hasat da en büyük kayıbımız.işte örnekleri!

Ynt: hasat da en büyük kayıbımız.işte örnekleri!

köylü link=topic=48575.msg493609#msg493609 date=1324283213' Alıntı:
nerden bileceksin vijdanı merhameti.alnında yazmıyor ki adamın.
deneyerek bulmaktan başka çare yok,bir de daha önceden gelen biçerciyse etraftan iyi kötü tanınıyor

Merhabalar,
Resimler çok net olmamasına karşı döktüğü anlaşılıyor.

Biçerciyle etraftan soruşturduktan sonra anlaşırsanız, biçime başlandığında arkasından bakın. Dökmeye başlarsa uyarın. Dinlemez, devam ederse biçim yaptırmayın.
Evet doğrudur makina sinyal verir. Ancak operatör bunu dinlemezse istediği kadar sinyal versin makina durmaz, yürür. Döke döke dönümlerce ilerler.

Siz arkasında durup izleyeceksiniz başka çaresi yok. Dökmediği hızda tüm tarlayı sürmeli. Hızlanmaya başladı mı (ki onların işi dönümle, zaman kaybetmek istemezler) dökmeye de başlar.

Geçmiş olsun. En iyisi dediğim gibi soruşturup, güzel iş yapan ve sizin de kontrol ettiğiniz biçimdir.

Saygılarımla

köylü link=topic=48575.msg493609#msg493609 date=1324283213' Alıntı:
nerden bileceksin vijdanı merhameti.alnında yazmıyor ki adamın.
vicdanı alnında yazmaz doğru işinden belli olur. işini dürüst yapanı arayıp soracaksın başka yolu yok. biçer tarlaya girdi mi takip edeceksin her tarlda bakacaksın.beğenmedin mi durduracaksın. düzelt diyeceksin. düzeltmezse çıkaracaksın hakkın var. ben biçerci olarak çalıştığım köylerde bu yazdıklarımı tarla sahiplerine söylüyorum. gözümüzden kaçmasın kendiniz iyi takip edin diyorum. sonuçta insanların emeği hakkı var helal değil. noo*-*-

bence traktör büyütmek yerine bütçene uygun bir biçer alacaksın, bir sene anamazsın biraz tane kaybedersin, ikinci sene öğrenirsin az tane kaybedersin, 3. sene ustası olursun hiç tane dökmezsin, 500 dönüm yer ekersen bir senede 6500 lira biçer parası verirsin, tanıdıklarınada çakışırsan 3 senede hem biçeri amorti eder, üstepara kazanmaya başlarsın, yok tane döktü, ne zaman gelecek, yüksekten biçti gibi meselelerle canını sıkmazsın. ben trakkulup üyesi olupta 3 senede o biçerdöveri konuşturamayacağına inanmıyorum.

stulu link=topic=48575.msg498678#msg498678 date=1324909247' Alıntı:
bence traktör büyütmek yerine bütçene uygun bir biçer alacaksın, bir sene anamazsın biraz tane kaybedersin, ikinci sene öğrenirsin az tane kaybedersin, 3. sene ustası olursun hiç tane dökmezsin, 500 dönüm yer ekersen bir senede 6500 lira biçer parası verirsin, tanıdıklarınada çakışırsan 3 senede hem biçeri amorti eder, üstepara kazanmaya başlarsın, yok tane döktü, ne zaman gelecek, yüksekten biçti gibi meselelerle canını sıkmazsın. ben trakkulup üyesi olupta 3 senede o biçerdöveri konuşturamayacağına inanmıyorum.
KESİNLİKLE SİZE KATILIYORUM

gerçekten çok üzücü bi durum :( bu hem size hemde milli zarar ve ziyandır. uyy-*s bunlar o biçerçiden mutlaka çıkacaktır noo*-*- bir dahakina daha dikkatli olun....

babam senelerden beri biçercilik yapar daha bu tarladada dokulsun dedigini bilmem biçerimiz cs 6050 yan tarladakı 8055 ekın ıslerken gecer lakın biçerin ustune sofor bındıgı an işler tam tersıne donuyor 8055 bırak 45 ler yarısırlar :D

Takip edilecek başka çaresi yok,bir de biçerciye yaklaşım da önemli tabi.Para veriyorum bu adam benim kölem olsun diye karşıdakini adam yerine koymazsan saçar gider gıcıklığına :) Biraz da suyuna gitmek lazım,sonuçta adam evinden barkından uzak seni yakın grdüğü zaman yapmayacağı kıyak yok.

köylü link=topic=48575.msg519413#msg519413 date=1327417918' Alıntı:
kardeşinde olsa döküyor.benimkini biçen çok yakın akraba.2011 model 5070 newholland.daha ne olcak.makina mı suçlu biçen mi.?
makinayı yapan da insan kullanan da...ama %1 bile dökmeyen şoförler var...o da insan... 2-3 levye-tork verince makina dökmüyor ama 7 levye-tork verince döküyorsa suç makinada olmasa gerek...vicdanla cüzdanı ayıramayandan uzak durmak lazım...