Kuzu sezonu

Bursa merkezden bıraktım sonra köye yakın bir fabrikada işe girdim 3 yıl olacak köyde oturuyom.
Oo en güzeli de bu olmuş reis çok artırma o zaman keyfe keder tatlı tatlı yap belki ilerde sadece damızlık işine baksan yine olur ya bana öyle gelıyor yada koyunlar gerçekten çok güzel

• Beğen
Tepkiler: filizma
Oo en güzeli de bu olmuş reis çok artırma o zaman keyfe keder tatlı tatlı yap belki ilerde sadece damızlık işine baksan yine olur ya bana öyle gelıyor yada koyunlar gerçekten çok güzel
Damızlık işi pek bana göre değil her kuzu damızlık olmaz koyunların hepsini satıp kuzudan yeniden başlamak lazım.
Konudan haberi olmayan goggle aramalariyla garip garip tipleri örnek gösterenleri sabırla dinlemek lazım bana biri koçluk kuzu almaya diye geldi haftada kaç kilo aliyo vs soruyo ne bileyim kaç kilo aliyo iğne ucu değmeden kesilen kuzu oluyo bende

Ben koyun seçerken koyunun fazla iri olmamasına dikkat ediyom hayvanda kuzu yorgunluğu gözle görülür olan koyunları seçiyorum.
Meme yapısı çok sarkık koyunları almıyorum. Meme uçları küçük ve orantılı koyun birinci tercihim.
Irk hiç fark etmez karışık olamamasina dikkat ediyorum merinos ise merinos otlama beslenme alışkanlıkları bir birini tutması için.
Genelde sürüde sırıtan büyük iri koyunlar kuzu bakamayan yiyip yatmış koyunlardir ilk önce bunların tipine aldanmamak lazım.
Birde hayvan alırken yanımda onu alma bunu al deyecek kahve filozofu bulundurmamaya dikkat ediyom
son cümleye bayıldım abi,
konuyu hortlatmış olayım,
bereketiniz bol olsun,

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Ya birde bu koyun bölümünde neden çok fazla paylaşım yapılmıyor bol paylaşım bol bilgi istiyoruz

şahşen denk gelipte konuda sorulmuş bişey olursa yada birldiğimiz deneyimlediğimiz bişey cevaplıyoruz,
bence sorunu olanlarda ufak tefek hastalıkları kendi çözüyor zaten,koyuncuların bi çoğu yarıya veteriner gibi maşallah:)
ama sıkıntı büyükse hayvanın genel iyilik halide yoksa hepi topu 50-60 kiloluk hayvan keser yerim diye baktığından sorunu en kısa yoldan çözüyordur.
yada koyun işi yoğun oluyor zaten inek gibi değil 50 inege bakan adam aynı vakitte 50 koyuna bakamaz heleki sağım işin içinde oldumu:)allah kolaylık versin,
bence paylaşım yapamayan yoğunluktan yapamıyordur,

F220EB2D-1C16-4536-8F87-E9EB4BBFB7F4.jpeg
Damızlık dişilerimi de diziyorum bakalım. Kangal başkadır..