çiftçilikte nasıl kazanırz.

Ynt: çiftçilikte nasıl kazanırz.

Arkadaşlar bence de çiftçilikte kaybetmemizin yada doğru kazanama mızın sebebi şu, bilinçli olarak yapmıyoruz benim yöremde tarımı bilinçli olarak yapan 1 kişi bile yok, tarımla uğraşanların yaşı çok ilerde ortalama 50 den aşağı değil, 75-80 yaşındaki amcalar tarımla uğraşıyor. Genç nesil tarımdan habersiz, çiftçi tarım dan habersiz, ne ektiğini dönüme ne kadar ektiğini ne kadar yaktığını ne kadar yaktığını bilmiyor, bilmiyoruz, bu sene sadece balyaları ölçebildim buğdayları ölçemedim mesela, hatayı kendimizde aramıyoruz aynı tarlaya 1 kere gitmek var iken 3-4 kez gidiyoruz. Bir şeyi denemek istiyoruz sonrasında acaba biri bizi yadırgar mı gibi düşünüp vazgeçiyoruz bence hatayı burada yapıyoruz. Bizim bölgede yapılan tarım şu, sür>ek>gübre at> biç bu kadar, analiz yok ot ile mücadele yok, tarlayı düzgün işleme yok, boşa mazot yakıyoruz yeri geliyoruz toprak istemez iken ve ya istediğinden fazla gübre atıyoruz, yeri geliyor atmıyoruz, yalnız 1-2 kişi var tarımı düzgün yapmaya çalışan, onlar da 150 dönüm bile ekmiyor, 80-90 dönüm ekip profesyonel olarak yapmaya çalışıyorlar, bizim 80 dönümden aldığımızı 40 dönümden alıyorlar, ve biz bunlara şahit olurken hala 60-70 sene önce ki teknikler ile tarım yapmaya çalışıyoruz. Bence sorun burada yenilikçi olmak lazım. Takip etmek lazım ince hesap kitap yapmak lazım yani sürekli kovalamak lazım hiç bir şey kendi kendine olmaz Allah çalışana verir saldım çayıra mevla kayıra diyerek yanlış yapıyoruz bence.

herşey maliyet mazot-gübre-pazar bu üç ayak tan biri veya üçü olmassa ne yorgan kalır-ne döşek...türki
yede ki sistem üç ayak ..
çiftçi -üretici birlik olamdağı sürece aracıya simsarlara ve kabzımallara ve tüccarlara çok para kazandırırız... bu birlik şart ve tarlada olmalı köyde olmalı...

Misal bizim köyümüzde 600 dönüm arazi ekiliyor biz küçük çiftçiyiz, ortak bi traktör alsak şöyle 130 hp mesela tarlaların sınıfrlarını, arada ki ağaçları bi kaldırsak, 20 metre gidip dönmek var pullukla, köyün üst başından alt başına inip dönmek var, bence en önemlisi birlik olmak köyde tarım yapan 2 sülale yiz, 2 sülalenin de amca cocukları olarak sülale içinde ayrılıyoruz, yeni yetişen yaşıtlarım bunu mantıklı görürlerde evet derle ise işimiz çok kolay olur misal, sonra adama ne gübre koyar ne mazot yaptırır sın tahlilini düzgünce gübre atarsın adam gibi bilinçli olarak ot ile mücadele edersin sertfikalı tohum kullanırsın vs.vs. ama bunları insanın tek başına yapması elbette ağır gelir.

Bence şu anda tarımda bu sıkıntıdan kurtalmamız için gerekli olan şeyler;
1-Minimum toprak işlemeyle(Özellikle Kombine Ekim Makinesiyle).
2-Doğru gübrelemeyle.
3-Ucuz gübrelemeyle (Sıvı Gübreler-Yavaş Salınımlı Azotlar).
4-İşçilikten tasarruf.
5-Fuarlara katılıp sadece TRAKTÖRLERE-EKİPMANLARA bakmayıp onun yerine TOHUM-GÜBRE-SULAMA EKİPMANLARI ' na bakmak gerekli.
6-İnternet üzerinden önce araştırmak istediğimiz konuyu Türkçe sonra İngilizce aratıp Translate sitelerinde çevirip anladığımız kadarını almak.
7-En önemlisi yenilikler gelince yada yeni birşey öğrenince bundan şu olmaz gibi ön yargılarla bakmaktansa iyice araştırmak.

