Köyde Yaşam ve Kazanç

Ynt: Köyde Yaşam ve Kazanç

şimdi herşey göreceli olsada
türkiye şartlarında kendi evinin geçimini kendisi saglayan kişi yani babasının dedesiinin eline bakmayan bagımsız bir kişi
ben bu meslekte mutluyum demez eger kazanmıyorsa
hele dedigim gibi evliyse ekmek götürmesi gereken bir ev varsa avrat tuz der adamın biyerleri cız der cebinde para olmazsa
büyük konuşmak gibi olmasın şu kurban bayramı günü ama camideki imama 1 ay maaş verme ikinci ay ezan okuyormu namaz kıldırıyormu gör bak bakalım
mutluluk diye birşey yoktur
para diye birşey vardır
paran varsa senden mutlusu yok olamaz
paran yoksa ölmüşsünde aglayanın yok
cebinde 1 liran yoksa şehre indiginde tuvalete bile gidemezsin duvar dibi ararsın
bir adam ögretmense karısıda ögretmense ayda enaz 5bin ile 8bin arası temiz para girer o eve masrafsız yagmur sel dolu kuraklık derdi olmaz riske girmeden bence çok güzel bir para bu ayda 5binlira para giren evdede insan paradan kudurmazsa(kötü alışkanlıklar vs vs)
o evde zaten mutsuzluk olması riski beklenemez
köylerde hiç bir iş yapmadan kentlerde ise asgari ücretle yaşayarak geçinen kişilere gelecek olursak onların büyük çogunlugu devletin sagladıgı sosyal ayrdımlar sayesinde yaşıyor şuanda yani ellerinde olan normalde bir evi geçindirmez faakt odun ukömürü erzagı ve az bir maaşları var o sayede çitfçiligi büüyk yapan kişiler kadar olmasada onlarda rahat yaşıyor
ayrıca büyük başın derdi büüyk olur derler
nekadar büyük oynarsan okadar çogalır derdin masrafın sıkıntın ve riskin tabi bunun yanında kazanma olasılıgında var ama bukadar riske karşı bu çiftçilik işine sıfırdan başlamak açıkça delilik gerisi hikaye

YAVUZ_13 link=topic=68947.msg785706#msg785706 date=1381871220' Alıntı:
şimdi herşey göreceli olsada
türkiye şartlarında kendi evinin geçimini kendisi saglayan kişi yani babasının dedesiinin eline bakmayan bagımsız bir kişi
ben bu meslekte mutluyum demez eger kazanmıyorsa
hele dedigim gibi evliyse ekmek götürmesi gereken bir ev varsa avrat tuz der adamın biyerleri cız der cebinde para olmazsa
büyük konuşmak gibi olmasın şu kurban bayramı günü ama camideki imama 1 ay maaş verme ikinci ay ezan okuyormu namaz kıldırıyormu gör bak bakalım
mutluluk diye birşey yoktur
para diye birşey vardır
paran varsa senden mutlusu yok olamaz
paran yoksa ölmüşsünde aglayanın yok
cebinde 1 liran yoksa şehre indiginde tuvalete bile gidemezsin duvar dibi ararsın
bir adam ögretmense karısıda ögretmense ayda enaz 5bin ile 8bin arası temiz para girer o eve masrafsız yagmur sel dolu kuraklık derdi olmaz riske girmeden bence çok güzel bir para bu ayda 5binlira para giren evdede insan paradan kudurmazsa(kötü alışkanlıklar vs vs)
o evde zaten mutsuzluk olması riski beklenemez
köylerde hiç bir iş yapmadan kentlerde ise asgari ücretle yaşayarak geçinen kişilere gelecek olursak onların büyük çogunlugu devletin sagladıgı sosyal ayrdımlar sayesinde yaşıyor şuanda yani ellerinde olan normalde bir evi geçindirmez faakt odun ukömürü erzagı ve az bir maaşları var o sayede çitfçiligi büüyk yapan kişiler kadar olmasada onlarda rahat yaşıyor
ayrıca büyük başın derdi büüyk olur derler
nekadar büyük oynarsan okadar çogalır derdin masrafın sıkıntın ve riskin tabi bunun yanında kazanma olasılıgında var ama bukadar riske karşı bu çiftçilik işine sıfırdan başlamak açıkça delilik gerisi hikaye

abi sonuna kadar katılyorum.işte bende yukarda tıpkısının aynısını anlatmak istemiştim...

