ERKUNT %100 YÜZ TÜRK MALIYMIŞ.EMİNMİSİNİZ.

Ynt: ERKUNT %100 YÜZ TÜRK MALIYMIŞ.EMİNMİSİNİZ.

%100 Türk malı degilde %100 Türk sermayesi denmeli bence çünkü tüm parçalar ülke sınırları içerisinde üretilmiyor ama Türk işadamlarının sermayesi ile fabrikada montajı yapılıyor bu yüzden Türk sermayesi denmeli

En azından türkiyede bişeyler yapılıyo bizim vatandaşlarımız çalışıyo bişeyler üretiyo...dışardan gelipte sadece 5-10 kişinin montajını yapmasından iyidir..dimi

Şu an başaktaki şanzumanın da aslı ZF ' dir. Lisans sözleşmesi bittiğinde o şanzumanın ve motorun bütün üretim hakları Başağa geçmiş oldu. Tümosan ' da da durum aynı, şanzumanı italyan lisanslıydı. Hattatın şanzumanları da sanırım John Deere tabanlı. Gördüğün gibi kimse sıfırdan motor-şanzuman tasarlamıyor. Amerika ' yı yeniden keşfetmeye gerek yok sonuçta.

Yakıt konusuna gelecek olursak; traktörün yakıtı birçok değişkene bağlıdır. O anki motor sıcaklığına, ortam sıcaklığına, çekilen ekipmana, toprak durumuna, deniz seviyesinden yüksekliğe, seçilen vitese, motor devrine, lastik basınçlarına, lastik tipine (radyal veya diyagonal), traktör ağırlığına vs. vs.

Motorun özgül yakıt sarfiyatının en düşük olduğu değer, genelde maksimum tork devridir, o da Erkunt ' larda 1400 d/d civarındadır. Bu devirde hem en yüksek çeki gücünü alırsınız, hem de en düşük yakıt sarfiyatını elde edersiniz. Bu devirden yukarılara çıkıldıkça yakıt sarfiyatı artar. Örneğin 1400 devirde saatte 8 lt yakıt sarfeden bir motor, aynı işi 2500 devirde yapmaya kalkarsanız yakıt sarfiyatı saatte 12 litreye dahi çıkabilir. Traktörünü doğru şekilde kullanan bir kişinin yakıtın fazlalığından şikayet edeceğini hiç sanmıyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

ersan erkuntta calısıyon galiba bu bılgıyı ancak orda calısan bılır! zaten perkıns motor koymanızdakı amac yan sanayısı oldugun için indirimle almanız! Hattat traktor jd trasmıyonu kullanmıyor hattat traktor kendi dizayn etmiş oldugu bır trasmısyonu kullanıyor lisans hakkıda kendisinde!

leventblt link=topic=22527.msg202336#msg202336 date=1249546532' Alıntı:
hattat traktor kendi dizayn etmiş oldugu bır trasmısyonu kullanıyor lisans hakkıda kendisinde!

Ona ne şüphe!

Ayrıca yukarda yazdığım değerlerin hepsini traktör kataloglarından görebilirsin, bunun için illaki o firmada çalışman gerekmez. Hiç biri gizli bilgi değil bunların.

ersan erkuntta calısıyon galiba bu bılgıyı ancak orda calısan bılır! zaten perkıns motor koymanızdakı amac yan sanayısı oldugun için indirimle almanız! Hattat traktor jd trasmıyonu kullanmıyor hattat traktor kendi dizayn etmiş oldugu bır trasmısyonu kullanıyor lisans hakkıda kendisinde!

arkadaşım sen bunu nereden biliyorsun

http://www.hattattarim.com/tr/home/history.asp

bak burada jd yle ortak diyor jd traktör ve parçaları üretiyormuş jd yle ortaklık bozulunca şanzıman lisası hatta ta kalmış ve tabi traksmisyonda

yinede bilemiyorum belki sen daha doğrusunu bilirsin ama bi açıklama yapmıyorsun bunları nereden biliyorsun

