çiftçilikte nasıl kazanırz.

Ynt: çiftçilikte nasıl kazanırz.

okka=1 kğ
çerik =5,3 kğ
çinik =8 kğ
yarım =16 kğ
kile 032 kğ
bugdayda bu sistem.
arpada kile =24kğ 26 kğ 28 kğ olrak hesab edilir.yıl iyi ve taneler tok olursa 28 kğ bir kile
yıl normal giderse kile 26 kğ
yıl kurak giderse 24 kğ kile
arpada.
nohut ve bugdayda oranlar eşit kabul edilir.

köylü link=topic=49666.msg506415#msg506415 date=1325976026' Alıntı:
okka=1 kğ
çerik =5,3 kğ
çinik =8 kğ
yarım =16 kğ
kile 032 kğ
bugdayda bu sistem.
arpada kile =24kğ 26 kğ 28 kğ olrak hesab edilir.yıl iyi ve taneler tok olursa 28 kğ bir kile
yıl normal giderse kile 26 kğ
yıl kurak giderse 24 kğ kile
arpada.
nohut ve bugdayda oranlar eşit kabul edilir.

benim yazdıklarım yöresel degil tüm ülke sınırlarında resmi olarak kabul görmüş mühürlü ölçeklerdi.

ama şimdi artık kğ ve ton ölçüleri kullanılıyor tüm dünyada tek sistem.

hiç kimse ürünü teneke teneke ölçek ölçek ölçmez satmaz ve almaz.

kuru tarım yapan ve sadece buğday eken ve bir tarladan iki senede bir ürün alan bir çiftçiydik......

bu kitabı okuduk rafa koyduk bu sene....

nadasa yatan tarlalar a fiğ ekecem desteğini alacam yaşkende sürüp tarlaya yeşil gübre atıp taban gübreyi yarıya düşürecem hiç bir şey bilmiyorsam....

mustafagursacli link=topic=49666.msg507593#msg507593 date=1326121996' Alıntı:
kuru tarım yapan ve sadece buğday eken ve bir tarladan iki senede bir ürün alan bir çiftçiydik......

bu kitabı okuduk rafa koyduk bu sene....

nadasa yatan tarlalar a fiğ ekecem desteğini alacam yaşkende sürüp tarlaya yeşil gübre atıp taban gübreyi yarıya düşürecem hiç bir şey bilmiyorsam....
mustafa bey bu fiğ ekme işine pek heveslenmen ..bende aynı sizin gibi bundan 5 yıl önce yaklaşık 250 dönüm(1000 )macar fiğ ektim..macar fiğ güzün bugdayla aynı ekiliyor..tohumu 2750 tl ye aldım kilosunu..bayi tohum alırken ben baharın geri aynı fiyata alırım dedi..bizde temiz olan yerleri daneye otlu yerleri yeşile biçer balya yaparız diye hesap kitap yaptık.en kötü şartta bile bugdaydan cok karlı gözüküyodu ..desdekde o zaman dönümüne 50 bindi..bahara devlet destegi 30 düşürdümü..dönümde 20 ordan girdi..desdek düşünce tohum talebi sıfıra indi..kilosunu 2750 aldıgım tohumu gada gurban 800 sattımmı ..yani sizin anlıycanız bu tek yıllık desdekli yeşil bitkileri ..hayvancılık yapıyosanız ekin yoksa sakın ha..
bide hem desdek alıp hemde cıktıkan sonra sen sür yeşil gübre olsun demiyo ilçe tarım..mutlaka hasat edeceksin diyo ..biz o yıl nerdeyse kan gövdeyi götürcekti ilce tarımdaki memurlar ve müdürle..o yüzden ilçe tarımdaki memur ve müdürle görüşüp öyle ekim yapın..

abi teşekkür ederim.... senelerdir bu geminin içindeyim ancak hep tayfa idik kaptanlık öyle değilmiş.....