Bence üretimde nasıl kazanırız sorusuna ek olarak nerede zarar ediyoruz sorusunu da sormak gerekiyor. Bu başlık altında kim nerede zarar ettiğini yazarsa daha rahat çözüm bulunur. Çünkü herkes geçimini sağlamaya çalışıyor ve günümüzde hayat pahalı.. Mazot pahalı, yem pahalı, tohum ve gübre pahalı.. O zaman nerede kaçak var, nerede zarar var hangi maliyeti kontrol etmeli buna bakmak lazım.. Örneğin amerikada bir çiftçi bir dekar pamuk üretmek için 1 litre mazot yakıyorsa Türkiye ' de 11 litre civarında mazot harcıyor. Yada hayvan yemi için enerjisi yüksek ama ucuz ne kullanılabilir ?

Nereden zarar ediliyor buna bakmak lazım..

Bigband link=topic=49666.msg775468#msg775468 date=1379400305' Alıntı:
Bence üretimde nasıl kazanırız sorusuna ek olarak nerede zarar ediyoruz sorusunu da sormak gerekiyor. Bu başlık altında kim nerede zarar ettiğini yazarsa daha rahat çözüm bulunur. Çünkü herkes geçimini sağlamaya çalışıyor ve günümüzde hayat pahalı.. Mazot pahalı, yem pahalı, tohum ve gübre pahalı.. O zaman nerede kaçak var, nerede zarar var hangi maliyeti kontrol etmeli buna bakmak lazım.. Örneğin amerikada bir çiftçi bir dekar pamuk üretmek için 1 litre mazot yakıyorsa Türkiye ' de 11 litre civarında mazot harcıyor. Yada hayvan yemi için enerjisi yüksek ama ucuz ne kullanılabilir ?

Nereden zarar ediliyor buna bakmak lazım..

ben buldum.... ben çalışmakdan zarar ediyom :D
yatacanki kazanasın çalışmak boş iş helede o eski kazmakürek yaba dirgenle çalışan varsa bişe beklemesin boşuna

şerefli1 link=topic=49666.msg776059#msg776059 date=1379531118' Alıntı:
ben buldum.... ben çalışmakdan zarar ediyom :D
yatacanki kazanasın çalışmak boş iş helede o eski kazmakürek yaba dirgenle çalışan varsa bişe beklemesin boşuna
aynen ;D ;D ;D güçç*-* güçç*-* anlş-*s

bence çiftçiler nöbetleşe olarak ekim-satım yapmalı.geçenlerde buğday fyatları patlası ,neden? çünkü üretim çok azdı.tayyip hemen ithalat yaptı.hayvan azaldı yine aynısı.fiyatlar fırladı.ithalat olmasaydı çiftçi 2 katını kazandıydı.tayyip sağolası bizim gelirimizi yedi..........

konuyu ben açtım fikir amaçlı...
en doru karar ve fikir AKP hükümetinin gitmesi.... satacak bir şey kalmadı bizde onlarda devlette koymadı...çiftçilik yapan bunu çok iyi biliyor ama partizanlıgını yapan yapsın..
ekmege zam geliyor..sebep un...fiyatları.. 500 krş bugaday sat ekmege zam...
mazota zam gaza zam gübreye zam ürettigi elinde kalşsın elin ukraynalısının bulagarının rusunun arjantinin kanadanın ürünü getir ihracat eti bizi bitir...
ses yok...milletten...

• Beğen
Tepkiler: kiyoshi

Gerçekten çok acı...Çiftçilik yapacak yeni nesil yetişmiyor.Belki 50 yol sonra bir sürü ekilmeyen arazi olacak.Yaşadığım yerde genç yok.Bu çiftçiliği kim yapacak arkadaşlar.Hükümet artık bir çözüm bulmalı yoksa çiftçilik gelecekte çökecek...

seredes link=topic=49666.msg810235#msg810235 date=1387037174' Alıntı:
Gerçekten çok acı...Çiftçilik yapacak yeni nesil yetişmiyor.Belki 50 yol sonra bir sürü ekilmeyen arazi olacak.Yaşadığım yerde genç yok.Bu çiftçiliği kim yapacak arkadaşlar.Hükümet artık bir çözüm bulmalı yoksa çiftçilik gelecekte çökecek...
bizim köyümüz 50 hane civarı köyün toprağı 16 bin dönüm çiftçilik yapan 50 hane kadar var ve meramız 3 bin dönüm 500 dönümde yolcalık var ama genç çiftçi toplasan en fazla 5-10 kişiyiz köyde çiftçilik yapanların yaş ortalaması 45-50 allah uzun ömür versin ama yaşasalar anca 30 yıl yaşarlar 30 sene sonra bu topraklar nolucak tarla fiyatları ortada kazançta ortada korkarımki yarısından çoğu işlenmeden kaderine bırakılacak