99-2001 arasında John Deere ile ortaklık kurmaya çalışmışlardı. Ama Hattat, John Deere'ye öyle bir kazık attı ki Amerikalılar neye uğradıklarını şaşırdılar. Çorlu-Ulaş arasında E-5 yolu üzerinde Hattat'ta üretilen John deere'lerin bekletildiği bir depo vardı. Traktörler uzun süre satılmadan açık havada depo önünde bekletildi. Sonrasında ucuz fiyata bu traktörlerin lastiklerini satışa çıkardılar, bizim köyden de alanlar oldu. Ama traktörlerin akıbeti nedir bilmiyorum.

enter link=topic=22527.msg202411#msg202411 date=1249575117' Alıntı:
arkadaşım sen bunu nereden biliyorsun

http://www.hattattarim.com/tr/home/history.asp

bak burada jd yle ortak diyor jd traktör ve parçaları üretiyormuş jd yle ortaklık bozulunca şanzıman lisası hatta ta kalmış ve tabi traksmisyonda

yinede bilemiyorum belki sen daha doğrusunu bilirsin ama bi açıklama yapmıyorsun bunları nereden biliyorsun

Hema Çerkezköy'deki Ürün geliştirme bölümünde 5 hafta süreyle bulundum. Eğer Hattat bu şanzımanı ordaki 3 tane mühendisle yapmışsa helal olsun onlara. Tesadüfe bak ki John Deere'in de 16+8 şanzımanları var.

ersanakyai link=topic=22527.msg202457#msg202457 date=1249581035' Alıntı:
99-2001 arasında John Deere ile ortaklık kurmaya çalışmışlardı. Ama Hattat, John Deere ' ye öyle bir kazık attı ki Amerikalılar neye uğradıklarını şaşırdılar. Çorlu-Ulaş arasında E-5 yolu üzerinde Hattat ' ta üretilen John deere ' lerin bekletildiği bir depo vardı. Traktörler uzun süre satılmadan açık havada depo önünde bekletildi. Sonrasında ucuz fiyata bu traktörlerin lastiklerini satışa çıkardılar, bizim köyden de alanlar oldu. Ama traktörlerin akıbeti nedir bilmiyorum.

O lastiklerden 80-66 ' ya bir çiftte biz almıştık :)

ersanakyai link=topic=22527.msg202457#msg202457 date=1249581035' Alıntı:
99-2001 arasında John Deere ile ortaklık kurmaya çalışmışlardı. Ama Hattat, John Deere ' ye öyle bir kazık attı ki Amerikalılar neye uğradıklarını şaşırdılar. Çorlu-Ulaş arasında E-5 yolu üzerinde Hattat ' ta üretilen John deere ' lerin bekletildiği bir depo vardı. Traktörler uzun süre satılmadan açık havada depo önünde bekletildi. Sonrasında ucuz fiyata bu traktörlerin lastiklerini satışa çıkardılar, bizim köyden de alanlar oldu. Ama traktörlerin akıbeti nedir bilmiyorum.

Hema Çerkezköy ' deki Ürün geliştirme bölümünde 5 hafta süreyle bulundum. Eğer Hattat bu şanzımanı ordaki 3 tane mühendisle yapmışsa helal olsun onlara. Tesadüfe bak ki John Deere ' in de 16+8 şanzımanları var.
hema yı neden kötulediğini anladım!fakat yalnıs biliyorsun jd trasmısyonu yok. 3 tane dedigin yerde 60 tane müh ve test atölyesi var. ar-ge olarak devlet tarafından tanındı. herseyı bırak benım sozlerimde yalan ise patentlere bak!

birde jd trasmisyonu kullanamaz!neden mi? lisans hakkını jd kolay kolay kaptırmaz! ayrıca jd trasmısyonu ile polonyaya ihracat yapamaz!
5 hafta orda bulunmussun ama bildiklerin tamamen yalnış.

