Hangisi önemli? Traktör mü, Ekipman mı?

Ynt: Hangisi önemli? Traktör mü, Ekipman mı?

Ekipman daha önemli. Bu sene 2073 aldık. Kendimizde 3 ' lü 8' pulluk var takmaya utandık gittik komşudan aldık 3 ' lü 14' pulluğu. Gerçi diskaro, çapa ve ilaçlama alınca pulluğa para yetmediği için kaldı ama olsun yine de ekipman önemli.

Bence ekipman önemli. Traktör eskide olsa yenisinden pek bir aşağı kalır yeri yok.köyde en eski traktör benim ama ben kadar verim alan yok.traktör yeni olmuş güçlü olmuş hikâye önemli olan ekipman toprağı doğru zamanda doğru ekipmanla işleme.

Dengeden yanayim. Traktöre para yatırıp eski aletlerle kalitesiz is yapmak istemez kimse . Yada alete yatırıp cekemeyen traktöre bakmak istemez kimse. İllaki bi baskın yan olucaksa alet diyorum ben.
Bir gübre ve ilaç makinasınin dengeli atması ve işleme kolaylığı sağlayan bi aletin yaptırdığı tasarruf esgecmemeli

Karşılaştırmaya şu açıdan bakalım. Bir sporcu için gücü çiftçi için traktör olarak, yeteneği ise çiftçi için ekipman olarak kavramlaştırabiliriz. Belirli bir alt limitten gücü olsa da yetenekli bir sporcunun birinci kademeye yakın bir iş çıkarabileceğini öngörebiliriz ancak güçlü olup yetenekleri kısıtlı olan sporcunun yeteneklerini geliştirmeden üst seviye bir iş ortaya koyabileceğini söylemek daha zor olur. Güç ve yetenek arasında bir denge gözetildiği zaman da orta seviyenin altında kalınmayacağı sonucuna varabiliriz.

Tekrardan çiftçiliğe dönersek verime direkt etki eden mibzer ve gübre makinesinde kaliteyi yüksek tutmak uzun vadede size yeni bir traktör olarak dönebilir.

İkiside onemli tabiki
aama ikisinide ayni anda gelistirme firsatini ve maddi gucunu elde edemeyince bir secim yapmak zorunda kaliyorsun
bu secimde de traktor mantikli olani tabi
soyle bir ornek verelim
isleri daha iyi daha hizli yapmaya karar verdin
Eski 50beygirlik traktor ve 3 lu 8-10 numara pullukla surmek yerine 90 beygirlik ciftceker bir traktore donerli 16 numara pulluk almaya karar verdin birde pinomatik mibzer
ama hepsini bir yilda alma gibi bir gucun yok
mecburen onceligi traktore vereceksin
Evet simdi gorunce garip ve komik geliyor yilmaz hocam kocaman traktorde kucucuk ekipman hatta ben 240 a 11li kazayagi takarken 80 beygirlik traktoore 9 lu kazayagi takip tarlaya gidennler komik duruyor gercekten
ama almak istedigi traktore gore ekipmani onceden alsa yani onceligi eekipmana verse
biz yyine guleriz ulan hic senin traktor oonu cekermi diye
ben her ikisinede 80lik traktore sabandan hallice pullugu ve kazayagini takipta traktor cok fena cekiyo be diye ovunen adam kadar gulmem
hakki olani mi cekiyo sanki de cok cekiyo diye aanlata anlata biterimiyon :)

Velhasilkelam birden borca gomulmeyip yillara yaymak mantikli
yada parayi koseye atmak gerekir ki hher gecen yil para nin alim ggucu dusdugu icin buda risklibir yontem

Umut abi dogru soyluyorsun massey 165 e taktigi romorku maximaya takiyor ama 165 e de 20 tonluk romork takamaz
yada anca bosunu duzde takar ayni durum yani
illaki ilerde ona uygun romork almakta planlari arasindadir
romorku yenilemeden tekrar traktor degistirmedikce cok yanlis diyemeyiz
ben bunlari normal karsiliyorum
benim tuhafimaa giden nokta o romorku soyle cekiyo boyle cekiyo diye hava atmaya baslamasi

