Evet Arkadaşlar Ankara Bala'da emek verdiğim kimyonun bugüne kadar olan serüvenini paylaşıyorum sizlerle.

Tabi Bu süreçte öncelikle benim can dostum tarla arkadaşım traktörümle tanışın isterim. Kendisi Avrupalara taş çıkartan cinsten :D

WhatsApp Image 2022-06-04 at 21.53.43.jpeg
WhatsApp Image 2022-06-04 at 21.53.48 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-06-04 at 21.53.48 (2).jpeg

20 Mart Ekiliş. 19 Martta yerde 5 cm kar vardı ve normal ekim zamanını 20-25 gün geçmişti. Tarla üzerinde herhangi birişlem yapamazken tarlanın nemini kaybetmemesi gerektiğini düşünerek kar kalktıktan 1 gün sonra çok düzlenmemiş araziye giriş yaptım. EKİCİ OL BİLİCİ OLMA dediler ve 20 martta dekara 1.4kg gelecek şekilde ekimi gerçekleştirdik.

Arazi üzerinde ilk kimyon tanesini 1 Mayıs civarında gördük. Kimyon için herzaman derler 40 gün toprak altında beklediğini söylerler tam olarak öyle olmuştu ancak yarı çamurda ektiğim için traktörün teker izlerine gelen kısımlar çıkmıştı sadece çünkü kimyon 2cm derinlikte ekilmeli ve yalnızca teker izleri bu şekildeydi. Geriye kalan kısımlar 8cm civarına düşmüştü. 1 Mayısta aldığımız görüntü budur.

1mayıs.jpeg

Daha sonra geriye kalanın çıkmayacagını düşündük. çünkü çok derindeydiler. Aradan bir hafta geçtiğinde çıkanların biraz daha artığını ancak kesinlikle kurtarmayacagını düşünüyorduk çünkü attığımız tohumun %5 i çıkmıştı. Diğer arkadaşlarım topragın dahada kurumasını bekleyip benden 10 gün sonra ektiler ve güzel bir ekiliş elde ettiler. Bende teker izlerinde çıktığı zaman onların tarlalarında çıkış henüz yoktu.

Tarih 7-8 Mayısa geldiğinde artık arazide yer yer derine düşenlerinde çıkmaya başladığını gördük. Ve yaptığımız yorum şuydu çamurda ekmemiz tohumu kurtarmıştı ne kadar derine de düşse tohum toprak yüzeyine kadar ulaşmıştı. Benden sonra eken arkadaşlarımın arazilerinde henüz bir gelişme yoktu toprak yüzeyini biraz dağıttığımızda birkaç tohum bulduk ve çürümüştü daha uygun zamanda sürdükleri için tohumu 2 cm e ekmişlerdi ancak tarla kuruduğu için tohum çürümüştü. 7-8 mayıs görüntüleri bu şekilde.

7 mayıs.jpeg
7mayıs (2).jpeg

Burada karar vermemiz gereken nokta arazinin çamurda işlenmesinden dolayı kendi gelen arpaların olması ve yabancı otlarında çıkması oldu. Ya kimyondan vazgeçip sürecektik yada ot ile mücadele edecekektik. Ancak kimyon çıkmadıysa ilaç atmayın kimyon ölür dediler. Ancak allahtan ümüt kesilmez diyerek ilaçlamayı gerçekleştirdim. Başlangıçta 100 dekar için önerdikleri ilaç 7200tl tutuyordu. Sadece Novagap 600 (Bayer Chalenge 600 muadili) ot ilacını ve kendi gelen ekin için Hektaş Padlock ilacını kullandım ve 1500 lira verdim ayrı ayrı holderler ile attım ilaçları karıştırmamak için.

Tarih 21 mayısı gösterdiğinde artık tarla çok hafif yeşil bir renk almıştı ve otlar ölmemiş gözüküyordu 14 gün geçmişti ilaçlamanın üzerinden. Otlar ölmemiş ama kimyonda zarar görmemiş gibiydi. Görüntü bu şekildeydi.