niye kıskanıyorsun pol_mot elinizden aldılar diyemi

ersan verdiğin bilgilerden erkuntta cıkıs kontrol muh. olarak calısıyorsun!erkunt yakıt az yakıyo diye kandırmayın!bilen var bilmeyen var!Bilen guluyor sağdece!
sizi mahkemeye verenler dahi var biliyorum!

allahınızı severseniz erkunt kimki jondereyle kıyaslanıo erkunt çok yakıor bizim köylü dedi 190lık newholand bunun 80liği kadar yakmıo die jonderee nin yanında erkunut bahçe motorundan öteye gitmez

leventblt link=topic=22527.msg204859#msg204859 date=1250366460' Alıntı:
hema yı neden kötulediğini anladım!fakat yalnıs biliyorsun jd trasmısyonu yok. 3 tane dedigin yerde 60 tane müh ve test atölyesi var. ar-ge olarak devlet tarafından tanındı. herseyı bırak benım sozlerimde yalan ise patentlere bak!

birde jd trasmisyonu kullanamaz!neden mi? lisans hakkını jd kolay kolay kaptırmaz! ayrıca jd trasmısyonu ile polonyaya ihracat yapamaz!
5 hafta orda bulunmussun ama bildiklerin tamamen yalnış.

niye kıskanıyorsun pol_mot elinizden aldılar diyemi
arkadaşım
1- ersan abi hiçbir markayı kötülemezzzz
2-asla yalan söylemez
3- ersan abiyi hafife almamanı tavsiye ederim

birde arkadaşım sen bunları neden biliyorsun bi açıklama da yapmıyorsun söylede bizde ona göre yazalım yazacaklarımızı

Bu konuyu uzatmaya gerek yok arkadaşlar. Herkesin düşüncesine saygımız sonsuz.

Yalnız Erkan arkadaşım burdaki olayı tam kavrayamamış sanırsam. Kimsenin John Deere ile Erkunt ' u kıyasladığı yok, yazıların tamamını okumadı herhalde. Zaten böyle bir kıyaslama da çok anlamsız ve saçma olurdu.

DENİZLİLİ_ERKAN link=topic=22527.msg204878#msg204878 date=1250371932' Alıntı:
allahınızı severseniz erkunt kimki jondereyle kıyaslanıo erkunt çok yakıor bizim köylü dedi 190lık newholand bunun 80liği kadar yakmıo die jonderee nin yanında erkunut bahçe motorundan öteye gitmez

DENİZLİLİ_ERKAN link=topic=22527.msg204878#msg204878 date=1250371932' Alıntı:

arkadaşım burada erkunttun jd yle kıyaslandığı falan yokk ve arkadaşım sitemizdede erkunt kullananlar var ve az yakıyo diyorlar sizin oradakinin bi sorunu olmasın pompa enjektör ayarlarınla oynanmış olmasın??

ve sen erkunttu jd 6930 7830 ile kıyaslarsan tabiki bahçe traktörü gibi kalır

Hema Çerkezköy ' deki Ürün geliştirme bölümünde 5 hafta süreyle bulundum. Eğer Hattat bu şanzımanı ordaki 3 tane mühendisle yapmışsa helal olsun onlara. Tesadüfe bak ki John Deere ' in de 16+8 şanzımanları var.

[/QUOTE]
ben bu soyleme cevap veriyorum hattat tarım ve hema sucluyor!cevapta verdim.bazı seyleri bilmek için muh. olmak gerekmez.
konu baslıgı:ERKUNT %100 YUZ TÜRK MALIYMIŞ. EMİNMİSİNİZ.
Bu baslık altında yorum yaparken bır anda hattat tarım kotulenıyor.ve kendi tasarımı olan traktoru kopya bır taraktor olarak adlandırılması hıcte olumlu bır sey degil.