alipasalierkan link=topic=86396.msg1034042#msg1034042 date=1447267657' Alıntı:
Aslında mantıklı olan ekipmanın önemli olması gibi gözüküyor. Özellikle mibzer, ilaç mak. ve gübre serpme makinası gibi ekipmanların en iyisi olması her zaman kârlı olacaktır. Traktörümüze uygun en iyi ekipmanı almamız gerekiyor. Ha şöyle bir durum var gelişen teknoloji karşısında ekipmanımızın traktörden istediği güç ve özellik artıyorsa. Bununla birlikte traktörümüzünde daha iyi olması gerekiyor. Böyle baktığımızda aslında ikiside doğru orantılı diyebilirim. Mesela örnek vermek gerekirse Yılmaz abi senin de dediğin gibi genellikle traktör yenileniyor. Arkasından ekipmanlar büyütülüyor ve yenileniyor. Şimdi öbür türlü düşündüğümüzde köyümüzde bir abimiz ekipmanlarını sürekli yeniliyor, büyük ve avrupa ekipmanlar alıyor. Kullandığı traktörler ise Ford 7740 ' tı. Fakat ekipmanlar yenilendikçe gerek hidrolik kapasitesi, gerek hidrolik valf çıkışlarının sayısı, gerek traktörün tonajı yetersiz olmaya başlayınca daha büyük ve donanımlı traktörler aldı. Bunu yaparken de ikinci el traktörler tercih etti. Zaten kendisi hiç sıfır traktör almaz. Genellikle ekipmanı sıfır alır, yada az kullanılmış ikinci el alır. Böyle bir ekonomi izlemekte. Aslında bakıldığında gayet mantıklı diyebilirim.

Erkanın dediklerine katılmakla beraber birkaç bir şeyde ben ekleyim.Kendimden örnek vermek gerekirse iyi bir ilaçlama ve gübre fıçısı yada büyük bir disk tiller almak istesem mevcut traktörümün ya kaldırma kapasitesi yada hidrolik kapasitesi yetersiz kalıyor.Eğer ben büyük istediğim gibi bir ekipman alırsam çekecek yada kaldıracak traktörüm olmadığından kenarda bekletmek zorunda kalıp çalışma yapamayacağım.Hal böyle olunca önce traktörü büyütüp ona göre ekipman almak daha mantıklı geliyor.Arkadaşlarında dediği gibi 150 beygirlik traktöre 4 tonluk romork takmak banada komik geliyor.Tabi ha deyince tüm ekipmanları yenilemekte kuvvetli bir bütçe ve planlama gerektiriyor.
Ayrıca çevremden farklı bir örnek vermek gerekirse mibzer alan büyük çiftlik sahibinin mibzerini mikser ile kaldıracak traktörü yoktu.Böyle olunca tarlada işi ayrı ayrı 2 traktör(2 şoför) kullanarak halletmekte buluyordu.Bu sene yüksek güçte bir traktör alarak ayrı ayrı kullandığı ekipmanları tek traktörde toplayarak verimliliğini arttırdı.
Son olarak uygun traktör gücüne göre uygun ekipman kullanmak en mantıklısıdır.

Şöyle düşünün arkadaşlar.

Son model ve büyük bir traktör aldınız ve tarlaya ekmeye gittiniz. Mibzer eski ve arızalı, ekinler çıkınca baktınız ki; tarlanın yarısı var yarısı yok..!

Traktör çok konforlu olsa da arkadaki mibzer iyi olmazsa boşuna...

Ciftcinin arazi genisligine uygun bir traktor ve traktore uygun ekipmanlar. Eger isini genisletmek dusunuluyorsa yeterli bir birikim biraz sabir ve ardindan yeni traktor ve uygun ekipmanlar. Bu olmuyorsa peyderpey traktoru ve ekipmanlari benzer buyukluklerle yenilemek.

144fenomen link=topic=86396.msg1034109#msg1034109 date=1447280233' Alıntı:
Bence ekipman önemli. Traktör eskide olsa yenisinden pek bir aşağı kalır yeri yok.köyde en eski traktör benim ama ben kadar verim alan yok.traktör yeni olmuş güçlü olmuş hikâye önemli olan ekipman toprağı doğru zamanda doğru ekipmanla işleme.
Bende aynı durumdayım. Tarlayı fazla derin sürmez ve kültivatör teker izini bile kapatmazdı babam ilgileniyor köy işleriyle yanında kimse yok. Çok şükür kimseden geri kalmadık verim ve iş konusunda. Bu sene sıfır traktör aldık bu sene için pulluğu değiştirdim testiye bıçağı aldım ekipman olarak kaldıraca kadar mevcut. Römork eski damperli bana sadece harmanda lazım baharın kültivatör alırım yaza doğruda römork tamam. İşte ikiside önemli diye düşünüyorum.

Traktör ve ekipman işini dengelemek gerekiyor. Yani traktör alırken ona uygun ekipmanı da alabilecek parayı bir kenarda tutmak lazım. Ancak benim önceliğim traktörden yana olurdu. Çünkü ekipman denilen şey ne kadar iyi olursa olsun, onu işletecek güce ihtiyaç duyar, yani traktöre. Bizim köyde arazi düz, herkeste Mf 240 vardı. Sonra ahtapot kepçe aldılar. Ancak traktör kepçeye dayanamadı. Adamlar otu, sapı kaldırırken boşaltırken traktörün önü yarım metre havada geziyordu. Zavallı 240lar ya hidrolikten arıza verdi, ya ön takımdan. En sonunda herkes 60-70 hp traktöre almak zorunda kaldı. O yüzden önceliğim ekipmanı çevirebilecek traktör olurdu.

ben her ikisi diyorum biz mecburiyetten degiştirdik
bizde eskiden 97 model 255 turbo vardı dedem zamanında 1500 tlye almış o zamanda 270 leyland vardı o zaman romork leylandtan kalan eski romorktu romork sanayıcelerıle anlaşıp takasla almışlar o romorku hala kullanıyoruz 98 model olması lazım sevindi marka sonra 2007 goldu alma gibi bi durum oluştu o romork hala duruyor goldu aldıgımız ilk zamanlar turbodan kalan 3 10 pullugu motorla birlikte gönderdik 9 lu kazayagı duruyodu onunda 1 yıl idare ettik babam tesadüf eseri bi traktörün arkasında 11 li kazayagı görmüş sormuş satılıkmı diye satılık degince kırıcısıyla birlikte 1500 tl ye aldılar sonra ikinci el 4 12 pulluk bulduk 2005 model oda eski esmak 15 li vardı onu verip 17 esmak aldık onuda verip 16 lı şakalak aldık onu kullanıyoruz daha eksiklerimiz var bu sene tırmık ve gübre serpme alıacaz 2011 de 0 öntar marka aldık yavas yavas oluyo ekıpman

koridorlar link=topic=86396.msg1034286#msg1034286 date=1447348277' Alıntı:
Bende aynı durumdayım. Tarlayı fazla derin sürmez ve kültivatör teker izini bile kapatmazdı babam ilgileniyor köy işleriyle yanında kimse yok. Çok şükür kimseden geri kalmadık verim ve iş konusunda. Bu sene sıfır traktör aldık bu sene için pulluğu değiştirdim testiye bıçağı aldım ekipman olarak kaldıraca kadar mevcut. Römork eski damperli bana sadece harmanda lazım baharın kültivatör alırım yaza doğruda römork tamam. İşte ikiside önemli diye düşünüyorum.
Yaşar abi sanada katılıyorum fakat benim demek istediğim farklı. Mesela ben 640 a 3lü 12 no pulluk 9 ayak kazayağı fln kullanıyorum şimdi degistirsem arazi miktarım a göre 75 hp ideal.alsam td 75 onada aynı inç pulluk sadece 4 lu takarım bu patlatmada da daha büyük tırmıkdada aynı olur yanı verime direk etki etmez benim traktör degistirmem.ama traktör e harcayacagim parayı kaliteli mibzere.ilaca.ekipmana vs yatirsam daha karlı olur.traktörü değiştirmek verime etki etmez diye dusunuyorum.95 hp traktörü olan benim kadar verim alamıyor demek istediğim bu.

144fenomen link=topic=86396.msg1034312#msg1034312 date=1447352817' Alıntı:
Yaşar abi sanada katılıyorum fakat benim demek istediğim farklı. Mesela ben 640 a 3lü 12 no pulluk 9 ayak kazayağı fln kullanıyorum şimdi degistirsem arazi miktarım a göre 75 hp ideal.alsam td 75 onada aynı inç pulluk sadece 4 lu takarım bu patlatmada da daha büyük tırmıkdada aynı olur yanı verime direk etki etmez benim traktör degistirmem.ama traktör e harcayacagim parayı kaliteli mibzere.ilaca.ekipmana vs yatirsam daha karlı olur.traktörü değiştirmek verime etki etmez diye dusunuyorum.95 hp traktörü olan benim kadar verim alamıyor demek istediğim bu.
Senin dediklerine katılıyorum benimde dediğim traktörün verime bi etkisi yok. Ben 2. el düşünüyordum traktörü bana 285 yeterliydi bizim burda traktörün çalıştığı yılda en fazla 40 gündür İlçeye yakın yerlerde sulu tarım var biraz daha fazla çalışıyor.Babam almışken yeni olsun dedi aldık.Önceki traktöre ekipmanları 2. el aldım uygun fiyatlarla hiç birinde sıkıntı yaşamadım. Traktör ekim ve hasat zamanında biraz yetersiz kaldı sebebide büyük römorkla iniş ve çıkışlarda problem oluyordu küçük römork var oda uzağa gidip gelince yetiştiremiyordum.Bende şantiye işini bırakıp köy işine ağırlık vermez isem babam tek başına yapamıyor herkesin hakkında hayırlısı.

Bence önce güzel tarla lazım sonra ekipman cunku 3lu patlatmayı ford tw 15 de ceker fendt 412 de.disc tilleri 110 90 da ceker john deere 6230 premium da .

Ekipmanı işaretledim ama aslında traktörün herşeyden önemli olduğunu söyleyebilirim. Eğer traktörünüz yetersizse ekipmanınınzda yetersiz demektir yetersiz bir traktöre kaliteli ekipman bağlayamazsınız ama traktörünüz gerek güç gerek ağırlık yönünden kuvvetliyse o traktörle tarlaya her istediğinizi yapabilirsiniz ekipmana yeterli traktörle istediğinizi yaptırabilirsiniz hakim olan ekipman değil traktör olmalı neticede işi yaptıran o.