enstruman, otomasyon bakımcılığını çok istedim, daha az para olmasına rağmen maddiyattan fedakarlık edip işimi değiştirdim ve sewdiğim işi yapıyorum.
çiftçilik işleri de bi şekilde oluyo, çok tarla olsa bile yine de iki işi bi arada götürebilirdim. babam müsait olursa babam yapıyo ben müsait olursam ben gidip yapıyorum.
ama şunu kesinlikle söylemeliyim; bi insanın kolunda çok sewdiği bir ALTIN BİLEZİK mutlaka olmalı. kuru tarım çiftçiliği her türlü olur, çiftçiliği de çok sewerek yapıyorum.
yani nasıl mutlu huzurlu huzurlu hissederse o şekilde yaşamalı insan. Allah a şükürler olsun bu konuda çok mutluyum tam gönlümce oluyo her şey.

yani kardeşim kafandaki soru işaretlerinin cevapları yine sende saklı, muhtaç olduğun güçte yine kendinde saklı. hayatına sen yön ver, senin hayatını başkasının yaşamasına izin verme.

majeste link=topic=47611.msg458632#msg458632 date=1319181388' Alıntı:
ben çiftçilik yapacam diye okulumu da bitiremedim....muhendislikte okuyorum aftan yararlandım.....okul harici 1000 dekar kuru tarım yapıyorum....ayrıca gecici olarak esnafım....ama hayalim okulu bitirip kpss ye girmekti olmadı...iş başa düştü....sana tavsiyem o kadar yeri kendin halledersin....memurluga gir....benim branşım mimarlıktı....senin ne peki?
ben su ürünlerini bitirdim ancak benim durum biraz karışık.hem çiftçiliği hem memurluğu bir arada götüremem.burda kalırsam aile arazisinin hepsini ekmek zorunda kalıcam.bana ait olan 100 bi sene 100 bi sene...toplam arazi bi sene 850 bi sene 450...kısacası hem memurluğu hem araziyi bir arada götüremem.ikisinden biri olucak.ama iki ucu b.klu değnek...

şarklılı18 link=topic=47611.msg458639#msg458639 date=1319186545' Alıntı:
kardeşim sen ne diyosun ya şimdiden gözünü para bürümesin , tamam para kazanmaya ihtiyacın olabilir tamam çifçiliğe merakın olabilir tamam elinde her imkanın olabilir ama her şeyin başı cehalet be kardeşim , eğer çifçiliğe başlarsan lise mezunu olucaksın ama üniversiteni bitirmeni şiddetle tavsiye ediyorum , her ne olursa olsun üniversiteni bitir mesleğini eline al bi köşede dursun , sonra çifçilikmi yapıyosun hayvancılıkmı yapıyosun istediğini yap derim ben !
diplomayı aldım zaten...

Memurluk iyidir.Ama memur bayanla evlenirsen rahat dersin.Baban yardım ederse kolayca ev araba alırsan.yoksa yıllarca taksit ödersin.
Memur olabilmek hayatında bir fırsat trenidir.Ama arazi zaten atandan sana miras kalacak bir değerdir.
memur oldunmu elin yüzün düzgün temiz pak ve akranlarından daha genç durursun.Hayatının bir düzeni ve istikrarı olur.

nailyetek link=topic=47611.msg458786#msg458786 date=1319217025' Alıntı:
olmuşsun..:D Bize soruyosun, çiftçilikmi, memurlukmu.? diye..:) Sorman hata.. varmı meurluk gibisi, hiç Tarım İl e ÇKS işi için gitmedin galiba.:S
gittim gittim bilmez miyim :) mesayi saatinde adamı yerinde dahi bulamıyorsun...şaşırdım kaldım işte...