21 mayıs.jpeg

Artık yapılcak pek birşey kalmamıştı. Sürmeye karar verdik. Dediğim gibi allahtan ümit kesilmez ama bir sonraki sene için ölmeyen otlar çok problem yaratacaktı. Ancak ilaçlamadan sona aradan geçen 2 hafta yer yer yağışlıydı ve 21-28mayıs haftası çok sıcaktı. 8-21 mayıs haftasında ilacı yiyien otlar yağmurun etikisi ile biraz daha ayakta kalmış ancak 21-28 mayıs haftasındaki sıcaklarla birlikte yapraklardan kurumaya başlamıştı. 28 mayısta tarlaya gittiğimde hiç beklemediğim görüntü vardı. buyrun:

28 mayıs (3).jpeg
28 mayıs.jpeg

Bir Hafta içerinde otlar ölmüş ve kimyonlar 1 karış boya ulaşmıştı. 7-21 mayıs haftasında yağan yağmur üst taraflarda sel hasarı vermişti. ancak yağmurla birlikte birçok yeni filiz tarla yüzeyine çıkmaya başladı. Artık teker izi yada derin yer farkı kapanmaya başlamıştı sadece hiç çıkmayan yerlerde yeni filizler doluydu. Planım şuydu önce yetişenleri 1 hafta geç sonra yetişenleri 1 hafta erken hasat ederek kurutmayı planlıyordum.

Velhasıl herkesin bir planı olduğu gibi allahında bir planı varmış bugün 4 haziran Aradaki farklar çoğunlukla kapandı üst taraftaki boşluklar nerdeyse doldu. Erken yetişenler çiçek açtı geç yetişenler diğerlerine yetişti. Ve en önemlisi arazide çok fazla yeni filiz var. Hasata kadar bakalım daha neler göreceğiz. 4 Haziran görüntü bu şekilde.:

4haziran (2).jpeg
4haziran.jpeg

Evet, EKİCİ OL BİLİCİ OLMA dediler ektik şuan çiçeklerimizi aldık. Ve birçok yeni filizin yetişmesi için 4 haftalık bir süreç var ve gayet yeterli bir süre diğerleirne yetişmesi için eğer allahtan birşey gelmezse. Siz siz olun umudunuzu kaybetmeyin.

Sağlıcakla kalın. Devamını aktaracağım.

Yaptığınız masraf toplamı ve gelir durumunu paylaşırsanız sevinirim.
Rabbim bereketini artırsın.
şuan için henüz gelir yok :D Ama
kilosu 50 tl den tohum aldım 6500 lira tuttu
150 tl tohuma mantar ilacı aldım
75 tl tohuma köklendirici kattım
1500 lira ot ilacına verdim
Gübre yok
Bir iş yapıcaksa yaparım o yüzden mazotun hesabını tutumuyorum çok yakıyor olsa traktörüde değiştirmem zaten ayrıca hiç sabit durmadı fiyatları bu süreçte :D o yüzden sadece bir defa kazayağı çektim ve ekitim üstüne 3 defa 20 metre kanatlı holder ile ilaçlama yaptım tahminim dönüme 2 litre yakmıştır toplam bu işler için. Daha sonrası için tek masraf yoldurma ve patoz masrafı olacaktır tahmini olarak 1dekarı 250 liraya yolarlar. 100 lira da patoza ya da biçere atma masrafı çıkar. Zaten kimyonun en büyük masrafı hasat masrafı. Olana kadar çok bir masraf yok.

Td'nin hidrolikler efsane olmuş. Ekipman kombinesi yaptığınız bir fotoğraf var mı :) İntermix'i nasıl hallettiniz? Sorular bu kadar.
O son yağışlar bizi de kurtardı. Seneye ben de biraz kimyon ekeyim diyorum ama youtube'da biçerle biçenler gördüm, var mı oralarda? Yoldurmak hiç istemiyorum en yoğun zamanda bir de işçinin peşinde gezemem :D İşçinin sebep olduğu kayıp kadar diyordu videoda biçerin döktüğü için.

Maşallah kimyon çok güzelmiş Allah hayırlısıyla biçmeyi nasip etsin. Ot için işçi de sokmadıktan sonra sizin için fazlasıyla karlı olmuş. Kimyonda yabancı otla ilaçla mücadele edip de böyle temiz kalan tarla görmemiştim.

Td'nin hidrolikler efsane olmuş. Ekipman kombinesi yaptığınız bir fotoğraf var mı :) İntermix'i nasıl hallettiniz? Sorular bu kadar.
O son yağışlar bizi de kurtardı. Seneye ben de biraz kimyon ekeyim diyorum ama youtube'da biçerle biçenler gördüm, var mı oralarda? Yoldurmak hiç istemiyorum en yoğun zamanda bir de işçinin peşinde gezemem :D İşçinin sebep olduğu kayıp kadar diyordu videoda biçerin döktüğü için.

Biçer tablasını belli mesafeden aşağı indiremediği için kimyonda çok mümkün değil. Düzgün yolmacılarla çalışılırsa arada oluşacak fark baya fazla.