ben bir çiftçi olarak her yıl çalışma tempomu arttırmak zorundayım.çünkü para kazanılmıyor.

10-15 yıl önce.pancar ekerdik.50 dekara kadar. pancar parası gelene kadar her yere borç ederdik.pancar parasının 1/3 ünü zor harcardık.2-3 dana besler.kışın satmaya buğdayımızı saklardık. 8-10 büyük baş olurdu toplam.babam emekli değildi.ben de üniversiteye kadar okuduğum halde para yetiyordu.

eskiden buğday sulanmazdı.şimdi sulanıyor.satılmıyor inekler yiyor.
pancar ekmiyoruz ama çerezlik ayçiçeği ekiyoruz.yonca ve slajlık mısırla birlikte 110-120 dekar sulanacak yer ekiyoruz.yani eskiye göre daha fazla çalışıyoruz.
hayvan sayımız 10 da n 35 e çıktı.sabah 6,30 hayvanlara bakıyoruz.günde 3 saat çalışılıyor.
gün geçtikçe çiftçinin daha çok çalışması gerekiyor.tabi motoru yakmamak şart.
babamla beraberim.12 yıllık emekli. onun emekle maaşı da kasaya giriyor.

Benim babam da annem de çalışıyor. Dediğiniz rakamlar aşağı yukarı her ay geliyor ama inanın cebimize girmiyor. Bir kere battın mı ömrün boyunca devam ediyor. Dolandırıldık ev alırken, ben 3-4 yaşındaydım. Hala onun sıkıntısını yaşıyoruz, bir türlü düzeltemedik. Bütün yakınlarım böyle... 1 ev alırsın 10-15 yıl borcunu ödersin, araba alırsın 5-6 yıl borcunu ödersin... Memurlukta borca girmeden bir şey sahibi olmazsın ama köydeki normal bir insan kafasını kullanırsa borca girmeden arabasını da alır, evini de yapar. En önemli fark bu... Borca girersen batarsın!

ELPRESACANARİO link=topic=68947.msg785710#msg785710 date=1381873373' Alıntı:
Benim babam da annem de çalışıyor. Dediğiniz rakamlar aşağı yukarı her ay geliyor ama inanın cebimize girmiyor. Bir kere battın mı ömrün boyunca devam ediyor. Dolandırıldık ev alırken, ben 3-4 yaşındaydım. Hala onun sıkıntısını yaşıyoruz, bir türlü düzeltemedik. Bütün yakınlarım böyle... 1 ev alırsın 10-15 yıl borcunu ödersin, araba alırsın 5-6 yıl borcunu ödersin... Memurlukta borca girmeden bir şey sahibi olmazsın ama köydeki normal bir insan kafasını kullanırsa borca girmeden arabasını da alır, evini de yapar. En önemli fark bu... Borca girersen batarsın!

borca girmeyen bir köylü ben ne gördüm nede duydum...

Davulun sesi herkese uzaktan hoş geliyor. :) köylü içinde köye özenenler içinde.