Para kolay kazanılmıyor tarlada kolay alınmıyor elimizdeki ile en çok kazanç nasıl sağlanır bunların yollarını arıyorum ... misal tarlaya attığımız 8-26 gübrede kireç varmış atılan tarlada kireçli bu nedemek şekeri yükselen hataya şeker vermek gibi... yavaş yavaş araştırıp çeşitli yöntemler deniyecez bakalım....
şimdi abi yeşil gübreye bana mecburen ödeme yaparlar benimle uğraşamazalar ;
başka alatarnatifim yok ;

ev alan kaybedermi ? biz kaybettik senin fiği işi gibi aldık dolar borçalandık devalasyon oldu ... bunlar olağan üstü durumlar şimdi bana soran olsa ev alma çok kaybettiriyor derim ...

teşekkürler abi....
tümosan 8095 link=topic=49666.msg552863#msg552863 date=1330717895' Alıntı:
mustafa bey bu fiğ ekme işine pek heveslenmen ..bende aynı sizin gibi bundan 5 yıl önce yaklaşık 250 dönüm(1000 )macar fiğ ektim..macar fiğ güzün bugdayla aynı ekiliyor..tohumu 2750 tl ye aldım kilosunu..bayi tohum alırken ben baharın geri aynı fiyata alırım dedi..bizde temiz olan yerleri daneye otlu yerleri yeşile biçer balya yaparız diye hesap kitap yaptık.en kötü şartta bile bugdaydan cok karlı gözüküyodu ..desdekde o zaman dönümüne 50 bindi..bahara devlet destegi 30 düşürdümü..dönümde 20 ordan girdi..desdek düşünce tohum talebi sıfıra indi..kilosunu 2750 aldıgım tohumu gada gurban 800 sattımmı ..yani sizin anlıycanız bu tek yıllık desdekli yeşil bitkileri ..hayvancılık yapıyosanız ekin yoksa sakın ha..
bide hem desdek alıp hemde cıktıkan sonra sen sür yeşil gübre olsun demiyo ilçe tarım..mutlaka hasat edeceksin diyo ..biz o yıl nerdeyse kan gövdeyi götürcekti ilce tarımdaki memurlar ve müdürle..o yüzden ilçe tarımdaki memur ve müdürle görüşüp öyle ekim yapın..

Bence büyükbaş hayvancılık yanında küçükbaş hayvancılıkta yapılmalı çünki bereketlidir. Ayrıca mazot işine gelince de gereksiz gezinmeler ve gereksiz araç kullanımlarını kaldırmak gerekli. Bir de tarlada çalışırken ekipmanları kombine kullanmakta faydalı. Bir de tarlaya iki ekipmanla gitmek te mazot sarfiyatından kurtarır. Traktörün önüne eklenecek kaldırma kolları işimizi kolaylaştırır.

Nakit sıkıntın olmayacak tüm borçları ödeyeceksin hasattan sonra mahsulleri silolara veya garajlara koyacan piyasası yükseldiğinde satacan ;D Anca böyle para kazanılır..

Emin01 link=topic=49666.msg554705#msg554705 date=1330884849' Alıntı:
Nakit sıkıntın olmayacak tüm borçları ödeyeceksin hasattan sonra mahsulleri silolara veya garajlara koyacan piyasası yükseldiğinde satacan ;D Anca böyle para kazanılır..
nakit sıkıntısı olmayacak falan bu işler görüldüğü gibi değil emin. bak bu yıl pamuğu ve mısırı bekletenler fazla bişey kazanamadı.

Hepimiz havuz hesabını biliriz. Bir havuza 1 oluktan saatte 1 m3 su akıyor 0,75 m3 su boşalıyor. Havuz ne zaman dolar?

Kazanmak önemli ancak, Havuz hesanındakinin tersi olursa. 1 m3 su havuza akarken 2 m3 su boşalırsa o havuzu doldurmaya bizim değil kuşaklar boyu torunlarımızın gücü yetmez.
Yıllık 10-15.000 tl kazanan bir çiftçi 3 yılda bir 80-90 000 tl ye traktor değişirse, senede bir kaç kere kullanacağı bir makinaya kucaklar dolusu para verir ondan sonrada karların altında çürütürse, sonuç belli kuşaklar boyu borç yığını, kuşaklar boyu hamallık, modern kölelik...
Yani gider musluklarını gelire göre ayarlamak zorundayız gereksiz yere kölelik yapmamalıyız.