ERKUNT %100 YÜZ TÜRK MALIYMIŞ.EMİNMİSİNİZ.

Ynt: ERKUNT %100 YÜZ TÜRK MALIYMIŞ.EMİNMİSİNİZ.

ersanakyai link=topic=22527.msg205087#msg205087 date=1250451256' Alıntı:
Daha dün Ankara Fuarında şahit olduğum bir konuşmayı anlatmak istiyorum:

Erkunt standını gezip ayrılan 4 kişi kendi aralarında şöyle konuşuyorlardı:

'Erkunt hiç iyi yapmamış. Daha çıkalı 1 sene oldu, hemen model değiştirmiş. Çiftçinin elindekiler ne olacak, böyle iş olmaz.'

Şimdi bu adama ne dersiniz? Erkunt ' un 5. yılını doldurduğunu gayet iyi biliyordur ama abartacak ya. Erkunt, eski haliyle de gayet iyi satış rakamlarına sahipti, tamamen çiftçiden (ki burda çiftçiden kastım halen Erkunt kullanıcısı olan kesimdir) gelen istek üzerine sil baştan yeni bir kabin yaptı, kabine uyumlu olsun diye kaportasını değiştirdi. Kimse durup dururken 'hadi yeni bir kabin yapalım' demedi. Bir traktörü bu hale getirmek nekadar yatırım ister kimse biliyor mu, hayır. Bunun için ne kadar emek sarfediliyor kimse farkında mı, hayır. Sonra kalkıp birileri bu başak kopyası, bu hindistan massey kopyası diye yorum yapıyor.

Şu sitede bile yukardaki mantıkta düşünen birsürü insan var. Yenisi çıktı diye kendi kullandığı markayı kötülemeye başlayanlar var. Sırf elindekinin değeri düşecek diye.

Biz, bu mantıkla gidecek olursak bir arpa boyu yol katedemeyiz. Seyretmeyenler için 'DEVRİM ARABALARI' adlı filmi izlemelerini öneririm. Ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlayacaksınız.

Forumdaki yorumlarda görüyorsunuz, yerli traktör üreticilerinin kriz sebebiyle zarar etmesinden zevk duyduklarını açık açık söyleyen arkadaşlar var. Neymiş efendim, bunca yıl çiftçinin sırtından haksız kazanç sağlanmış. Peki bu fabrikaların doyurduğu binlerde insan ne oluyor? Bu ülke sadece çiftçilerden oluşmuyor. Sana hizmet sunan bir kesimin zarar etmesi seni mutlu ediyorsa, sırf biriktirdiğin parayı onlara verdin diye kötü duruma düşmelerinden haz duyuyorsan yazık sana. Neyin kaça maledilip kaça satıldığını bilmeden böyle yorumlar yapmak kolay tabi.

Bu yazdıklarımı hem bir çiftçi, hem de işçi olarak yazıyorum, kimse taraflı olduğumu düşünmesin.
evet kesinlıkle katılıyorum bırde fılm soylemısın bende bu yazıyı gormeden 2 gun once fılmı ızlemıstım cok kotu bırsey sırf benzını bıttı dıye bıraktılar araba uretımını ayrıca ben arastırdım sımdı tam hatırlamıyorum ama sanırım bu araba 1.400 lıraya maal olmustu ve o zamankı At neslinin ıslahı” için 25 milyon TL harcanmıs ama hıc kımse bunu soylemıyor ve tabıkı araba yapılmıyor yıne yabancı yıne yabancı

Erkunt modeli değiştirmekle iyi yaptı.Kim ne derse desin eskisinden pekçok artısı vardır elbet.büyük bir traktör markası olma yolunda ilerlemenin belirtilerinden birisidir bence.yıllar yılı fiat ve massey sadece bir far ve bir sinyal değiştirip yeni model diye kakaladı millete.Avrupa ve dünyada büyük bir marka olmalarına rağmen türkiyeye 3.ncü dünya ülkelesi traktörleri ürettiler.hala da aynı durum devam ediyor.diğer bir unsur da traktör sattığın adamı gidip dinleyeceksin.hangi yönlerini beğenmedi traktörün.yada nelerini beğendi.sen bütün isteklere cevap veren ortalama bir traktör üretirsen.bir üretim hatasında o serideki bütün traktörleri geri çağırabiliyorsan.bir arıza olduğunda traktör sanayide minumum süre yatacak şekilde yedek parça kanalların hızlıysa.ve her segmentte pekçok traktör modeli varsa.(silindir hacmi,vites sayısı,pto seçenekleri ile birbirinden farklı pekçok opsiyon sunabiliyorsa müşteriye.)büyük bir markadır bence.