*** Köylü vatandaşlardan bir kesim ister ki şehirde yaşayayım yada çocuklarım yaşasın. Her ay belli bir maaşım olsun bakayım keyfime. Döner koltuklarda uğraşmadan yada az uğraşıp çalışayım ister. Benim anne 25 yıllık babam 30 küsur yıllık öğretmen. Bugüne kadar bir tane ev bir tane araba alındı. Başkada hiç bir şey yok. İster inanırsınız ister inanmazsınız. Eee bunların yıpranmaları da cabası. Hem fiziken yıpranma var hem ruhen. Nerde kaldı bu rahatlık :)

*** Şehirdeki bazı kesimde derki köylü kazanıyor. Köylünün işi rahat kışın yatıyor vs vs. Köylü para kazanıyor ama bedenen çok çalışıyor. Her işin bir riski var elbet. Çiftçilik yapıyorsan bu devirde çok hesaplı ve sistematik yapacaksın. Köyde yaşayan vatandaşlara bakıyorum. Bizim bu tarafı ele almak istiyorum. En az 100-150 dönüm tarla, traktör, ekipman, hayvan vs... Şimdi bunu bir hesaba vurursak nakite çevirmek için 300 küsür bin lira yapar. Çiftçilikte para var. Ama sürekli dönen bir para var. Bende iki memur oğluyum, kimya mühendisliğinde okuyorum. Ve Allah bana ömür verirse güç kuvvet verirse hem çiftçilik yapacam hem hayvancılık yapacam hemde gübre üretim sektöründe bir iş kuracam.

doganbey1 link=topic=68947.msg785722#msg785722 date=1381909697' Alıntı:
Davulun sesi herkese uzaktan hoş geliyor. :) köylü içinde köye özenenler içinde.

*** Köylü vatandaşlardan bir kesim ister ki şehirde yaşayayım yada çocuklarım yaşasın. Her ay belli bir maaşım olsun bakayım keyfime. Döner koltuklarda uğraşmadan yada az uğraşıp çalışayım ister. Benim anne 25 yıllık babam 30 küsur yıllık öğretmen. Bugüne kadar bir tane ev bir tane araba alındı. Başkada hiç bir şey yok. İster inanırsınız ister inanmazsınız. Eee bunların yıpranmaları da cabası. Hem fiziken yıpranma var hem ruhen. Nerde kaldı bu rahatlık :)

*** Şehirdeki bazı kesimde derki köylü kazanıyor. Köylünün işi rahat kışın yatıyor vs vs. Köylü para kazanıyor ama bedenen çok çalışıyor. Her işin bir riski var elbet. Çiftçilik yapıyorsan bu devirde çok hesaplı ve sistematik yapacaksın. Köyde yaşayan vatandaşlara bakıyorum. Bizim bu tarafı ele almak istiyorum. En az 100-150 dönüm tarla, traktör, ekipman, hayvan vs... Şimdi bunu bir hesaba vurursak nakite çevirmek için 300 küsür bin lira yapar. Çiftçilikte para var. Ama sürekli dönen bir para var. Bende iki memur oğluyum, kimya mühendisliğinde okuyorum. Ve Allah bana ömür verirse güç kuvvet verirse hem çiftçilik yapacam hem hayvancılık yapacam hemde gübre üretim sektöründe bir iş kuracam.

Abi dediklerine katılıyorum...köyde kışın soğukta yatmak var şehirde olsan her gün saat 6 kalkacan o soğukta bide çalışacan :)
İnşallah isteklerine kavuşursun..

cebrail68 link=topic=68947.msg785723#msg785723 date=1381910244' Alıntı:
Abi dediklerine katılıyorum...köyde kışın soğukta yatmak var şehirde olsan her gün saat 6 kalkacan o soğukta bide çalışacan :)
İnşallah isteklerine kavuşursun..
İnşallah kardeş, her işin kendine göre zorluğu var.

doganbey1 link=topic=68947.msg785724#msg785724 date=1381910755' Alıntı:
İnşallah kardeş, her işin kendine göre zorluğu var.
hayat zorluklarla dolu abi..abi ben suudi arabistan,mısır,ürdün,suriye,ben bu ülkeleri tek tek gezdim..Oradaki zorlukları yaşam mücadelesini bir görseler..Bizim çiftçimiz bu ülkelere göre acayıp üst seviyelerde..

baba540 link=topic=68947.msg785718#msg785718 date=1381907236' Alıntı:
borca girmeyen bir köylü ben ne gördüm nede duydum...

