hasat da en büyük kayıbımız.işte örnekleri!

Ynt: hasat da en büyük kayıbımız.işte örnekleri!

köylü link=topic=48575.msg473409#msg473409 date=1321903234' Alıntı:
yemin ediyorum inanın 110 dönümde abartısız 5-10 ton.dökülmüş.koyunlar sıgırlar denelemiş yahu inanın
110 dönümde dediğin rakam var eğer sende hala burda yazıyor dava açmadıysan sana diyecek bir şey yok abi sen davanı aç

Arkadaşlar kimse yanlış anlamasın ama biçerciliği bu hale getiren yine kendi çifçimiz. 2 komşu bir oluyo 300 dönüm araziyede getiriyo 1 biçer .Bizim burda toplam arazisi 4000 dönüm olan köye 7 makina getirdiler. Ee durum böyle olunca millet biçercilikte iyi para var diyo bi bakıyosun her kapıda makina var.İşi bilende bilmeyende bu işin içine girince böyle üzücü manzaralarla karşılaşıyoruz :S

YALÇIN link=topic=48575.msg473498#msg473498 date=1321907825' Alıntı:
Arkadaşlar kimse yanlış anlamasın ama biçerciliği bu hale getiren yine kendi çifçimiz. 2 komşu bir oluyo 300 dönüm araziyede getiriyo 1 biçer .Bizim burda toplam arazisi 4000 dönüm olan köye 7 makina getirdiler. Ee durum böyle olunca millet biçercilikte iyi para var diyo bi bakıyosun her kapıda makina var.İşi bilende bilmeyende bu işin içine girince böyle üzücü manzaralarla karşılaşıyoruz :S
oda madolyonun diğer kısmı

25 yıllık biçerçi olarak yorum yazmak ihtiyacını hissettim:
yazdıklarınızın hepsine katılıyorum. 1- biçerci zamanında gelmez çünkü çok iş alır hepsini bitirmeye çalışır.
2- işi yetiştirmek için hızlı gider zaten yeniler bilgisayarlıdır dökerse uyarır(şöför kulak asarsa tabii)
3- mazot pahalıdır zarar etmemesi lazımdır.
4- makinaları pahalı borcu çok masrafı çok onu çıkarması lazım
5- rekabet var daha ucuza iş yapar ama hızlı yapar....v.s.
şimdi soruyorum biçerci olarak bu biçercileri bu hale çiftçiler ve köylerdeki muhtar-belediyelerde başkanı veya koruma başkanları bu hale getirmedi mi? kimse 3 gün fazladan biçeri beklemiyor. herkes bilgisayarlı biçer istiyor en çok ta bilgisayarlılar döküyor. ben de 1530 var bilgisayarlı makinalarla rekabet etmem mümkün değil. dipten biçerim,dökmeden biçerim ama kaçınız köyünüzü biçmemi istersiniz ki? t.c.lerin çeyreği kadar dökmez...yine de istemez köylüler bilgisayarlı biçer ya arkasına bakmaya bile gerek duymazlar çünkü. adamlar da 2 yılda makinayı yenilerler vatandaşın sırtından kazandıklarıyla...ben 25 yıldır 1530u değiştiremedim. temiz bir 1545 arıyorum bu arada :)

nh_fıat link=topic=48575.msg473379#msg473379 date=1321901960' Alıntı:
3 4 milyara temz biçerdöver varmı ?
3 4 Milyara biçer olmazda, dört arkadaş 7-8 milyar çıkarsa 30-35 bin eder, yetmez ise birazı da harman ödemeli olur, bu arada dışarıya da iş yapar, iki bilemedin üç yılda biçer sahibi olunur diye düşünüyorum.

Arkadaşlar maalesef ucuz biçtirmek, yeni makinaya biçtirmek maharet oldu. Ben diğer köylerden 2 tl/da. fazla para ödüyorum, biçerciden komisyon falanda istemiyorum, 10 numara hizmet edip biçercilere bakmaya gayret ediyorum, halazayı falan unuttuk. Sadece bu sene şoförün gazabına uğradık o da sezondaki son köy olduğumuzdan yapacak bişey yoktu, sadece yüksek biçim ldu, birde acemi berber gibi sıpa traşı işte..:D

Biz ortalama 10 senedir aynı biçerciye biçtirirz.Kendisi fazlasıyla uyanık ve üçkağıtçıdır,bugüne kadar bir iki kere gazabına ya uğradık ya uğramadık.Peşinden koşturduklarını saymıyoruz artık o bir klasik haline geldi.Ha şöyle istesek başkasını bulamaz mıyız,dksında bulunur.Çünkü en küçük tarlamız 40 dönüm,bir de beraber hareket ettiğimiz komşularımız var durum onlarda da öyle.Tablayı koyup tek parça 300 dönüm biçeceği tarlalar var,komşularla beraber neredeyse 1500-2000 dönüm biçeceği yeri var.Ancak bu adamın üstüne biçerci tanımam çevrede.Biçercilerin rekabetine rağmen çevrede tüm biçerciler ayrı tutar bizim biçerciyi.Makinası 1530,yalan yok piyasanın biçtiğinden 50 krş 1 TL de iner bizim için.Makina eski eyvallah da,yeni makinanın biçtiği tarlalar ortada.Biçer tabi ki önemli ama bence en önemlisi üstündeki adam.Gerisi hikaye.

Biçer konusun da 3 seneye kadar sıkıntı yaşıyoduk Claas a biçtiriyorduk hızlı biçim daha fazla biçmek isteyip daha fazla para kazanma hırsına geçip çok döküyordu.kaç kere uyardık anlamadı.bizde bıraktık.artık herkes bıraktı daha doğrusu. Şu anda biz 8040 biçtiriyorduk o tanıdığımız babam biçerin arkasın da dolanır ara sıra kontrol eder biraz fazla dökmeye başlasın uyarır biçerciyi bakarlar ayarı yapar sorunsuzca biçtiririz sıkıntımız yok çok şükür.1 hafta Önce 5070 almış Bakalım yeni sezonu 5070 ile açağız durum ne olur hayırlısı :)

UCUZ KİMSE BİÇMİYOR PİYASA NE İSE O.eski yeni farkı yok.birke sistem tarım bakanlıgı ve biçercilerin elinde.hani derlerya bir söz var .
biraz agır olacak ama bizde dil yok biçenlerde din yok...
eger biçercinin dini varsa zaten bunu yapmaz.
dini yosada zaten herşey ortada...
............ ama bu konuya bir yasal çerçeve şart......

rençberçiftci link=topic=48575.msg487687#msg487687 date=1323645214' Alıntı:
3 4 Milyara biçer olmazda, dört arkadaş 7-8 milyar çıkarsa 30-35 bin eder, yetmez ise birazı da harman ödemeli olur, bu arada dışarıya da iş yapar, iki bilemedin üç yılda biçer sahibi olunur diye düşünüyorum.
doğru diyorsun köyle ortak bile alınır aslında :) 35 milyara 3 4 kişinin işini çok rahat görür
mesela
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-clayson-8040-1983-model-52014239/detay/
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-is-makinesi-bicerdover-new-holland-1550-s-clayson-bicerdover-33847632/detay/

4 kişi birleşip biçer alsan bilmeden nasıl kullanacaksın? bir kayış gevşese zaten sen farkedene kadar dökeceğini döker. ama biraz anlayan varsa ortaklarda o zaman çok mantıklı olur.