Kac hayvanimiz var........

Ynt: Kac hayvanimiz var........

agusta80 link=topic=39958.msg350396#msg350396 date=1299010658' Alıntı:
sağmal inek,gebe düwe,buzağı,damızlık boğa toplamda 32 adet wardı biri dün öldü başımız sağolsun...
:( :( Üzgünüz, olan yerde ölüyor, alışmak lazım.. Maşallah bu işe iyiden iyiye başlamışsınız..
Bu arad baya bi hayvancılıkla uğraşan arkadaşımız varmış, Allah herkesin sürülerini bereketli kılsın..Kazançları bol olsun..Olmayan arkadaşlara da nasip etsin..

satocan58 link=topic=39958.msg350373#msg350373 date=1299008657' Alıntı:
Bana hic sicak gelmiyor bu suni tohumlama isi. Hayvanlar tutmuyor, 4 5 derken zaten verecekleri destegin kat kat fazlasi asiya gidiyor. Birde cikan danalara bakiyorum bazilari gercekten hic tohumdan olmaya benzemiyor. Bana göre en mantiklisi kendi yetistirdigin boga. Hem ne cikacagini biliyorsun hem ilk asimda tutuyor. Asida zaman kaybi cok oluyor......
Aşıdaki zaman kayıplarının sebebini bilmek lazım.Belki doğru zamanda çağırılmıyor veteriner,belki yemleme yanlış belki de veteriner yeteri kadar bilgili ve becerikli değil bu işte.Aslında uygun şartlar olsa,tohumlama aşıdan çok daha garanti.Çünkü hem direkt hayvanın döl yatağına bırakılıyor,hem de daha kaliteli döller bırakılıyor.Aşağıda ekleyeceğim linkte tohumlama ve boğa aşımının mantığı anlatılıyor.26. slayttan sonra fotoğraflar var,ilginizi çekebilir.

http://hotfile.com/dl/108208025/2f8f81d/sut_ineklerinde_ureme.ppt.html

hastalıkların da en kolay boğalardan bulaştığını unutmamak lazım...

bir inek bir dana 30 suları tavuk 4 kedi köyde 4 tanede ilde ki evde 2 kaz meydana cıkacak (dövüşen) 3 kangal var 3 kangal enik var Köpek sayısını düşürdüm bu sene yeni damar arıyom dogo ile rot pite yol verdim rakip sıkıntsından Cokk harika iki köpeğim calındı :(

Geçen sene babam hayvancılığa yöneldi 3 tane erkek montofon dana aldı ineğin yanına koydu baya yaşını geçtiler kocaman oldular. beni aradılar akşam 10 gibi bir tanesi anneme vurmuş zor kurtulmuş annem dedi gel oğlum bunu götür bana vurdu dedi telefonda Neeeey dedim bekleyin geliyom Salihh abi gel ( bizim komşu pikapçı) Tosun azmış foşur foşur ediyo Salih abiyle ikimiz 10 saniyede tosunu pikaba atık patinajla kalktık gece 12 sattım ben tosunu :) sabaha doğru salih abiyleyiz para biti daha sarhoş bile olmamışız :))) Annemi tekrar aradım Anne biri sana ters bakar gözünü karartır beni ara gelem :=)))))

Bu işle uğraşan,üreten herkese yürekten teşekkürü borç bilirim.
Birşeyler üreten, ürettiğini paylaşan insanların olması, onlarla aynı ortamın paylaşılması çok güzel. İnsan sanki kendi üretimi gibi gurur duyuyor.
Alllah üretiminizi bol, kazancınızı bereketli kılsın.

doganbey1 link=topic=39958.msg350402#msg350402 date=1299010911' Alıntı:
hayırdır abi ya neden öldü hayvan
parainfluenza adlı bi wirüsle uğraşıyorm doğancan dibim çıktı tabiricaizse... : ' (
nailyetek link=topic=39958.msg350465#msg350465 date=1299014130' Alıntı:
:( :( Üzgünüz, olan yerde ölüyor, alışmak lazım.. Maşallah bu işe iyiden iyiye başlamışsınız..
Bu arad baya bi hayvancılıkla uğraşan arkadaşımız varmış, Allah herkesin sürülerini bereketli kılsın..Kazançları bol olsun..Olmayan arkadaşlara da nasip etsin..
saol abi teşekkür ederim,bursa karacabey kazasından 10 adet haywan almıştım noo*-*- ne yazıkki umduğum gibi olmadı akciğer enfiksiyonu bulaştı sürüye yawru atmalar ölümler falan oluyo o yüzden canımda sıkkın biraz.

doganbey1 link=topic=39958.msg350631#msg350631 date=1299057135' Alıntı:
:( abi Allah yardımcın olsun. çok üzüldüm şimdi ya. acaba o sürüdüdemi varmış yoksa sen aldıktan sonra mı bulaştı
her ikiside, o virüsü bi araştır zaten haywanlarda bulunan bi virüs bazı kötü şartlarlarda hortluyo. bils-*-

ya bende yapmak istiyorum bu hayvancılığı ama nerden başlamam lazım. bu bir sürü büyükbaş hayvanı olan arkadaşlar bu işe neyle başladınız?nasıl buralara geldiniz?nolur cevap yazın. babadan kalmamı yoksa?lütfen ciddiye alıp yazın

seto777 link=topic=39958.msg353705#msg353705 date=1299459039' Alıntı:
ya bende yapmak istiyorum bu hayvancılığı ama nerden başlamam lazım. bu bir sürü büyükbaş hayvanı olan arkadaşlar bu işe neyle başladınız?nasıl buralara geldiniz?nolur cevap yazın. babadan kalmamı yoksa?lütfen ciddiye alıp yazın
baba mesleği aynı zaman da çoğumuzda zorunlu geçim kaynağımız :)

10 inek 15 düve dana buzağı
ama halimiz harap yem olmuş 38tl
süt desen iki gündür alınmıyor neymiş piyasa çekmiyormuş
sözde süt fazlasını süt tozu üreteceklerdi ne oldu bilmiyorum?
bir aydır şap denilen illetle uğraşıyoruz Allah kimsenin ahırına bu hastalığı sokmasın
Çok fena bir hastalık maddi ve manevi insanıda bu işten soğutuyor :(
saygılar...

-10 sağmal inek -14 kadar düve ,10 tosun 20-30 tavuk 20-25 hindi birtanede sivas kangalı (yavru daha) var
Bu akciğer enfeksiyonları genelde yol vurgunu-pazar vurgunu diye tabir ettiğimiz hastalıklar özellikle pazardan alınan mallarda çok görülür pastüralla aşısı diye bir ilaç var aslında dışardan alınan hayvanlara işletmeye girmeden yapılmalı ciğer hastalıklarına karşı bağışıklık sağlıyor ölümcül olan ciğer hastalıklarındada hani derizya içini dokyordiye en ekili ilaç bence pfizer in DRAXİN diye ilacı ve MİKOTİL diye bir ilaç ciğer hastalıklarında ateşte olur hayvanlarda etkili bir ateş düşürücüde kullanılmalı ama hastalık bulaşmadan önlem alınmalı dışardan gelen hayvanlar işletmeye girmeden aşılanmalı (mantar,pastürella vs. aşılar) ve normal sürüden bira uzak bir bölümde işletme koşullarına ayak uydurulmalı ve bulaşıcı hastalıklar varsa gözlemlenmeli aşılar ve ilaçlar konusuda mutlak veteriner kontrolünde olmalı.