Kimyon yeri hazırlama

Seneye ekeceğim kimyon yerini sürdüm. Mart başı gibi ekmeyi planlıyorum nasipse. Kış gelmeden tarlaya kazayagida çeksem olur mu
Bilgisi olan yesillendirsin lütfen

Sürüm yapıldıysa şubata kadar girmeyin tarlaya ...Şubat ayında müsait olan ilk zamanda kazayağı tırmık merdane şeklinde tohum yatağını hazırlarsınız ... çörek otu ve yazlık yulaf ekeceğim yerleri bu şekilde hazırlıyorum Bu sene henüz sürmedim sürüp bırakacağım Şubat ayında da matris çekeceğim arkasından tırmık merdane ve ekim yaparım Mart başında

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Kimyon denemek istiyorum bende verim aralığı nedir acaba ? Ot ilacı fln var mı ? 10-20 dekar ekip denemek istiyorum

Kimyon çok farklı bir bitki. Tam olarak nasip diyebiliriz. Üstüne deneyim dışında bir bilimsel çalışma yapılsa daha net bilgiler söylenebilir.

Deneyim olarak söyleyeyim bir verim aralığı yok. 90 kg / da olarak da görüldü 5 kg / da olarak da gördüm. Bu sene 48 kg / da olarak aldık çok şükür.

Ekim alanı olarak çok miktar ekilmemesini tavsiye ederim. Çünkü girdi çok fazla ve oldu derken bir anda verimsiz olan bir bitki.

İlaç olarak Afalon kullanıyorum 1 litre 10 dönüm gidecek şekilde. Ayrıca bu sene yasaklı mi bilmiyorum ama Porsuk isminde bir ilaç kullandım. 5 litre 800 TL idi. Aynı şekilde atılıyor gramaj olarak.

Ama tutarsa para kazandıran birşey. Denemeye değer 20 30 dönüm olarak.

• Beğen
Kimyon çok farklı bir bitki. Tam olarak nasip diyebiliriz. Üstüne deneyim dışında bir bilimsel çalışma yapılsa daha net bilgiler söylenebilir.

Deneyim olarak söyleyeyim bir verim aralığı yok. 90 kg / da olarak da görüldü 5 kg / da olarak da gördüm. Bu sene 48 kg / da olarak aldık çok şükür.

Ekim alanı olarak çok miktar ekilmemesini tavsiye ederim. Çünkü girdi çok fazla ve oldu derken bir anda verimsiz olan bir bitki.

İlaç olarak Afalon kullanıyorum 1 litre 10 dönüm gidecek şekilde. Ayrıca bu sene yasaklı mi bilmiyorum ama Porsuk isminde bir ilaç kullandım. 5 litre 800 TL idi. Aynı şekilde atılıyor gramaj olarak.

Ama tutarsa para kazandıran birşey. Denemeye değer 20 30 dönüm olarak.

10-20 dekar ekeyim diyorum Yüzeysel olarak hassas ekim yapabilirim ... fiyat olarak kaça sattınız bu sene ? Kaç kg ekim yapıyorsunuz dekara ? Gübre ne kullanıyorsunuz ?

• Beğen
10-20 dekar ekeyim diyorum Yüzeysel olarak hassas ekim yapabilirim ... fiyat olarak kaça sattınız bu sene ? Kaç kg ekim yapıyorsunuz dekara ? Gübre ne kullanıyorsunuz ?

Gübrenin pek bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Genelde aksın diye ucuz bir gubreyle atılıyor ama ben bu sene taban gübresi kullandım. Fark görmedim. Tohumun kalitesine göre 1 kg ile 1,3 kg arası atabilirsiniz. Ama tohum kaliteli ise sık atmamak bence daha iyi oluyor.

Fiyat olarak da biz 16 TL analizli sattık. 18 TL gördü sanırım. Kısa bekletirseniz tabi artıyor.

• Beğen
Konuya cevap verilmiş zaten aslında ben de öyle yapıyorum.

Yalnız ilk defa ekmistiniz @muyank bu sene sonuç ne oldu? Ankara hangi ilçe?
Ankara Polatlı.
Bu sene ektim. 17 dekar yerden 950 kg kimyon çıktı. Aşağıda linkini verdiğim videoda sonbahar 'da surum ve ikilemeyi yapın diyor. Bu sebeple konu başlığındaki soruyu sormuştum.

• Beğen

Dekara 1 kg tohumu 10 kg organomineral gubre ile karıştırıp ekin mibzeri ile ektim. 2-4 yaprak döneminde ot ilacı attim. 13.5 tl ye satildi

• Beğen
Kadam sizin toprak kepir güzel olur 50-90 arası alıyorduk yanlız kadam biz yoğunluktan bıraktık bazı komşular tarlada biçere veriyordu öyle yaparlar o tarlalardan verim alamayıp bıraktı

50-100 arası alınırsa ekerim kadam çörek otundan 60 kg aldım 20 liraya sattım [emoji3] sıra kimyonda hassas Eker bakarım ben ona gözüm gibi