JOHN DEERE 5105M SIFIR TRAKTÖR ANORMAL BİR DURUMU VAR...NE YAPMALIYIM?

Ynt: JOHN DEERE 5105M SIFIR TRAKTÖR ANORMAL BİR DURUMU VAR...NE YAPMALIYIM?

benım basıma geldı mf de. Arka cant yamulmus. Garantıden sıfırı geldı.traktorun arkasını kaldırın vıtesı takıp donderın tekerı. Sonrada tekerı söküp deneyın. Teker yokken de ses gelıyorsa sanzuman ellerınden öper :)

aslan07can link=topic=78105.msg924299#msg924299 date=1412699003' Alıntı:
asfaltta hızlı giderken birden frene bastığımda zıplama,yada önü vurma yok,zaten son viteste gidince yada ona yakın viteste 25-35 km hızlarında titreme sarsıntı olmuyor anlamadım çıkamadım bu işin içinden
Benim tahmin etmiş oldugum mutemel sebepleri arkadaşlAR bazılarını yazkış ama yenede sıralayacak olursak
lastik sertleşmesi
lastik katsayısının yani taşıma kapasitesini (tonaj) motorun agırlıgından cok fazla olması
lastik balon yapması yani lastikde elle veya gözle inçelendiginde bi kusur oluşması veya gözele gözükmeyen tel kırılması tel hasarı
lastik tarihinden dolayı esneme azalması
jant da merkez kaçıklıgı veya yamulma
lastikde hiç kusur yoksa jant merkez deligini iyi usta tarafında veya torna ustası tarafından kontrol edilmesi

bunlar tarifiniz üzerine olası muhtemel durumlar yani bunlardan biri diye düşünüyorum.

sorun lastiktemi janttamı anlamak istiyorsan lastikçiye git jantlar aynı kalsın lastiklerini sağı sola, solu sağa tak. topallama yine aynı taraftaysa jant arızalıdır. topallama yer değiştirdiyse lastik arızalıdır.
benim 5410 mf var aynı sıkıntı var jant arızalı, garantiden değiştirecez diyorlar güyya ama halen bi cacık yok ortada.
5625 jonderedede aynı şey başıma geldi ama onu kendim hallettim. jantın göbeğiyle çemberi birbirine cıvatalanırken tam olarak merkezlenmemişse topallama yapıyor 5625 ta aynı poroblem olmuştu söküp yeniden merkezleyerek sıktık düzeldi...