Türk milleti değilmi hiç bişey yaramaz gidin arkadaşlar amerikanın ürettiği malı alın amerikaya baglanın niye kendi soyumuzdan biri kazansınki biz ne yapcaz bi traktör üretip amerikalı üretiyo ne gerek var dimi ondan alırız... biz değil otomobil teneke bile üretmeyelim nasıl olsa amerikalı üretiyor

Hiç bi Türk markasına destek olmayalım arkadaşlar ileride daha gelişir onunla yarışır diye düşünmeyelim böyle iyi böyle devam edelim amerikalı kazansın

-*M@L!CL!_€MR€*- link=topic=22527.msg205034#msg205034 date=1250444634' Alıntı:
Türk milleti değilmi hiç bişey yaramaz gidin arkadaşlar amerikanın ürettiği malı alın amerikaya baglanın niye kendi soyumuzdan biri kazansınki biz ne yapcaz bi traktör üretip amerikalı üretiyo ne gerek var dimi ondan alırız... biz değil otomobil teneke bile üretmeyelim nasıl olsa amerikalı üretiyor

Hiç bi Türk markasına destek olmayalım arkadaşlar ileride daha gelişir onunla yarışır diye düşünmeyelim böyle iyi böyle devam edelim amerikalı kazansın
ondan sonra yerli malları gelişmiyo diyolar..bi kere olsun yerli mallarını savundunuz mu??

Daha dün Ankara Fuarında şahit olduğum bir konuşmayı anlatmak istiyorum:

Erkunt standını gezip ayrılan 4 kişi kendi aralarında şöyle konuşuyorlardı:

'Erkunt hiç iyi yapmamış. Daha çıkalı 1 sene oldu, hemen model değiştirmiş. Çiftçinin elindekiler ne olacak, böyle iş olmaz.'

Şimdi bu adama ne dersiniz? Erkunt ' un 5. yılını doldurduğunu gayet iyi biliyordur ama abartacak ya. Erkunt, eski haliyle de gayet iyi satış rakamlarına sahipti, tamamen çiftçiden (ki burda çiftçiden kastım halen Erkunt kullanıcısı olan kesimdir) gelen istek üzerine sil baştan yeni bir kabin yaptı, kabine uyumlu olsun diye kaportasını değiştirdi. Kimse durup dururken 'hadi yeni bir kabin yapalım' demedi. Bir traktörü bu hale getirmek nekadar yatırım ister kimse biliyor mu, hayır. Bunun için ne kadar emek sarfediliyor kimse farkında mı, hayır. Sonra kalkıp birileri bu başak kopyası, bu hindistan massey kopyası diye yorum yapıyor.

Şu sitede bile yukardaki mantıkta düşünen birsürü insan var. Yenisi çıktı diye kendi kullandığı markayı kötülemeye başlayanlar var. Sırf elindekinin değeri düşecek diye.

Biz, bu mantıkla gidecek olursak bir arpa boyu yol katedemeyiz. Seyretmeyenler için 'DEVRİM ARABALARI' adlı filmi izlemelerini öneririm. Ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlayacaksınız.

Forumdaki yorumlarda görüyorsunuz, yerli traktör üreticilerinin kriz sebebiyle zarar etmesinden zevk duyduklarını açık açık söyleyen arkadaşlar var. Neymiş efendim, bunca yıl çiftçinin sırtından haksız kazanç sağlanmış. Peki bu fabrikaların doyurduğu binlerde insan ne oluyor? Bu ülke sadece çiftçilerden oluşmuyor. Sana hizmet sunan bir kesimin zarar etmesi seni mutlu ediyorsa, sırf biriktirdiğin parayı onlara verdin diye kötü duruma düşmelerinden haz duyuyorsan yazık sana. Neyin kaça maledilip kaça satıldığını bilmeden böyle yorumlar yapmak kolay tabi.

Bu yazdıklarımı hem bir çiftçi, hem de işçi olarak yazıyorum, kimse taraflı olduğumu düşünmesin.