Aklını kullansalar girmezler... Borca özenen köylüler bile var. Ah bi kredi çeksem de şunu yapsam bunu yapsam.. Adamın 10 tane ineği var kredisiz bir ahır yapmış 50-60 hayvanlık. Bana diyor ki ' ' bir de kredi çekebilseydik otomatik sulama ve otomatik hayvanların altını temizleyen sistemleri kuracaktık ' ' diyor. Bir diğer akraba gitti kredi filan çekip 40 bin TL ye tümosan almıştı. 40-50 dönüm bir arazisi vardı ve önceki traktörü yetiyordu. Sırf millete hava atmak için krediyle bu traktörü aldı, ihtiyacı yoktu. Ondan sonra yavaş yavaş batmaya başladı. Evini filan sattı ve Ankara ' ya taşındı kapıcılık yapıyor.

Köylünün en son yapacağı şey kredi çekmek! Gerçi krediye kimsenin bulaşmaması lazım!

Benim yaşadığım yerde köy sayılır , gelirin çoğu tarım hayvancılık ve balıkçılık , benim çevremde herşeye rağmen ekonomisi düzgün kişiler var , hemde hiç borcu olmayıp kendi sermayesi ile çalışan, zengin demiyorum dikkat edin ekonomisini iyi yönetip nerde ne kadar harcayacağını dengeleyen .
Ben olaya bu yönden bakarım her zaman, imkanın yokken lüks yaşamak gereksiz yere almak alacağını vareceğini dengeleyememek köyde de şehirde de sorun .
Çevrem de durumu iyi olanarın ortak özellikleri .
Sabahları erken kakmak.
İstikrarlı olmak .
İşine saygı duymak.
İşini önemsemek.
Bu açıdan bakın etrafınıza durumu iyi olanlara, köy şehir meselesi açısından değilde ekonomi yönetimi açısından.
Başarılı olanlar nasıl başarıyor.
Herkese iyi bayramlar.

ismail_17 link=topic=68947.msg785729#msg785729 date=1381913787' Alıntı:
Benim yaşadığım yerde köy sayılır , gelirin çoğu tarım hayvancılık ve balıkçılık , benim çevremde herşeye rağmen ekonomisi düzgün kişiler var , hemde hiç borcu olmayıp kendi sermayesi ile çalışan, zengin demiyorum dikkat edin ekonomisini iyi yönetip nerde ne kadar harcayacağını dengeleyen .
Ben olaya bu yönden bakarım her zaman, imkanın yokken lüks yaşamak gereksiz yere almak alacağını vareceğini dengeleyememek köyde de şehirde de sorun .
Çevrem de durumu iyi olanarın ortak özellikleri .
Sabahları erken kakmak.
İstikrarlı olmak .
İşine saygı duymak.
İşini önemsemek.
Bu açıdan bakın etrafınıza durumu iyi olanlara, köy şehir meselesi açısından değilde ekonomi yönetimi açısından.
Başarılı olanlar nasıl başarıyor.
Herkese iyi bayramlar.

Sonuna kadar katılıyorum... Gelirini giderini, risklerin için ayırman gereken parayı filan hesap edersen ve bu hesapların doğrultusunda hareket edersen şehirde de köyde de başarılı olursun. Zengin olabilmek için risk almak gerekli, sen bu riski zarar olarak hesaplayıp ona göre bir para ayırırsan işi beceremesen bile batmazsın. Ayağını yorganına göre uzatacaksın yani... Kazandığını komple bir şeye yatırırsan risklerini hesaba katmazsan batarsın, bu kadar net.

