çiftçilikte nasıl kazanırz.

Ynt: çiftçilikte nasıl kazanırz.

ben kendi payıma konuşayım..bu zamana kadar..ektiğim ürünler yer fıstıgı..allahtan deneme amaclı ekmiştim ama baya cıktı satacak yer bulamadım konu komşuya dagıttım..soğan ..iyi kötü sattım üç beş kuruş kazandım..yeşil mercimek..bi ara muazzam parasını kazandım allah bereket versin..kimyon..yine güzel para kazandım..macar fiğ ,köşeli fiğ anlı anlına denk geldi..desdekde dahil para bırakmadı..pancar .en verimli ve karlı olan üründü..taki mazot pahalanana kadar..su motoruyla sulama yaptıgımiçin bıraktım ..bide su sıkıntısı yüzünden..çitlemelik çekirdek ..pek bişey kazanmadım..son iki üç yıldırda bugday ve arpa hariçi ürün ekmiyorum..sadece evime yetecek kadar soğan, kavun, karpuz,patedes,bamya,nohut, köyde olupta yetişebilcek iyi kötü pazar ihtiyacımolan ürünleri ekmeye calışıyorum..
yaradan mevlama binlerce kere şükürler olsunki kurulu bir düzenim var ve kendi yağımla kavruluyorum..mevlam bu çiftçilik işiyle uğraşıp alın teri akıdıp omuz emeği veren bütün dostların emeğinin karşılıgını misli misli versin..

Para kazanmak icin paranin hesabini yapmak sart...Bizim ihtiyarda bu isler hakk getire. Ne kac litre mazot yaktigini bilir ne tohuma ne verdigini. Tek bildigi koop borcudur, bide sezon sonu ofisden hesabina ne yatti ona bakar. Hersene zarar ettim diye söylenir durur ama ekmekdende vazgecmez..Sirf babam degil köyün hepsi böyledir. Arastirana, ilginene gülerler, bos adam gözüyle bakarlar..Hastalik bilmezler, gördüklerinin mücadelesini ögrenmezler, mühendisi tarlaya götürürler ama dedigini yapmadiklari gibi bide ona akil verirler...

ufukk link=topic=49666.msg603516#msg603516 date=1338811364' Alıntı:
Verimli toprak , doğru ürün , doğru yetiştirme teknikleri , uygun iklim şartları , uygun pazar şartları = yüksek kazanç :)
Ürünü sattığın fiyat ve mazotun,gübrenin pahalılığı için ne düşünüyorsun peki ya ?

Emin Ünal link=topic=49666.msg603527#msg603527 date=1338812190' Alıntı:
Ürünü sattığın fiyat ve mazotun,gübrenin pahalılığı için ne düşünüyorsun peki ya ?

Formülde bir espri var zaten , halimizi görebilmemiz için. Yüksek kazanç için , işin büyük kısmı şans demek istedim bunu yazarak.

Benim fikrim günümüzün politikası büyümek isteyene yol vermek,kendi yağımda kavrulayım diyeni yok etme dönemi.Bu politikaya doğru demiyorum ancak olan bu,imkanı olan büyüyecek ve kazanacak,imkanı olmayan büyüyenlere hizmetkar olacak gibi gözüküyor uzun vadede.Para nasıl kazanılıra gelince heralde kılı kırk yarmak lazım başka türlü çok mümkün değil.

çiftcilik yapıcaksan babandan dedenden cok miras kalması gerek önce tarla tezek imkan olcak bilgi tecrübe sonradan gelir çalışma hevesi olcak ama nerde bu şartlarda..bunlar yoksa köle gibi fabrikalarda çalışıcan..

Tarımın kazancı iyidir fakat zararıda büyük oluyo Bu sene buğdaydan zarar ettik Fakat mısır lar süper.tarım gerçekten bilgi ilgi mesleğidir toprakla bütün olmak lazım birde kötü toprak diye birşey yoktur. herşeyi iyi araştırmak neyden nasıl çok kazanmak için hesap yapmak lazım.bizim burada geçen yılda mısır lar süperdi 1 tonun altına mısır düşmedi 1.5 ton verenler oldu bu sefer hiç mısır ekmeyenler mısırı bıraktı mısır ekilmeyecek yerlere mısır ekdiler ne oldu bu seferde su sıkıntısı başladı bu sıcakta mısırı traktörle 4lük santreviç le sulamayla başa çıkılırmı tabiki zarar olucak tarım zaten masraflı bir iş