Kardeşim Perkins Motor Diyorsunuz Perkins Motorun Parçalarını Yurt Dışına Kim Yolluyo Merak Ettiniz mi erkunt döküm fabrikası orda toplanıp buraya geliyo erkuntdöküme girerseniz orda görürsünüz new holland case vb traktörlerin parçalarını kim yapıyo

Ammada uzatmış sündürmüşsünüz konuyu.
Konu hakkında uzman kişi yazıyor onu beğenmiyorsunuz.Konu hakkında bacak kadar çocuk yazıyor ona inanıyorsunuz.
Ben inanıyorum burdaki yazanların çoğu ERSAN Bey in 1000 de 1 i kadar bilmez elifi görse mertek zanneder mühendis beğenmiyor traktör beğenmiyor.
Ben anlamadım valla pistonu tarif et üzeindeki segmanların görevi nedir desen kaç çeşit segman vardır onu bilmez sonrada bu yerli değil şu yerli bu az yakmaz şu az yakar bir sürü terane okur.
6 silindir motor 3 silindirli motorda az yakıyormuş yalana bak....Erkunt John Deere ın yanında bahçe traktörü sayılırmış da ......................
bence bilerek yorum yapın bilmeden kulaktan duyma şeyleri ıvır zıvırları yorum diye daha doğrusu bir şey zannederek buraya yazmayın

BU FORUMDAKİ YABANCI HAYRANI ARKADAŞLARA HATIRLATMAK İSTİYORUM. AMERİKAN DİYE ALDIĞINIZ TRAKTÖRÜN HİNDİSTAN ' DA ÜRETİLDİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ? KISA ZAMAN İÇERİSİNDE KIRMIZIYA BOYANMIŞ HİNDİSTAN TAFELERİNİ DE MF DİYE SATIN ALACAKSINIZ. SONRA DA AĞLARSINIZ PARA KAZANAMIYORUZ DİYE. SİZ AYNEN DEVAM EDİN BU ŞEKİLDE. YANLIZŞUNU DA İYİ BİLİN BENİM ERKUNT TRAKTÖRÜM FALAN YOK AMA EN AZ 10 DEFA ŞAHİT OLDUM KENDİ BEYGİR GÜCÜNDE TÜM MARKALARI EZİP GEÇTİĞİNE! HEM DE NEREDEYSE YARISI KADAR YAKARAK. YALAKALIK YAPACAĞIZ YA DA KENDİ MALIMIZI ÖVECEĞİZ DİYE BİLMEDEN YALAN ATMAYALIM.

%100TÜRK link=topic=22527.msg248434#msg248434 date=1265324064' Alıntı:
BU FORUMDAKİ YABANCI HAYRANI ARKADAŞLARA HATIRLATMAK İSTİYORUM. AMERİKAN DİYE ALDIĞINIZ TRAKTÖRÜN HİNDİSTAN ' DA ÜRETİLDİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ? KISA ZAMAN İÇERİSİNDE KIRMIZIYA BOYANMIŞ HİNDİSTAN TAFELERİNİ DE MF DİYE SATIN ALACAKSINIZ. SONRA DA AĞLARSINIZ PARA KAZANAMIYORUZ DİYE. SİZ AYNEN DEVAM EDİN BU ŞEKİLDE. YANLIZŞUNU DA İYİ BİLİN BENİM ERKUNT TRAKTÖRÜM FALAN YOK AMA EN AZ 10 DEFA ŞAHİT OLDUM KENDİ BEYGİR GÜCÜNDE TÜM MARKALARI EZİP GEÇTİĞİNE! HEM DE NEREDEYSE YARISI KADAR YAKARAK. YALAKALIK YAPACAĞIZ YA DA KENDİ MALIMIZI ÖVECEĞİZ DİYE BİLMEDEN YALAN ATMAYALIM.
sakin ol ya kardeş tmm türk malı yerli malı ya birde kullanmadan kesin yorum yapma kardeş inş alırsın bir gün anlatırsın bende türk ve yabancı traktör var yabancı traktörü alırken türk yoktu daha dogrusu yokmuş ben alırken yoktumda 2009 traktör aldım türk malı aldım birdaha alsam yine türk alırım ayrıca yapancı traktör 76 model daha calışır kullanırım

ersan abi sen bir erkunt çalışanı olarak sana bir soru soruyorum motor bloklarını ve kapaklarını yapıysunuz hatta şanzımanın birçok parçasını yapıyosunuz neden b önemli kısımları yaparken motorun kendini üretmiyorsunuz ??? teşekkürler

erkunt zaten 50 yılı aşkın süredir trakötr parçası üreten bir ekip massey e falan parça satan bir ekip en azından Türk traktörü olarak biliniyo

sami ÖZKAN link=topic=22527.msg270863#msg270863 date=1272211428' Alıntı:
yabancı markaları savunanlara uyarım olsun oralara ödenen paraların birgün mermi olup bizlere döneceğini unutmayın lütfen
ithal traktöre verdiğimiz para kaç milyon dolar.akaryakıta verdiğimiz para kaç milyar dolar bi araştır istersen.cep tlf.operatörleri kimin.bankalaın %55 i kimin.türk telekom kimin.tüpraş petkim kimin.ayağındaki pabucun kauçuğu nereden geliyor.yarın sofradaki eti bile dışarıdan alacaz.türk malı traktörle iş bitecekse.ben yarın gidip bir tümosan alayım sorunu çözelim.