şurda yazılanlara gerçekten anlam vermek güç :) ya buraya yazanlar çiftçilik yapmıyor yada şehirde memur olarak yaşayıp buraya yazıyolar. çoğu kişi demişki köyde yaşam çok iyi diye. bunu anlamanın en iyi yolu 50 yaşında köylü ahmet ile şehirde yaşayan 50 yaşındaki hasanı yan yana koymak ve kim daha çok yıpranmış kim daha çok eziyet çekmiş kim hayatını daha iyi yaşamış ona bir bakmak. ben ilçede yaşıyorum ve bizim ilçenin köylerinde yaşayan insanlar bizim ilçeye gelip kredi kartı ile alışveriş yapıp vadeli tohum alıp bazılarının parası olmadığı için onu bunu araya sokup borç şeyler alan kişiler. bırakın yahu yukarda Allah var köyde yaşıyor sağlıklı temiz hava gürültüsüz tamam ona bişey demem ama gelip köydekilerin borcu yoktur hepsinin cebinde para var yok şunu var bunu var demeyin. onların hepsi KREDİ bir şekilde yemeyip içmeyip eşşek gibi çalışarak ödenen mallar. internet siz telefonsuz insanmı kaldı bu devirde amele hamdininde interneti var köylü mahmutunda iPhone Samsung s4 ü. git sor nasıl aldın bunu diye sana cevabı KREDİ olarak verecektir. daha geçen gün 9 yaşında velet samsung s4 ile geziyodu sordum kim aldı sana bunu diye babam aldı dedi senin baban ne iş yapıyor diye sorunca kaymakamlıkta memur olarak çalışıyor dedi. durum bu arkadaşlar

bazıları çiftçiliği, 4 çeker traktörlerde ankaranın bağlarını dinleyerek sadece çift sürmek zannediyor...imkan olacak takas edecen :) üste bile veririm.tabi gençler imreniyor burda 4 çeker traktör resimlerini falan görerek.hehe.ah öyle olsa.....

tarlan çoksa geliri güzel ama yıpratan bir iş köydekilerin memurluğu sevme nedenleri her ay gelirin belli olduğu için sonuçta çifçilikte böyle birşey yok senelik kazanç oluyor. Biz sadece tarımla uğraşıyoruz ayçiçeği ve buğday ekiyoruz hayvancılık yok çünkü köyde yaşamıyoruz iş olduğunda köye gidip işimizi yapıp iş bitiminde şehire dönüyoruz toplam gün sayısı olarak 60 70 gün iş oluyor onun dışında yatıyoruz ama çok şükür kazancımız gayet güzel

Biraz da sevmek önemli... Yapacağın işi isteyerek yapacaksın. Köydekilere anlatıyorum ' ' köyde yaşıyorsunuz isteniz de istemeseniz de bu işleri yapıyorsunuz. Bari işleri şöyle yapın da daha fazla kazanın ' ' diyorum, detaylıca anlatıyorum kafalarına da yatıyor ama ' ' biz köyü sevmiyoruz ki ' ' diyorlar.

Memurun aylık sabit bir geliri var diye düşünmeyin. Yılda 60 bin TL kazandınız diyelim. 12 ' ye bölseniz aylık 5.000 TL yapar. Her ay bankaya gidin maaşınızı çeker gibi 5000 TL çekin. Masrafları da taksite bağlayıp öyle ödeyin. Alın size 1 yıllığına da olsa sabit gelir...

ELPRESACANARİO link=topic=68947.msg785738#msg785738 date=1381921256' Alıntı:
Biraz da sevmek önemli... Yapacağın işi isteyerek yapacaksın. Köydekilere anlatıyorum ' ' köyde yaşıyorsunuz isteniz de istemeseniz de bu işleri yapıyorsunuz. Bari işleri şöyle yapın da daha fazla kazanın ' ' diyorum, detaylıca anlatıyorum kafalarına da yatıyor ama ' ' biz köyü sevmiyoruz ki ' ' diyorlar.

