çiftçilik mi memurluk mu?

Ynt: çiftçilik mi memurluk mu?

Çiftçilik güzel. meslek ama derdi çok herkesin derdini çekiyorsun bende çiftçiliği seviyorum ama işin gerçeği bu bazen 3 ay bağkurumuzu yatirmiyoruz inanın bazen cebimizde 50 tl yok hepimiz niye çocuklarımızı okutmak istiyoruz en azından rahat yaşasinlar diye köylü insan çabuk yibraniyor çöküyor o şerefini hep korumak istiyor herkesten çok şu şahsin oğlu kimse kötü demesin diye mücadele ediyor

arkadasım kusura bakma ama delimisin sen yaa bende senın gibi memurlukta bişi sahibi olamam diye dükkan actım haklısın cok acayıp para var ama stres sıkıntı cok 25 e yani girdim sacım basım agardı kolay deil öyle dısardan göründüğü gibi bu sene 120 bin toparlayamadıgım para var hala kolaymı sence memur olan arkadaslarım var adamlarr evlendi barklandı bende ki degiiklik sadece yorulmuş olmam kafan rahat olsun da paran olmasın bosver dünyaya kac kere gelecen

Arkadaşlar; geçenlerde memurların kendi adına başka iş yapamayacakları hakkında biraz tartıştık. Sizce memurlar kendi adına ÇKS çıkarabilir mi, çeşitli ziraat kuruluşlarına kayıt olabilir mi, hatta kendi adına mahsul satıp, müstahsil makbuzu çıkartabilir mi, bu konuda resmi herhangi bir kayıt var mıdır.

Mühendis link=topic=47611.msg535631#msg535631 date=1329047825' Alıntı:
Arkadaşlar; geçenlerde memurların kendi adına başka iş yapamayacakları hakkında biraz tartıştık. Sizce memurlar kendi adına ÇKS çıkarabilir mi, çeşitli ziraat kuruluşlarına kayıt olabilir mi, hatta kendi adına mahsul satıp, müstahsil makbuzu çıkartabilir mi, bu konuda resmi herhangi bir kayıt var mıdır.
Ziraat odası aidat sevdasına karşıdan kapar sizi, mahsul satabilirsin, bilimum çiftçilik faaliyeti yapabilirsin, engel çıkacağını tahmin etmiyorum.

Ben olsam memeurluğu tercih ederima ama çifçiliğide aynı zamanda devam ederim kim ne derse desin çifcilik zor iş vücudu çabuk yıpratıyor pek sosyal faaliyetlere,gezmelere,tozmalara,tatillere zamanınız olmuyor.

memurluk neymiş hacı yaa bırak varsa kendi işin kafanı kullan paranı kazan kafan rahat olsun hiç kimsenin ağız kokusunu çekmezsin yolda selam vermeyeceğin adamların ayağına paspas olmak zorunda kalmazsın çiftçiliği de akıllı yapacaksın arkadaşlar yıpranma demiş akıllı olacaksın işlerini tıkır tıkır işleyecek şekilde ayarlarsın kafan rahat olur olay biter çoluğun çocuğun kıtkanaat geçinmek zorunda kalmaz bu da benim görüşüm ve benim yaptığım da buydu ben kazandım gitmedim şahsen ve iyi ki gitmemişim... araba sahibi oldum ev sahibi oldum traktör sahibi oldum çiftlikte hayvanların var... daha ne olsun allahıma bin şükür benim memur olan arkadaşlarım benim çalışıp yaptıklarımı ömürleri boyunca maaşlarını biriktirseler yapamazlar herşey ortada herkezin hayatı kendinin tabi...

bence herkesin profilinde yaşının görünmesi gerekiyor. ben öğretmenim eşim hemşire. devlet memuru olmasam kesinlikle çiftçilik yapmam. ben bu işi yaparken zevk alıyorum. herşeyi peşin para ile yapıyorum. ürün olmuş olmamış kendimi yıpratmıyorum, üzülmüyorum, allaha şükür çiftçilikten gerlecek paraya ihtiyacım yok. ama herşeyi peşin para ile yapınca, eline toplu bir para geçiyor istediğin gibi harca. benim okulumun memurunun 1900 lira aylık maaşı var. yılda eline geçen net para 21800 lira türkiyede kaç çiftçi net olarak bunu kazanıyor. yılda otuz gün izni var istediği zaman kullanıyor. memur olabilen hiç düşünmesin memur olsun, çiftçiliği daha kolay ve kendini yıpratmadan yapar

stulu link=topic=47611.msg535963#msg535963 date=1329068941' Alıntı:
bence herkesin profilinde yaşının görünmesi gerekiyor. ben öğretmenim eşim hemşire. devlet memuru olmasam kesinlikle çiftçilik yapmam. ben bu işi yaparken zevk alıyorum. herşeyi peşin para ile yapıyorum. ürün olmuş olmamış kendimi yıpratmıyorum, üzülmüyorum, allaha şükür çiftçilikten gerlecek paraya ihtiyacım yok. ama herşeyi peşin para ile yapınca, eline toplu bir para geçiyor istediğin gibi harca. benim okulumun memurunun 1900 lira aylık maaşı var. yılda eline geçen net para 21800 lira türkiyede kaç çiftçi net olarak bunu kazanıyor. yılda otuz gün izni var istediği zaman kullanıyor. memur olabilen hiç düşünmesin memur olsun, çiftçiliği daha kolay ve kendini yıpratmadan yapar
işinin durumuna göre değişir o ayda da kazanan var o parayı yani memurluktan senede kazanacağı parayı koşullar iyi ise bence memurluk daha yıpratıcı bana kalırsa da ben kazandım isteyerek olmadım olmuş olsaydım kıtkanat geçiniyor olascaktım kafasını kullanan işi yapar arkasına dönüp bakmaz buda benim görüşüm bence sizin mesleğiniz daha yıpratıcı.

200 dönüm yer karın doyurmaz abi ee olur 500 600 dekar yer o zaman çiftçilik derim hayvancılık yapçaksan gene çiftçilik derim ama iki işi birdende yapa bilir hiç olmasa günlükçğ tutar işini yaptırırsın iş sende bittiyo istedin işi yap beni keseler istemedim şeyi yapmam yapsamda öyle yaparım memur oluncada herşey güzel gitmiyo ama gene destek lazım sen benden daha iyi bilirsin abi sonuçta büyüksün

200dönüm için çftçilik yapıp uğraşmana değmez ama azimle çalışıp ilerde büyüyebilirsin ;) memur olursan belirli bir düzeyde harcamalarını gelir sınırına göre ayarlayıp ömrünün sonuna kadar yaşar gidersin borca girmedikçede sıkışmazsın ;)