Çiftçiliği tasfiye etmeden memuriyeti tercih et. Ancak çiftçilik işinide ihmal etme ve sakın aklından çıkarma. Zaten su ürünleri mezunu imişsin, su ürünlerinin getirsi hayvancılıktan çok daha iyidir ayrıca. Bunuda gözardı etmemelisin.
Her iki konuda da tecrübesi olan birisi olarak yazıyorum. Tercihin hakkında hayırlı olsun.

kesinlikle memurluk mazot olmuş 4 tl ,gübre çıkmıış ayın tepesine .bu çiftçiliğin nesini yacaksın kardeş .hem çiftçilik çok riskli iş ,memurlukta tatilin belli .saatin belli ,alacağın para belli.yani hayatını standarda ve garantiye bağlıyorsun ,,memurluk için çok uğraştım ama adamımız olmadığı için olamadık

Allah hakkında hayırlısını versin öncelikle. Ben de Ankara ' da bir Bakanlıkta makine mühendisi olarak çalışıyorum, Allah bereket versin iyi de bir maaşım var. Önceleri babama çok yardımım olamıyordu fakat o yaşlanınca iş başa düştü ve çiftçiliğede iyice girmek durumunda kaldım (zaten şikayetim de yok, seve seve). Burada tercih senin, diğer memurlar izinlerde ve resmi tatillerde denize, tatil beldelerine hatta yurt dışına gezmeye giderken sen bi zahmet köye ve tarla işlerine toza toprağa işe güce gitmeyi ve bunu içerlememeyi göz önüne alacak ve kabulleneceksin. Benim ev ile tarlanın arası 245 km. cik. Ama bir çok köylüden daha önce tarladayım (Yani bu işe gönül vereceksin, omuz zoruyla olllmaaz). Allah ' ın izniyle işler tıkır tıkır, hamdolsun.

herkesin yapısı farklı ben hem memurum hem rençberim tamam memurluk güzel şöyle böyle ancak çokta garip bir şey seni bilmem ama ben çok aktif bir insanım memurluk bana göre değil ben her işimi çok rahat çözebiliyorum hafif hayancılık ve ticarette daha başarılı olabilirdim ........senin avantajın Çorumda sağlam,pratik kafan varsa yapamayacağın şey yok ..............

Bence kardeşim memurluk hem rahatsın hemde ilerde çocuklarınıda düşünmen açısından çünkü köyde kasabada yaşadığın zaman o çocuklar servisle falan gidip gelcek çitfçilik yaptın zaman zaten ilk önce onları çitfçilikiğe alıştırcaksın her ne kadar yok desekde hepimiz özendik küçükken onlarda özenecek ha ben sana hiç yapma demem çiftçilik tatilerde yapabilirsin çek motorunu garaja kuru araziyse zaten ekeceğin arpa buğday gibi traktör eker biçer biçer götürür satarsın sonra yine memurluğa devam derim ama sade çiftçiliğe güvenip durursan seneden seneye para gelir tamam toplu olur ama masrafları çıkartıp aya bölüştürsen yine memurun maaşına denk gelir gelmez yinede son karar senin saygılar....

benim tavsiyem memurluk 10 sene önceki durum olsa tereddütsüz çiftçilik 10 sene önce bizim köye tırlarla gübre geliyodu ağaç başı 4 5 kilo gübre atn vardı ama şimdi 1 kilo dahi atamıyoruz ben sulu tarımla uğraşıyorum biz 2002 yılına kadar her sene 10 dönüm yer alıyoduk şimdi elimizdekileri kaybetmemek için çabalıyoruz ayakta zor duruyoruz satmadık çok şükür ama bu şartlarda giderse dayanmak çok zor çünkü bizim sulu tarımda masraf daha çok ben 120 dönüm yer işliyorum bu sezon 4 ton mazot aldım harcadım ve şeftali 50 krştan gitti sen yap hesabını böyle bi kaç sene daha dewam ederse traktörleri takoza çekip giricez bi fabrikaya işe eldekileri kaybetmemek için çabalıcaz yani anlıcan bu (AMPUL) yandığından beridir hayatımız karardı....