Memurun aylık sabit bir geliri var diye düşünmeyin. Yılda 60 bin TL kazandınız diyelim. 12 ' ye bölseniz aylık 5.000 TL yapar. Her ay bankaya gidin maaşınızı çeker gibi 5000 TL çekin. Masrafları da taksite bağlayıp öyle ödeyin. Alın size 1 yıllığına da olsa sabit gelir...
bende babama hep sizin dediğiniz gibi söylüyorum kazandığımızı bankaya atıp yiyelim diye ama alışmışlar sürekli tarla almaya bütün paramızı tarla almaya yatıyor yetmiyor kredi çekiyor her yıl en az 50 dönüm tarla alıyoruz ama bu seneden sonra almıcaz inşallah bu sene son dedi babam ama görücez seneye alalım dicekmi :)

ABİ BEN ONU BUNU BİLMİYOM BANKANIN ELİNE DÜŞEN KREDİN PEŞİNE DÜŞEN YANDI :)
köyde o kdar kredi çeken var ki hayvan tarla almak için kardeşim evinde 20 tane ineğin var yetmezmi sana ailene ele güne muhtaç oluyon mu yok kredi çekem abi daha güzl olur daha çok hayvan olur kazancımda ona göre olur 3 sene önce 0 faizsiz söze 30 bin çekti 6 tane simental aldı 1.5 sene sonra sattı 17 milyara 2 yavrusuda öledü al sana 20 hayvala 10 -15 lia kazanıyoken şimdi kredi kapatmak içi kendi hayvanlarında sattı olanda gitti .
Arkadaşalr kim bankayala kreei ile borç ile hayvan alsa top atar ben bunu soyleyim

Bence konunun başında sıkıntı var.Köyde yaşamakla çiftçilik yapmak aynı şey değil.Çiftçilik bir meslek ,ha tamam belki köyde yaşayan %90 aynı zamanda çiftçilik yapıyor ancak bu ayrımı artık herkesin kavraması gerek.Lafım özellikle konuyu açan arkadaşa değil genel olarak zihniyet değişirse biryerlere varabiliriz.Aynen bir abimiz demiş,herkes kendi işini yapsın memur memurluğunu çiftçi de çiftçiliğini.Çiftçilik hobi işi olamaz şurda nerden baksanız çiftçilik yapan birinin en kötü 50-60 bin lira sermayesi var traktörü ekipmanı vs.

Çağrı link=topic=68947.msg785768#msg785768 date=1381927221' Alıntı:
Bence konunun başında sıkıntı var.Köyde yaşamakla çiftçilik yapmak aynı şey değil.Çiftçilik bir meslek ,ha tamam belki köyde yaşayan %90 aynı zamanda çiftçilik yapıyor ancak bu ayrımı artık herkesin kavraması gerek.Lafım özellikle konuyu açan arkadaşa değil genel olarak zihniyet değişirse biryerlere varabiliriz.Aynen bir abimiz demiş,herkes kendi işini yapsın memur memurluğunu çiftçi de çiftçiliğini.Çiftçilik hobi işi olamaz şurda nerden baksanız çiftçilik yapan birinin en kötü 50-60 bin lira sermayesi var traktörü ekipmanı vs.

benim yakımlarımda öğretmenlik yapıp aynı zamanda da çiftçilik yapan var.çiftçilikten de yıllık ortalama 70-80 bin tl kazanıyor.aslında çok iyi para ama takip ettiğim ve gözlemlediğim kadarı ile ne çiftçiliği tam yapabiliyor nede öğretmenliği.bencede herkes kendi işini yapmalı...ben çiftçiliğe ek iş olsun diye araç alım satımı yapıyorum.10 arabanın 8 inden kar ederken 2 sinden zarar ediyorum.sebepte benim esas işimin o olmaması.hiç bir oto galerici kolay kolay aldığı bir araçtan zarar etmez. düşüncelerimi en son şununla noktalamak istiyorum.ne iş yaparsak yapalım ,yeterki sağlık olsun.sağlığınız olmadımı işte o zaman hayat size zindan...sağlığım iyi olsun varsın ben çiftçiliğime devam edeyim...