çiftçilikte nasıl kazanırz.

Ynt: çiftçilikte nasıl kazanırz.

Neyle uğraştığınızdan çok nasıl uğraştığınız önemli bence. Eğer hayvancılık yapıyorsanız gecenin bir yarısı uyanıp acaba şu ineklerin hali nasıl diye bakıyorsanız, tarlanın tabanından su taşırmadan tarlanızı suluyorsanız aslında kazanıyorsunuzdur.

Ayrıca elde ettiğiniz gelirin bir kısmını tekrar geri yatırım olarak harcamayı unutmayın

Ve önemli bir not daha değişiklikleri iyi takip edin, bunlar size yol gösterir.

ERKUNT_TRAKTÖR link=topic=49666.msg491246#msg491246 date=1324030861' Alıntı:
neredeyse herkezin yeni traktörü var kazanmamış olsa alırmıydı...

Tabi 5 yıl taksite takıyorsun birde eski traktörünü veriyorsun alıyorsun bilmiyorum biliyormusun. Misal eski Mf 398 30 bin tl yeni bir 85 bg traktör 82 bin tl arasını 52bin TL yi banka kredisine bağlıyorsun 5 yılda alıyorsun... Yoksa para kazanıp yılda bir traktör almıyoruz herhalde keyfe.. Oda zaten 398 tek çeker 5000 saati çoktan geçmişti,motor bloku çatlaktı... Bilmiyorum kim keyfe traktör alıyor..

igneyı kendıne cuvaldızı baskasına derler ya ben kendımden kendı koyumden bahsedeyım
tavuk harıcı hayvan yok peynırden yogurta hazır 3 hane buyuk havluda ayrı ayrı evlerdeyız herkezın telefonu ayrı mutfagı ayrı tupu ayrı suyu ayrı cep telı ayrı kafadan en asagı 700 lıra fatura elektrık su tup cep ınternet faturası gb yemesı ıcmesı derken goze bıle gozukmuyor ha yaz aylarında sebzeyı yetısdırırler evın hanımları işletme sermayen cebınde yoksa mumkun degıl kazanamazsın gecen mazot alacakdım petrole vardım ıskonto fln derken 3900a mazot aldım peşın olunca mazot bıle ıskontolu

ciftlikhaber.com link=topic=49666.msg666130#msg666130 date=1355663824' Alıntı:
Neyle uğraştığınızdan çok nasıl uğraştığınız önemli bence. Eğer hayvancılık yapıyorsanız gecenin bir yarısı uyanıp acaba şu ineklerin hali nasıl diye bakıyorsanız, tarlanın tabanından su taşırmadan tarlanızı suluyorsanız aslında kazanıyorsunuzdur.

Ayrıca elde ettiğiniz gelirin bir kısmını tekrar geri yatırım olarak harcamayı unutmayın

Ve önemli bir not daha değişiklikleri iyi takip edin, bunlar size yol gösterir.

Bilmiyorum hangi kitaptan okuyupta yazdınız fakat bu dediklerinizi bırakın tarlada yatsanızda her böcegi elle öldürüp genede para yok yok oğlu yok banka borçlarını öderde bidaki yıl zararsız geçerse allaha şükür eder haldeyiz şimdi birde yer altı sularındanda para almaya kalkıyorlar artık tadı tuzu kaçtı bu işin birilerini dürtmek ŞART oldu..

Yenikilçi ürün denemeliyiz iyi hatırlıyorum köyde bir abi 2000lı yılların baslarında ovada hıc olmayan bodur elma dıktı ve 3 yıl ardı ardına cok guzel paralar kazandı daha sonra etraftan goren herkez bodur elma dıktı ve pıyasası oldu daha sonra bu abı bır dagdan koylulun terk ettığı yerı aldı 100donum yerı 20 bın tlye sonra buraya kredı cekerek sulama sıstemını her seyını kurdu suan bu abıde 3 tane traktor bır tane mercedes kamyon ve 3 araba ve son teknolojı urunlerıne sahıp tarım makınaları var. cok arastırmacı ve ısınde dıkkatlı bırı

tümosan 82-80 link=topic=49666.msg683399#msg683399 date=1357843523' Alıntı:
kazanmak biyerde kalsın ektiğimiz ürünün masrafını başa baş çıkartıyoruz bu saatten çiftçilikde kazanmak bitti bence
evvel zaman ahir zaman gelecek zaman öyle olmayacak zaman beni haklı kılar inşallah bu dünya nufusu arttıkça insan ne ile doyacak

mustafagursacli link=topic=49666.msg683680#msg683680 date=1357895183' Alıntı:
evvel zaman ahir zaman gelecek zaman öyle olmayacak zaman beni haklı kılar inşallah bu dünya nufusu arttıkça insan ne ile doyacak

Gürsaçlı arkadaş öyle demişsinde devlet küçük üreticiyi sindirme politikası uyguluyor resmen.. Bu fiyatlarla küçük çiftçinin yüzünü balya güldürdü şimdi onunda önüne geçtiler dışardan saman getiriyorlar tamamdır küçük çiftçi gene aynı yere döndü.. Zaten heryıl artan elektirik gideri gübre gideri cabası , sezon kurak gittimi tamamdır yarı yarıya mahsül az tonaj yok işin bitmiş ağlayanın yok..

çok güzel fikirler var güzel yorumlar yapılmış ne yazıkki bu hükümet çiftçiden yana değil küçük çiftçiler ayak altından kalksın yerine kodamanlara zenginlere peşkeş çekilsin bu güzelim meslek...
daha iyi kazanmak için daha çok verim daha çok topluluk ve daha fazla ses şart bence.bide şu var kendi kasabamızdan örnek verim
bizim ovamız 1997 yılında suya kavuştu ve 2003 de de ikinci kısım sulamaya açıldı.toplam sulanan arazi 270.000 dekar civarında,tabi ovamız suya kavuşunca daha fazla ürün çeşidi daha fazla kazanç herkesin hedefiydi dedem 600 dekar araziyi birtane massey 135 likle işlerken biz 250 dekar sulu tarım arazisini 2 traktörle zor işliyoruz ki tam standartına uygun toprak işleme tohum yatağı hazırlama yapamıyoruz malesef.sulu tarım girdisi çok yüksek her dekar başına 1 saat sulama fişi alınır ve bu ücret 1 kısımda 17 tl 2 kısımda 28,5 tl idi 2012 sezonunda.herkes eski traktörlerini sattı yeni yeni kabinli büyük traktörler alındı mahsül kalktı para etmedi şu köyün hali malüm.

oysa zamanında birleşilseydi avrupa gibi,gerçi hala geç değil ama bu durumlara düşmezdik köylü olarak.hesap ortada.

2001 yılında ortalama;
4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.

----------------------------------------------

2001 yılında ortalama;
1 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
2,5 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabiliyor.

http://www.trakkulup.net/ciftci-muhabbetleri/2001-2012-yillari-arasinda-ne-kazandik-ne-kaybettik/

Allah, hepimizin yardımcısı olsun.

Başbakan Erdoğan kabinede değişiklik yaptı, yani revizyona gitti, bugün açıklama yaptı ne dedi?

Bizim makamların kalıcı değil, geçici olduğuna inandığımızı gösteren bir parti olmalıyız. Dayanışma içinde yolumuza devam edeceğiz.' dedi

Fakat tarımla o kadar ilgisizlerki şunu farkedememişler

Tarım bakanı hala aynı, evet maalesef bu tarım bakanı bu bakanlığın bu makamın demirbaşı olmuş durumda,

Hatta yukarda bir arkadaş yazmış

2001 yılında ortalama;
4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.

2001 yılında ortalama;
1 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
2,5 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabiliyor.

durum böyle olduğu halde kabinedekilerin tarım umurunda bile değil,

öyleki bu bakan ne yapmış ilgilenmemişler bileki hala aynı makamda

yani memlekette dört mevsim olmasa, hertürlü yiyeceğin tarımını yapan çilekeş insanımız olmasa ne olurdu?

nasıl olsa karnı doyuyor bu sayede 75 milyonun, ne gerek var ilgilenmeye değilmi?

bu yüzden yukardaki fiyatlar artık çilekeş olmanın ne kadar büyük enayilik olduğunu göstergesidir diyorum

işte size bu durumda dahi kabinede aynı bakan bakacak, koskoca sektöre bu revamı?

tamam o zaman dayanışma içinde olmak böyleyse çiftçinin çekeceği kahır bitmeyecek demektir,

bu anlayış değişmeyecek demekki kendi ağızlarıylan söylüyorlar daha ne olsun.

Mühendis link=topic=49666.msg491543#msg491543 date=1324049041' Alıntı:
Sattığın ürünün fiyatını çiftçi olarak, sen belirlemelisin. Kârını, masrafını iyi hesap edip fiyatı belirlemelisin. Ama öylemi, değil ister kâr ister zarar, bizde alıcı belirler fiyatları. Kriterleri o koyar. Seni karın tokluğuna çalıştırmak ister. Biz en alt tabaka görülürüz. Bizden sonra sattığımız malın/ürünün üstünden kimler kimler ne paralar kazanır. Buna tarım ile ilgili devlet sektörü bile dahildir. Niye çünkü bize hiçbir faydası olmadan oturur ve maaşını alır. Gören duyanda adamlar tarım sektörü için canla başla çalışıyorlar sanır. Oysa bu sektör hep kendi kaderine terk edilmiştir. Allah, yardımcısı olsun tarım çalışanının, gerçekten tutunmak, varlığını sürdürmek mucize oldu.
arkadaşım ne yazıkki girdilerimizi ve ürünlerimizn fiyatlarını biz belirliyemiyoruz ilaç alacan kaç para şu para gübre alacan kaç para şu para al buğdayın olur adam gelir şu para der ister satarsın ister satmazsın vayki vay halimize