Allah Razı olsun Hocam. Kombine kullanım daha nasip olmadı. Ama mibzerim hidrolikli mibzer ekim yaparken römorku arkaya ağırlıkları arkaya mibzeri öne takıp tarla tarla dolandım :D . Birde toplulaştırma sonrası tarlamın içinde kalan sınırları arkaya pulluk öne sıyırgı takarak kullandım. Tekerleksiz bir malzeme ile kullanmak çok iyi olmayabilir bu yüzden denemedim.

Bu sistemin en büyük faydası yüklü yüksüz en son ayar bile otomobil gibi gidiyor sıfır zıplama. Resmen huzura kavuştum :D

WhatsApp Image 2022-06-05 at 01.17.37.jpeg

WhatsApp Image 2022-06-05 at 01.11.47.jpeg
WhatsApp Image 2022-06-05 at 01.14.23.jpeg

WhatsApp Image 2022-06-05 at 01.18.38.jpeg
WhatsApp Image 2022-06-05 at 01.13.34.jpeg

İntermix dediğiniz tohumu gübre ile karıştırma ise mibzerim güngör 100 grma kadar tohum atabiliyor küçük gözleri var büyük gözlerle de 1 kiloya kadar atabiliyor.

Biçerle biçilmesi için tarlayı dümdüz yapmanız lazım. Sıkıştırdığınız tarladanda kimyon zor çıkar. O yüzden yolmak en doğru çözüm ama bir vakumlu makina var. Henüz elime geçmedi ama öyle bir makina var :D çok kısa olursa buda bırakıyor ama vakumlu olduğu için dane kaybı az.

Maşallah kimyon çok güzelmiş Allah hayırlısıyla biçmeyi nasip etsin. Ot için işçi de sokmadıktan sonra sizin için fazlasıyla karlı olmuş. Kimyonda yabancı otla ilaçla mücadele edip de böyle temiz kalan tarla görmemiştim.

Biçer tablasını belli mesafeden aşağı indiremediği için kimyonda çok mümkün değil. Düzgün yolmacılarla çalışılırsa arada oluşacak fark baya fazla.
Abi ilaç yapmazsan kimyon organik vasfında oluyor fiyatı iki katına çıkıyor geçen sene 18 liraya sattım organikler 35 civarında gitmiş ama bahsettiğim durumlardan ötürü ben ilaç kullanmak zorunda kaldım başlangıçta güzel bir çıkış elde etseydim otunu yoldurcaktım lakin bu seferde mantar olursa yine ilaç oluyor.

Abi ilaç yapmazsan kimyon organik vasfında oluyor fiyatı iki katına çıkıyor geçen sene 18 liraya sattım organikler 35 civarında gitmiş ama bahsettiğim durumlardan ötürü ben ilaç kullanmak zorunda kaldım başlangıçta güzel bir çıkış elde etseydim otunu yoldurcaktım lakin bu seferde mantar olursa yine ilaç oluyor.

Organiktense kesinlikle hem maddi hem manevi olarak ilaç temiz iş çıkardıktan sonra en karlısı. Yolmacı çalışanların da gelmesi,gitmesi işin takibi insanı fazlasıyla yoruyor.

Çiçekten sonra Native X diye bir sıvı gübre var. Geçen sene bana bir arkadaşım göndermişti. Herkesin kimyonu kuruyup dökülürken benim kimyonlarım yeşil aksamı çok uzun süre korudu. Her sene römorkta görünüşüne göre 800 kg beklerken 1350 kg gelmişti. Sanırım Denizli tarafında yerleri. Bilginiz olsun.

Organiktense kesinlikle hem maddi hem manevi olarak ilaç temiz iş çıkardıktan sonra en karlısı. Yolmacı çalışanların da gelmesi,gitmesi işin takibi insanı fazlasıyla yoruyor.

Çiçekten sonra Native X diye bir sıvı gübre var. Geçen sene bana bir arkadaşım göndermişti. Herkesin kimyonu kuruyup dökülürken benim kimyonlarım yeşil aksamı çok uzun süre korudu. Her sene römorkta görünüşüne göre 800 kg beklerken 1350 kg gelmişti. Sanırım Denizli tarafında yerleri. Bilginiz olsun.
Abi tam zamanı aslında biraz uzun süre yeşil kalırsa diğerleri de yetişir. Bulamadım internette numarası varsa bi sorabilir misin nerden nasıl bulurum.

Son düzenleme: