hasat da en büyük kayıbımız.işte örnekleri!

Ynt: hasat da en büyük kayıbımız.işte örnekleri!

Hasat kayıpları gerçekten çok önemli ve kesinlikle dikkate alınması gereken bir konu. İl ve ilçe tarım müdürlükleri ziraat odaları vs. bu konu ile yakından ilgilenip yörelerin hasat zamanlarında kontrollerini sıklaştırmalılar.
Biz ne dersek diyelim her şeye bir bahane bir cevap bulan, ukala biçerdöver operatörlerini de gerekli yerlere şikayet ederek kontrol edilmesini sağlamalıyız. Bu işin hatırı gönlü olmaz, nihayetinde herkes tarladan alacağı ürüne bakıyor.

köylü link=topic=48575.msg472700#msg472700 date=1321808890' Alıntı:
evet çok güzel.
Arkadaşlar biçercilere beddua veya küfür etmenin bir anlamı yok. Neticede bu arkadaşlarımızda bizim aramızdan çıkıyor.
Öneri getiren arkadaşımızın önerisi çok güzel. Başka önerisi olanlar veya katılanlar varsa bu merkezde bir hareket geliştirmek gerekir.
Buna bakanlığında sessiz kalabileceğini sanmıyorum.

2 sneedir aynı adama biçtiriyorz adanalılar grup olarak geliyorlar 1 laverda 21.50 2 tanede john deree traktörle balya yapıyorlar
biçeri kullanan şoför çok güzl biçim yapıyor yerden biçiyor hızlıda gitmiyor. anlaşabliyorz adamlarla onlar bizi biz onları üzmüyorz :)

ama bi gerçek var toprağı kaç sefer elden geçirip ekiyoruz mahsul güzel kalksın diye ama biçerden dökülenler toprak üstünde ama güzel çimleniyor ve gübresini verince iyi oluyor.
ben bu yıl arpa tarlalrına 10 kg/dekar arpa attım ve ızgara çekip koydum nedeni ise zaten biçerin döktüğü arpa var bende biraz tohum desteği yaptım ocak-şubatta veririm azotu mayısta yeşil biçip paket yapınca yerine slajlık mısır ekerim sonuçta dökülen daneyide kullanıyorum.

Cidden çok dökülüyor.Biçerciyede bağlı biraz güzel ayar yapması lazım.Biçilmiş yan tarlaya biz mısırları sularken su kaçıyordu epey, dökülen buğdaylar çimlenmiş 1 karışı geçmişlerdi yemyeşil gözüküyordu tarla ekmiş kadar olmuştu. :D
Mısır tarlasından da arkada kalan sümekleri topladığımızda, evde sivtedik 70 dönüm yerden 800 lt çıktı. 2 ton rahat gelirdi. Tavuklar yiyor.. :D

Bizim ordada 2010 5070 ler bicti. döküyordu diyemem ama nerdeyse her tarlada fazla yaziyordu. hele tarla düz degilse 7 8 dekarlik tarlalari 10 dekar cikardiklari oluyordu. bi onlarin dedigi oluyordu bi bizim. bicim sonu 322 dekar cikardilar, 300 dekar hesabi ödedim, babama dedim sen karisma dahada gelsin benden alsinlar....yaw diyom tapuda bu yaziyo sende niye böyle. abi normal bizimde cok tarla kücük geciyo tapuda diyo...seneye cicekdagli biri gelecek..bakalim o neler yapacak...

satocan58 link=topic=48575.msg472891#msg472891 date=1321817682' Alıntı:
Bizim ordada 2010 5070 ler bicti. döküyordu diyemem ama nerdeyse her tarlada fazla yaziyordu. hele tarla düz degilse 7 8 dekarlik tarlalari 10 dekar cikardiklari oluyordu. bi onlarin dedigi oluyordu bi bizim. bicim sonu 322 dekar cikardilar, 300 dekar hesabi ödedim, babama dedim sen karisma dahada gelsin benden alsinlar....yaw diyom tapuda bu yaziyo sende niye böyle. abi normal bizimde cok tarla kücük geciyo tapuda diyo...seneye cicekdagli biri gelecek..bakalim o neler yapacak...
Evet abi tapularda dönüm olarak ufak gözüküyor çoğu tarla.Biçerci olarak bizimde başımız çok ağrımıştı bu işten itiraz edenlerin tarlalarını iple çok ölçtük :D Adam tarlam tapuda 7 dönüm dedi makina 9 dönüm çıkardı ölçtük 10 Dönüm geldi :D Bunu yapanda kendi köylümüz.O günden beri şükür bi sorun yaşamadık köyümüzde dönümle ilgili....

bu çiftçiliği yapıy0rsak .biçer seçimini iyi yapmamız ve tanıdık 0lmalı...tabiki bazı bölgelerde biçer s0runu 0lmuy0r değil...yinede 0 bölgeye tek biçer gitmez heralde...bizde biçer çıkarına çalışır...makinalar genelde hep yeni m0del...dep0nun üstü kapalı...dep0 300 ölçek alıy0r ama göremiy0ruz tabi...kendine alırken tam fulluy0r dep0yu hakkını öyle alıy0r...biçerler genelde dane kaybı yapar ,eleklerden ve sarsaklardan atar..bunu kimse, benim biçer dökmez diyemez..şimdilerde çift batörlü makinaları tercih ediy0ruz,sap iki sefer batörden geçiy0r...haliyle sapın arasında dane kaybı en aza iniy0r...aslında usta iyi bir biçer şöförü eleklere iyi ayar verirse dökme ç0k az 0lur...malesef tarım müdürlükleri bi sefer bi kaçtanesini k0ntr0l edip peşini bırakıy0r...0ndan s0nrası şöförlere kalmış...tarla sahibi makinacıyı b0ş bırakmaması lazım...tarlanın başında harman yaparken durması 0nu rahatsız eder..

ARKADAŞLaR BU KONU GERÇEKTEN ÖNEMLİ. boş geçmeyin.59 dönüm 80 dönüm geliyor. devlet ölçmüş ver miş.iki yıl geçmiş ben iki yılda 59-dekarı 80 dekar yapmışım.
arkdaşlar bu konuya güzel fikirlerle yön verlim ses getirsin. konu çok vahim.keşke benim tarlları bizim köyün komşu köylerin tarlalarını bir gezseniz.ah bir görseniz.

köylü link=topic=48575.msg472995#msg472995 date=1321863850' Alıntı:
ARKADAŞLaR BU KONU GERÇEKTEN ÖNEMLİ. boş geçmeyin.59 dönüm 80 dönüm geliyor. devlet ölçmüş ver miş.iki yıl geçmiş ben iki yılda 59-dekarı 80 dekar yapmışım.
arkdaşlar bu konuya güzel fikirlerle yön verlim ses getirsin. konu çok vahim.keşke benim tarlları bizim köyün komşu köylerin tarlalarını bir gezseniz.ah bir görseniz.
gerçekten bir çözüme ciddi manada ihtiyaç var sorunun tez zamanda çözüme kavuşması lazım gerekirse ziyan davası açılması lazım özellikle dönümde büyük sıkıntı ısrarla dönümleri büyük gösteriyorlar

biçerci kıvırmaları
-Buğday zayıf makina o yüzden hızlı gitmek zorunda.
-Bu kadar dökmesi normal
-Hızlı gitmiyorumki yeni makina bu.bunalr böyle gidiyor
-Ayarı arpa ayarıydı buğdaya geçince atmış.baturu 2 diş sıktım şimdi tamam
-Tarlayı tohumdan önce iyi hazırlayamışsın.Biçer sarsıldığı için döküyor
-(kendisinin belirlediği noktayı göstererek) hani nerede atmış.bunun içinmi beni durdurdunuz

Vallahi bıktık.Çözüm varmı yok.Biz çiftçiler olarak hazırlama,ekim,tohum,gübre,ilaç gibi konulara muazzam bir şekilde hassas davranırız.En iyisini yapmaya çalışırız.Ama iş biçim ve satışa gelince gerekli düzenlemeler yapılmadığından dolayı ürünlerimiz sanki emek göstermemiş gibi biçilir veya 10 paraya elimizden alınır.Aynen sağlık gibi tarımda köklü bir reformun zamanı geldide geçiyor.Sesimizi duyurmamız lazım.

ister okuyun ister bakın ister yorum yapın ister ki yapmayın.bu zarar hepimizin kimse kendini kandırmasın.benim arpa şu çıktı benim bugday çıkmadı.mazpot pahalı gübre pahalı battım ha yandım ha kimse boşa ağlamsın.
BU BİR VURGUN SEBEBİ BİZLERİZ.

Allah yardımcınız olsun .. şuan bizde sorun yok ama öle sorun olsa burda adamı döverler yani bizim köyde öle biçercinin sözünü dinleyen pek olmaz biçerci bizi dinler..

bizde biçerçiyiz allah a çok şükür şimdiye kadar bi şikayet gelmedi... ama etrafdan duyuyorum böyle biçerçi yalanlarını... bunları söyleyen biçerçilere söyleyin bi kendi tarlaları varsa böyle mi biçiyorlarmış.... bu tarla dönümleri yüzünden bende lazer metre aldım tarla sahibi idda ederse ölçüveriyorum...

tavaslı_okan link=topic=48575.msg473129#msg473129 date=1321887595' Alıntı:
bizde biçerçiyiz allah a çok şükür şimdiye kadar bi şikayet gelmedi... ama etrafdan duyuyorum böyle biçerçi yalanlarını... bunları söyleyen biçerçilere söyleyin bi kendi tarlaları varsa böyle mi biçiyorlarmış.... bu tarla dönümleri yüzünden bende lazer metre aldım tarla sahibi idda ederse ölçüveriyorum...
seneye bizim köye gelin.temiz işlerseniz dönümüne 1 tl fazladan bile veririm.hatta bide kırıcı varsa biçerde tadından yenmez.

92 yılında clayson 1530 aldı rahmetli babam. Düzgün yapın bu işi milletin malına emeğine zarar getirmeyin dedi. Biri bana sizin makina da döküyor der diye nasıl da çekinirdim. Yavaş git derdik şoföre, ancak dinletemezdik iş bitsin sezon bitsin mantığı herhalde. Maalesef bu işler böyle. Hasatta uyanık olmak lazım biçerci ile konuşmak lazım bir önceki gün veya bir önceki tarlada gözlemlemek lazım. Ve genellememek lazım. Her meslekte olduğu gibi bu meslektede işini düzgün yapmayanlar vardır.